1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пoврaќaње кaј бебетo

Дискусија во 'Бебе' започната од mimidjon, 28 август 2016.

  1. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Тешко? Еурофарм секогаш ја имаат кога и да оди мм да зема.
     
  2. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    Пред 3,4 мес ја имаа само 2 пати еурофарм а ниту зегин ја имаа. Може била дефицитарна. Се јавувавме и по др.аптеки , немаше.
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ауууу. Да си направиме залихи по дома чим е така.
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ambra20

    Ambra20 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2017
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    1.094
    Пол:
    Женски
    Ве молам предложете ми анти рефлукс млеко. Иако сме на доење, планирам да вклучам и ар по малку, зошто ова не се издржува веќе. Нон стоп само се пресоблекуваме...додека ја пресоблечам она пак во млазови ќе поврати и така по цел ден во круг.
     
  5. Ednostaven

    Ednostaven Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    216
    Мајки како да препознаам дали бебе од 25 дена има рефлукс? Многу лакомо цица, го држам да подждригне ама последниве 2 дена повраќа кога помалце кога пообилно. Млекцето е претежно без мирис, само еднаш ко да беше веќе сварено во желудникот. Искуства?
     
  6. Naatashka123

    Naatashka123 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2020
    Пораки:
    1.996
    Допаѓања:
    9.902
    Пол:
    Женски
    Мајки морам да прашам за совет, искуство..
    Бебе има месец и си повраќа. Некогаш само бљуцка, некогаш баш повраќа повеќе.
    Ја држам да подждригне, но може повторно после тоа да поврати.
    Дали се работи за рефлукс или не незнам. Деновиве ќе одам на преглед деновиве.
    На доење сме иначе. Ноќе кога цица воопшто не повраќа, а денски да. Не на секој оброк, но многу често. Дали дека е повеќе време разбудена и постојано бара цицање..
    Ќе цица, повраќа, па пак цица, повраќа и така во круг 3,4 пати...
    Дали да купам млеко за рефлукс, дали перница за подигната да спие незнам веќее...
    Жал ми е и да ја гледам со млекото в уста, некогаш го држи (facepalm)(facepalm)
     
  7. Doroti28

    Doroti28 Активен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2020
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Исто и мојата многу повраќаше. Со антирефлукс перница беше подобро, ама не се реши скроз, уштеја оставам на нејзе на под кога си игра 5+ е. Исто кога спие не повраќа. Еден педијатар вика рефлукс е, друг од што е преактивно бебе, јас приметив и кога јадам бел леб или било што со бело брашно е поизразено. Сега исклучив тоа од исхраната па подобро е. Последниот месец многу малце ми имаше напреднато, па почнав порано со немлечна дохрана, по препорака на педијатар. Исто само на доење сме, крвна слика и беше супер, уште ми е мистерија што поточно е проблемот...
     
  8. Andrejaaaaaa

    Andrejaaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2021
    Пораки:
    1.691
    Допаѓања:
    8.451
    Пол:
    Женски
    Мајки бебето ми е 17 дена и од пред 2, 3 дена почна да има грчеви. Денес ми поврати после доење неколку пати, онака не бљуцкање него поголема количина млеко. Помислив да не е вишак ама веднаш после тоа пак почна да си ги цица рачињата го ставив на града и цицаше. Прашањето ми е можно ли е од грчевиве да повраќа или....??? Го држам исправено да ждригне ама не сака...
     
  9. Andrejaaaaaa

    Andrejaaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2021
    Пораки:
    1.691
    Допаѓања:
    8.451
    Пол:
    Женски
    Истото е и кај нас. А што е тоа рефлукс???
     
  10. Naatashka123

    Naatashka123 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2020
    Пораки:
    1.996
    Допаѓања:
    9.902
    Пол:
    Женски
    Разликата е во млекото/повраќаното што го исфрли. Рефлукс е кога млекото веќе стигнало во желудникот, но поради одредени причини не може да го задржи и го исфрла назад. Тоа се познава зошто е заурдено млекото. Вишок на примено млеко е само млеко.
    Еве. Ова и го пронајдов напишано во темава.

    Мене ми рекоа не е ништо страшно. Супер си напредува.
     
    На Andrejaaaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Емина1

    Емина1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2021
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски
    Zdravo bebe e 2 meseci nekogas koga blujcka e kako voda prozirno a e na doenje
    Sto znaci toa i sto da prevzemam ?
     
  12. попкек

    попкек Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2021
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    237
    Пол:
    Женски
    Значи дека е прејадено, го бљуцка вишокот, моето е 10 месеци и сеуште прави така.
     
  13. ZULERA

    ZULERA Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2016
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Здраво и од мене, дали освен повраќање бебињата ви грчат во грлото како да имаат шлајм или мрсулчиња? На педијатар ни рекоа дека е рефлух и како ке зголемувам храна ке повраќа.. гледам сите пишувате за повраќање но не и за крчкање, нешто како прасенце што прави. Ве молам некој што има ваков случај да ми пише за да знам дека не сме единствени, малце ми е страф кога ја гледам таква.
     
  14. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.081
    Пол:
    Женски
    Мојата имаше такви симптоми кога беше бебенце . Се повлече само од себе . Мене дури не ми ни кажаа што е . Ми велеа од носето и е , ништо не и е , ќе и помине .
    Сега има две години и нема ниту трага од тоа грчење .

    Кај нас , рефлуксот траеше додека не почнавме со немлечна дохрана . Некаде на четири месеци , матичната рече дека може да јаде кашички од јаболко домашно приготвени или купени , без додадени шеќери . Штом почнавме со кашичките , и повраќањето се намали . До шестиот месец , веќе воопшто не повраќаше ( освен , нормално кога има закачено некој стомачен вирус ) .
     
    На ZULERA му/ѝ се допаѓа ова.
  15. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    И моето хрчка од храна... ми рекоа нормално е.
    А не сме имале рефлукс, не ни бљуцка, нит повраќа нешто многу.
     
    На ZULERA му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Ив10

    Ив10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2022
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Машки
    и моето прави така многу бевме загрижени и во Систина ни кажаа дека е ларингиален стридор..и дека со тек ке помине но треба да се следи, на нет има доста информации за оваа состојба
     
    На ZULERA му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Bebuli

    Bebuli Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2021
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    244
    Пол:
    Женски
    Majki da mi preporacate AR mleko.
    Vasi iskustva?:D:angel:
     
  18. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.145
    Допаѓања:
    21.970
    Пол:
    Женски
    Тоа ќе се среди кога ше почне со цврста храна, најчесто после 6 месец. Ние имавме голем проблем со тоа и те разбирам подполно ама АД нема да ти помогне, пошо "проблемот" е во тоа што филтерот помеѓу хронопроводот и желудникот не е доволно развиен.
     
  19. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.471
    Допаѓања:
    10.436
    Пол:
    Женски
    Дали бебе може да повраќа а да нема грчеви или повраќањето е знак дека ќе почнат за брзо?

    Мислам на пообилно повраќање.
     
  20. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.145
    Допаѓања:
    21.970
    Пол:
    Женски
    Дали има врска со грчеви не знам ама Нина повраќаше обилно до 6 месеци. Заради недоразвиен филтер помеѓу желудникот и хронопроводот. Неа и менував алишта по 3-4 пати на ден, ноќе исто. Ми рекоа ќе се среди кога ќе почне со цврста храна и така и беше.