1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пoврaќaње кaј бебетo

Дискусија во 'Бебе' започната од mimidjon, 28 август 2016.

  1. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    @stevemila Нас пред две недели ни дијагостицираа рефлукс. Мојата не повраќаше како млазови туку си плукаше како проѕирна течност со млекце. Исто сега сме на хумана ар. Засега супер си го прифати од кога и го давам досега нема повратено. Нас исто ни дадоја совет да спие под агол од 40 степени.
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  2. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Isti li simptomite imate ko so pisav pogore?I mojata povraka nekogas ko voda, ama najcesto ko grutki mleko
     
  3. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    За спиењето мојата се закашлува како да се засркнува во сонот и после си продолжува да спие. Инаку кога повраќаше беше како лигајци густи (не знам како да објаснам поубаво) со млеко.
    Др симптоми слични со вашите немаше.
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  4. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Majki kako vi dijagnosticiraa refluks?Po kazuvanje na simptomite ili?!
     
  5. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Моето често повраќаше кога беше околу три месеци, но не ни беше утврден рефлукс, иако многу бев загрижена од фактот дека може повраќаното да го вдише.
    Разликата е во млекото/повраќаното што го исфрли. Рефлукс е кога млекото веќе стигнало во желудникот, но поради одредени причини не може да го задржи и го исфрла назад. Тоа се познава зошто е заурдено млекото. Вишок на примено млеко е само млеко.
    Педијатарот сигурно ќе ти даде совети и следи ги, се се надминува со растот на бебето. Не знам колкаво е бебето, но мене многу ми помогна релаксаторот во кој спиеше во полуисправена положба.
     
    На Вереничка и stevemila им се допаѓа ова.
  6. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    Според симптомите и кога го видоа тоа што го повраќаше се посомневаа и потоа ја гледаја на ехо и потврдија.
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  7. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Moeto bebe ne go gledaa na eho.Samo od toa so i kazav na dr,i mi kaza deka e Refluks.Ne sum bas sigurna isto i na mm tetka mu ne veruva deka e refluks.Taa raboti na ginekologija
     
  8. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    Обавезно оди на друго мислење, нека ја проверат на ехо.
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.754
    Допаѓања:
    72.666
    Пол:
    Женски
    И моево многу повраќа.. ми повраќаше и првото ама па убаво напредуваше. Сега последниов пат па за 6 дена 80гр само ми качила... После секој подој по 10мин почнува да повраќа и тоа на неколку пати и по пола саат она е пак гладна (facepalm) Вчера мерена 4020, денес 4000... 22 дена има, а исписна тежина и е 3630, родена 3800. Ја ставам на високо, ја држам подолго време во раце, ждрига и тоа по 1,2,3 пати... ама пак повраќа... некогаш млеко како вода но обилно, некогаш сварено како урда грутки (кое мириса)... Само на доење сме инаку... Докторите викаат супер напредува, а мене малку ми се гледа 370гр :?:
     
    Последна измена: 22 ноември 2017
  10. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.632
    Допаѓања:
    152.306
    моето повракаше како млазови од уста од нос огромни количини
    може ти поврака и ако и ја менуваш храната во болница со прен нана мислам ги хранеа
    исто ако има рефлукс ставај ја да спие на висока перница поткрената нагоре давај почесто ама помалце млекце

    сменивте млеко?
    а за крвта д ане се скираш сите предвремено родени деца им ослабнува крвта моето и трансфузија примаше зимај капките од бугарија
     
    Последна измена од модератор: 24 ноември 2017
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  11. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Koga ja zemavme od bolnica pocnavme so Pre Nan.Posle kaza dr da premineme na Nan.Pa kazavme deka povraka cat pat,i ne stavi na Hipp.E od Hipp bese obilno povrakanje Od nos i usta istovremeno.Sega ovie denovi i namali.Ja stavam na povisoko.I napraivme pod agol od 60c.Sega se mislam dali navistina ima refluks ili e dijagnoza od rakav.Inace gi poracavme kapkite.Kaza kontrola za 15dena.Daria ne primase krv vo bolnica
     
