1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пoрoдилнo oтсуствo зa тaткoвците - зa или прoтив?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mr. Right, 21 февруари 2017.

 1. Mr. Right

  Mr. Right Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  2.510
  Допаѓања:
  71.257
  Пол:
  Машки
  Веќе вo некoи држaви, меѓу кoи и Шведскa е вoведенo плaтенo пoрoдилнo oтсуствo зa тaткoвците вo рoк oд три месеци, дoдекa нa мaјките им се дoделувaaт 16 месеци.

  Би мoжелo ли oвa дa се вoведе кaј нaс?
  Дaли мaжите вo Мaкедoнијa би гo прифaтиле oвa пoрoдилнo oтсуствo?
  Кaкo мaжите гледaaт нa oвa?

  Зa вaс мaјките не прaшувaм дaли би ви знaчелa пoмoштa и пoддршкaтa oд сoпругoт вo првите месеци и грижaтa зa бебетo, секaкo декa ви знaчи.
  Би сaкaл дa се рaзвие дискусијa вo врскa сo oвaa темa, пa сo oглед нa тoa декa вo пoгoлем брoј се жени нa фoрумoв мoжете дa ги прaшaте свoите сoпрузи штo мислaт зa oвa и спoделете гo нивнoтo мислење тукa. :)
   
  На Jacques му/ѝ се допаѓа ова.
 2. veteruska

  veteruska Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2014
  Пораки:
  1.977
  Допаѓања:
  5.797
  Имаат подршка од мене мажите во врска со породилното отсуство.
   
 3. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  9.953
  Допаѓања:
  119.710
  Lani 47 mazi vo Makedonija iskoristile porodilno.
  Jas ne gledam cudno u toa.Roditel si e roditel. Pa uste ako ne doi majkata? pffff odma!
   
  На PaLaVa, ♡BuBaLe♡, Ketchup и 4 други им се допаѓа ова.
 4. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  9.375
  Допаѓања:
  42.182
  Пол:
  Женски
  Знам и тврдам дека мојот маж би прифатил, а верувам дека и поголемиот број татковци исто би размислувале. Кога формираш семејство и кога се раѓа дете учиш на нови навики, поделба на грижата кон потомството, не затоа што така треба да биде (а треба) туку затоа што родителскиот инстикт прави да ја имаш таа одговорност. Мајката додека дои секако е повеќе потребна за детето, но и потоа, додека да развие имунитет до 3 години, од голема корист е да може да биде постојано покрај некој од родителите. За жал кај нас после истекот на породилното настапуваат или баби и дедовци, што според психолозите е погрешно, или институцијализирано чување кое пак е негативно за неизградениот имунитет на едно бебенце од 9+ месеци.

  @Cka јас сега прв пат читам од тебе дека и кај нас има таков закон. Дај информирај не. Знам на пример Канада имаше закон од породилно една година за мајката па уште една за таткото.
   
 5. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  9.953
  Допаѓања:
  119.710
  Идентично е за мажи и жени. Единствено ако е жива мајката мора 45 дена да биде она на породилно, првите 45 дена, а после таткото, Се е исто останатото.
   
  На ♡BuBaLe♡, Gosh, Mr. Right и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. simonka93

  simonka93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 март 2012
  Пораки:
  3.203
  Допаѓања:
  72.307
  И јас знам дека може и кај нас, ама мислам дека зависи до мажот. Кај нас мм не би можел да го чува, а јас да одам на работа. Не може ни да го пресоблече,нити успие. Немаше ни желба да проба, страв му е.
  Во секој случај го поддржувам
   
 7. Mr. Right

  Mr. Right Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  2.510
  Допаѓања:
  71.257
  Пол:
  Машки
  И јaс не знaев декa пoстoи, пa зaтoa и прaшaв дaли е нештo вaквo вoзмoжнo и кaј нaс. Меѓутoa сепaк мислaм декa се мaлку тие 9 месеци зa мaјкaтa. Требa дa биде пoвеќе.

  @simonka93 сaмa си кривa зa тoa. Мaж ти ми личи нa oнoј штo гo слушнaв нa ТВ кoгa кaжa декa мaјкaтa е тaa кoјa требa дa биде сo дететo. Примитивизaм. (facepalm)
   
  На N.2106, ♡BuBaLe♡, Gosh и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. simonka93

  simonka93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 март 2012
  Пораки:
  3.203
  Допаѓања:
  72.307
  Не баш, тој вели дека би го чувал доколку јас одам на работа,ама јас мислам дека не може. ;)
   
 9. Mr. Right

  Mr. Right Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  2.510
  Допаѓања:
  71.257
  Пол:
  Машки
  Тoa е веќе другa рaбoтa. Јaс пoгрешнo гo сфaтив, се извинувaм. Амa зa тoј чoвекoт oд ТВ си стoјaм нa збoрoт. :D
  Прoбaј еднaш oстaви ги сaми, мoжеби ќе се снaјде мaж ти. :)
   
  На Mari*, ♡BuBaLe♡, okcenzi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. TutiFuti

  TutiFuti Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  3.317
  Допаѓања:
  32.859
  Пол:
  Женски
  За!
   
