1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пoврaќaње кaј бебетo

Дискусија во 'Бебе' започната од mimidjon, 28 август 2016.

  1. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    1.013
    Пол:
    Женски
    Mojata kaka sekoj den ama tvrdo :( pieme AR za povrakanjeto od nego e :) ke go resime i toa :)))
     
  2. mimidjon

    mimidjon Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2010
    Пораки:
    1.319
    Допаѓања:
    2.320
    е да такво млеко за омекнување имало е како се дава тоа кга ова го пиеме анти рефлуксното кога ке го пие тоа ,нас не советуваа да почнеме со каши ради таа столица и ете има ефект од јаболката
     
  3. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    1.013
    Пол:
    Женски
    I jas toa go pomisliv pie AR nemoze i drugo :))) i mene mi rekoa kasicki i pocnav i smenav Hipp AR mnogu poubavo kaka ima vnatre nekoi mlecni laktobacili i pomagaat vo varenjeto :)) jabolkoto kaj tvoeto kakov efekt ima go spoteruva??
     
  4. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Убаво ти рекле. Пробај со исхрана да регулираш. Кај нас ништо непомагаше. Сливи, круши, јаболко, праска, кајсија, зависи што сте пробале до сега. Избегавај компир, морков, ориз, банана.
     
  5. mimidjon

    mimidjon Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2010
    Пораки:
    1.319
    Допаѓања:
    2.320
    od
    od jabolkoto vcera se iskaka dva pati bez problem denes ke vidime no jas i napraviv sokce i davam plus zelezo na nego i mnogu mu se sobira i AR mleko zatoa mnogu piska no ete so jabolkoto bese ok no ke vidam natamu kako ke odi da ne e samo prvicna reakcija vtoro misla kruska ili banana ,sepak mislam bananata slobodka deka e za reguliranje ne za zapek
     
    На Wanna.be.mum му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    1.013
    Пол:
    Женски
    Mojata od banana kaka i toa ubavo :)))) ke probuvame se i sesto i za povrakanje, i za kakanje .... ;)
     
    На mimidjon му/ѝ се допаѓа ова.
  7. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Jas takov sovet dobiv od dve doktorki koga se rasprasuvav za nasiot slucaj da ne davam banana. I nedavav od strav, mnogu se izmaci moevo bebule. Tie denovi samo praski, slivi, kajsija i krusa davav.
     
    На mimidjon му/ѝ се допаѓа ова.
  8. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.599
    Пол:
    Женски
    Mene ginekologot mi rece deka toa so bananite i zapekot e mit i slobodno da gi jadam za vreme na bremenost.
     
    На Wanna.be.mum и mimidjon им се допаѓа ова.
  9. mimidjon

    mimidjon Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2010
    Пораки:
    1.319
    Допаѓања:
    2.320
    Женчиња до кога го дававтте анти рефлукс млекото и по престанокот како реагираа,пак ли повраќаше?
     
  10. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    1.013
    Пол:
    Женски
    Jas ednas prekinav zaradi zapekot i edna nedela bese ok posle toa pak po staro povrakanje posle sekoj obrok, sega sme samo na ar, refluksot se sreduva do kaj godinka da napraat :) ako izdrzime finansiski, skapo e bree :)))))
     
  11. mimidjon

    mimidjon Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2010
    Пораки:
    1.319
    Допаѓања:
    2.320
    за скапо ич не ми кажувај ,моето е 5 пуни месеци и пие по 180 мл а твоето ?А другото пие обично аптамил 1 но по 150 ретко 180 мл и двете се на ад плус другите трошоци за мене ништо не сум купила
     
  12. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    1.013
    Пол:
    Женски
    6 ke pravime uste malku 150 ml pie hipp ar 500 den sekoj tret den :))) ama nemozam so tebe duplo ti e se, kuti za mene zaboraviv sto e da kupam nesto :))) toa e sega so kasickite nie uspeavme eden obrok da zamenime sega planiram dva ;)
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  13. НаталиЛили

    НаталиЛили Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2014
    Пораки:
    1.389
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Мислам дека бебче има рефлукс. Има ли некој да ми каже како се потврдува таа дијагноза.
    Син ми после секое цицање повраќа. А обавезно го држам исправен да подригне, го ставам на перница да спие и плус душечето го подигнавме.
    Еве сега цицаше и кога поврати ме исплаши дури. Цела ме направи лом и блуза и фармерки, од што поврати толку многу, како млаз.
     
  14. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Не знам, но дефинитивно и ќерка ми имаше од бебе и уште има а е 6 години. Склона беше на повраќање стално, и сеуште е лесно гадлива и и се наткрева.
    Чаре незнам стварно :/
     
  15. majdaa

    majdaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2016
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    293
    Пол:
    Женски
    И мојата повраќаше мислам докај 5 или 6 месеци нонстоп вода и вода повраќаше некогаш цел млаз некогаш малце дури кога и ги давав капките за коски и тогаш обавезно бљуцнуваше и исто како да не сум и ги давала. Кај и да одиме со повраќаници и јас и она бевме.
     
    На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  16. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски

    И мојот додека цицаше до 1,5 год,после подој наместо да ждригне тој повраќаше.Сега еве го е 2 год и 5 месеци нему после секој оброк наместо да ждригне јадењето му се враќа нагоре и одма почнува да ика.
    И икањето трае пола час сигурно.
    И цело време така во круг.
     
    На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  17. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Sabajle bev na pedijatar.Malata mnogu povraka.Place postojano i ne spie voopsto Ili ako zaspie ostanuva bez vozduh.Od pamet me vadi.Dr vika deka ima Refluks. Ni dade kesenca da probame od Hipp Ar za refluks so e.Isto i zemaa i krv.Namaleno i e se.I dade edni kapki Piko fer.Ima li nekoja majka iskustvo so refluks i namalen hemoglobin i zelezo na tolku malo bebe?!Od pamet sum izvadena:(
     
    Последна измена од модератор: 20 ноември 2017
  18. barby

    barby Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2010
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    8.450
    Мене од пико фар многу ми повраќаше и не можев да го стабилизирам 1 недела од кога ми ги прекинав. За железо најдобри се малтофер ама само во бугарија ги има. Не знам дали го доиш, ако го доиш пиј и ти фероглобин сируп, на синко преку мене му се зголеми железото
     
    Последна измена од модератор: 20 ноември 2017
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  19. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Bas sega gledav na receptata,Maltofer mi gi iema pisano.Kaza ako mzoam od Bugarija da gi kupam.Voopsto ne e problem,Petric mi e na pola saat.Ke odi maz mi.Ne ja dojam srcka,na Hipp e
     
    На barby му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    @stevemila ќе се среди. Моиве и двајцата бљуцкаа од раѓање. Второво повеќе од првото. Само изгледа кај твоето е малку поизразен рефлукс, ама верувај, ќе помине. Некаде околу шестиот месец, штом се почне со цврста храна и кога веќе се исправаат за седење, се зацврстува и мускулатурата, па ќе се редуцира и ќе исчезне рефлуксот за кратко. Сега мора само да биде под постојан надзор, подисправена да спие, и видете со млечната формула за против повраќање дали ќе ја прифати. Малку е тешка, ама помага.
    За анемијата, немам совет, обично ад млекото содржи железо, ама ете, кај неа можеби поради рефлуксот потешко се искористува. Како и да е, и тоа ќе се среди со тек на време.
     
    Последна измена од модератор: 20 ноември 2017
    На friendy и stevemila им се допаѓа ова.