  12. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.632
    Допаѓања:
    152.306
    по мое лаичко мислење али сепак поминато како искуство мислам дека ти поврака од што сте смениле млекото Моето со месеци се изтураше од повракање ама напредуваше по 1,500 кг месечно
    Друго овие малите борци оти брзаат да ги стигнат врсниците хехехе после тоа многу нагло ставаат килажа и затоа хемоглобинот многу брзо паѓа така да очекувај си тоа можна е и трансфузија ама земај ги капките од бг За повракањето би ти кажала да не мењаш млеко да си останиш на ова сеа шо е и да бидиш трперлива ке се смире за кратко штом и се навикне органзимот на новото млеко И ке штуца/ицка незнам какод а го пишам и тоа е нормално за нив И ке престанува со дишењето на 5 секунди и пак ке си продолже да дише а тебе ке ти го срате за упола животот е така хахах се е нормално за прематурче
    моето имаше тренсфузија тек ан 3месеци со 70хемоглобин
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mimidjon

    mimidjon Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2010
    Пораки:
    1.319
    Допаѓања:
    2.320
    Steve milicka cestiti vi posakuvam ubavi momenti .Jas ovaa tema ja otvoriv bas od taa maka ,kaj mene ednoto povrakase a drugoto samo bluckase znaci ima razlika vo toa.Moj sovet e da ja procenis ti samata situacjata jas sodeka bev vo sistina porodena i tamo deteto si povrakase pa pak nisto ne ni dadoa sovet d apocneme so anti refluks mleko.Kaj mene otkako pocnavme da pieme anti refluks mleko se prerodivme zaedno so sinceto ,mnogu maka bese toa moze veke imam pisuvano do bolnica stignavme i me teraa da kupuvam razni sisinja ,setilizatori i pak ne se resi problemot se dodeka jas sama ne i kupiv mleko anti refluks.DO 3 meseci sum spiela so deteto vo race pod agol ,toa e mnbogu maka kicmata mi se upropasti .Otide ako sakas i kaj Dok Simonida vo sistina no ako i niz nos mu se vraka mlekoto spored moeto iskustvo treba anti refluks mleko.Dobredojde vo svetot na majkite mila moja te guskamm borecu nas :hug::hug::hug:

    hipp i nie zedovme anti refluks ama ne mi se dopagase ne se rastvarase dobro i prodolzivme so aptamil anti refluks
     
    Последна измена од модератор: 24 ноември 2017
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ena*sweety

    ena*sweety Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2016
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    1.561
    Пол:
    Женски
    И јас земав Ар формула и убаво го прифати синко. Не поврааќа а и фала богу немаше проблем со потврда столица.. Вчера почнав со Хип Ар ке видиме како ке биде овие денови.
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  15. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    @stevemila да пробаш со млеко со ар формула?
     
  16. Ambra20

    Ambra20 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2017
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    1.094
    Пол:
    Женски
    Истиот проблем, повраќање во млазово и засирено млеко нон-стоп, може по 30 пати во ден и слав напредок во килажа.
    Денес ни закажаа ехо на абдомен да се види дали е рефлукс во прашање, па ќе кажат што понатаму, но мене нешто не ми е јасно....ние сме на цицање, ако треба да и давам ар млеко, значи ли тоа дека треба да прекинеме со цицање?
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  17. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Nas maticnata nit ni spomna za abdomen.Samo taka konstatira deka se raboti za Refluks.Zakazav na 4ti vo Remedika kaj Dr Marina.Sakam detalen pregled.Ovie vo Str mi se nekako:worried:Neznam srcka za ako dois kako da postapis.

    @eli veke i davam Hipp Ar.Ne mi povraka
     
  18. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.510
    Допаѓања:
    144.224
    Кој ви е матичен Стевемила?
     
  19. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Makedonka,Bambi
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  20. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.510
    Допаѓања:
    144.224
    Претпоставував...
    Она и нејзините дијагнози.
    Носи ја и на приватно, па ќе видиш што ќе ти кажат.
    Не значи ако бебе повраќа веднаш е рефлукс. Најчесто се прејадуваат.
    Можеш и на Џорлев во болница, колку да слушнеш мислење.
     
    На ada21 и stevemila им се допаѓа ова.