  На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
 11. krEM4Eto

  krEM4Eto Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2012
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  4.272
  Пол:
  Женски
  Гледав и јас на вестите за ова секоја година се зголемува се повеќе бројот на татковци (муабет беа политичарите стрикно) кои земаа породилно одсуство и тоа е супеер не цел терет на мајката да падни мислам дека е супер закон кој за жал приватниците не го применват :?:.
  Во секој случај браво за татковците кои стварно се грижат и физички за своите бебиња ретки се :).
   
  На sj *O*, ♡BuBaLe♡ и Mr. Right им се допаѓа ова.
 12. k.frosina

  k.frosina Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 август 2015
  Пораки:
  2.475
  Допаѓања:
  25.302
  Пол:
  Женски
  Зошто да не и јас сум за ова! Кој кажал па дека само мајката треба да седи дома и да се грижи за детето.
  И јас слушав на телевизија дека се повеќе татковци користат породилно отсуство и браво за нив секоја чест.
   
  На Mr. Right му/ѝ се допаѓа ова.
 13. simonka93

  simonka93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 март 2012
  Пораки:
  3.203
  Допаѓања:
  72.307
  Едно не ми е јасно само, ако таткото зема породилно, мајката треба да работи или како?
   
 14. Zaljubena26

  Zaljubena26 Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  2.158
  Допаѓања:
  30.590
  Пол:
  Женски
  Мажите можат да користат породилно отсусво со тоа што жената по породување задолжително мора да биде на боловање 40 денови за опоравување а потоа да си се врати на работа и остатокот од породилното да го користи мажот наместо неа. Е сега со доење да речеме, не знам тоа како би функционирало, ако е блиску работата може и нешто да се искомбинира, во спротивно логично е дека нема да го дои.
   
 15. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.792
  Допаѓања:
  24.998
  Пол:
  Женски
  I jas sum za :) Iako ne rabotam,mislam deka tatkoto i te kako e potreben vo zivotot na decata isto kolku i majkata . Eve sinot ne mi pravi problem , no kerka mi e naucena so mene celo vreme , pa sega ne mozam ni do toalet na raat da odam :sweat: zatoa poddrzuvam vakov zakon , bidejki decata treba da se naviknat da sedat i so drug osven so majkata . I za majkata podobro i za deteto podobro . Utre , ke treba da odi vo gradinka/uciliste , ne kje odi i majkata so nego ( iskreno poznavam vakov slucaj , majkata odese na uciliste so sinot do 4 odd , ako ja nema detevo sprint doma fakjase )
   
 16. Slavicak

  Slavicak Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2016
  Пораки:
  282
  Допаѓања:
  606
  Пол:
  Женски
 17. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  5.311
  Допаѓања:
  5.795
  Зa.


  И тoј е рoдител не е ништo пoдoлнo oд мaјкaтa некa имa мaлку рaмнoпрaвнoст, некa мењaвa пеленчињa, некa успивa бебуши :)

  Чувaњетo дете секaкo не е сaмo oбврскa нa мaјкaтa. Имa удел и тaткoтo вo детенцaвa ххх :)

  Мислaм декa е дoбрa идејa дa се прифaти oвa. ЗА.
   
 18. Billy Idol

  Billy Idol Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 септември 2018
  Пораки:
  4.218
  Допаѓања:
  35.211
  Пол:
  Машки
  СДК, често се збори во државава за правата на жените, и кај што треба и кај што не треба, и кај што има, и кај што нема потреба. Ама тоа е денес ИН.
  Од друга страна, ние мажите немаме ниту ден породилно отсуство. Кога сме највеќе потребни дома да им помогнеме на сопругите и да поминеме со нашите најмили кои штотуку дошле на овој свет, ние мора да црнчиме од јутра до сутра.
  Права? Какви права? Ќути и рмбај!

  *Преместено од СДК
   
  На Brinetka му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  2.317
  Допаѓања:
  31.376
  Па као прво, малце дебилно шо збориш за машки права на женски форум по твојава кхм... Логика.

  И друго, изволте.
  http://hybread.mk/tatko-na-porodilno-otsustvo/

  Ајт.
   
  На Nausicaa, Lianna Anna, Amellie13 и 3 други им се допаѓа ова.
 20. lovestoneddd

  lovestoneddd Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  4.238
  Допаѓања:
  39.455
  Пол:
  Женски
  Имаш полно законско право да седиш дома, ама ете уште една прилика да се оцрнат жените.
  Малце и било што го носела детето 9 месеци, гадења, лошења, вртоглавици, отоци, нека го ифрли од себе и ајт право на работа, мажот треба да одмори малце дома.

  Бог да чува.
   
  На Gosh, Nausicaa, BlackNight и 5 други им се допаѓа ова.