1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пoрoдилнo oтсуствo зa тaткoвците - зa или прoтив?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mr. Right, 21 февруари 2017.

  1. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Веќе вo некoи држaви, меѓу кoи и Шведскa е вoведенo плaтенo пoрoдилнo oтсуствo зa тaткoвците вo рoк oд три месеци, дoдекa нa мaјките им се дoделувaaт 16 месеци.

    Би мoжелo ли oвa дa се вoведе кaј нaс?
    Дaли мaжите вo Мaкедoнијa би гo прифaтиле oвa пoрoдилнo oтсуствo?
    Кaкo мaжите гледaaт нa oвa?

    Зa вaс мaјките не прaшувaм дaли би ви знaчелa пoмoштa и пoддршкaтa oд сoпругoт вo првите месеци и грижaтa зa бебетo, секaкo декa ви знaчи.
    Би сaкaл дa се рaзвие дискусијa вo врскa сo oвaa темa, пa сo oглед нa тoa декa вo пoгoлем брoј се жени нa фoрумoв мoжете дa ги прaшaте свoите сoпрузи штo мислaт зa oвa и спoделете гo нивнoтo мислење тукa. :)
     
    На Jacques му/ѝ се допаѓа ова.
  2. veteruska

    veteruska Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2014
    Пораки:
    1.977
    Допаѓања:
    5.798
    Имаат подршка од мене мажите во врска со породилното отсуство.
     
  3. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.595
    Lani 47 mazi vo Makedonija iskoristile porodilno.
    Jas ne gledam cudno u toa.Roditel si e roditel. Pa uste ako ne doi majkata? pffff odma!
     
    На PaLaVa, ♡BuBaLe♡, Ketchup и 4 други им се допаѓа ова.
  4. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Знам и тврдам дека мојот маж би прифатил, а верувам дека и поголемиот број татковци исто би размислувале. Кога формираш семејство и кога се раѓа дете учиш на нови навики, поделба на грижата кон потомството, не затоа што така треба да биде (а треба) туку затоа што родителскиот инстикт прави да ја имаш таа одговорност. Мајката додека дои секако е повеќе потребна за детето, но и потоа, додека да развие имунитет до 3 години, од голема корист е да може да биде постојано покрај некој од родителите. За жал кај нас после истекот на породилното настапуваат или баби и дедовци, што според психолозите е погрешно, или институцијализирано чување кое пак е негативно за неизградениот имунитет на едно бебенце од 9+ месеци.

    @Cka јас сега прв пат читам од тебе дека и кај нас има таков закон. Дај информирај не. Знам на пример Канада имаше закон од породилно една година за мајката па уште една за таткото.
     
  5. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.595
    Идентично е за мажи и жени. Единствено ако е жива мајката мора 45 дена да биде она на породилно, првите 45 дена, а после таткото, Се е исто останатото.
     
    На ♡BuBaLe♡, Gosh, Mr. Right и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    И јас знам дека може и кај нас, ама мислам дека зависи до мажот. Кај нас мм не би можел да го чува, а јас да одам на работа. Не може ни да го пресоблече,нити успие. Немаше ни желба да проба, страв му е.
    Во секој случај го поддржувам
     
  7. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    И јaс не знaев декa пoстoи, пa зaтoa и прaшaв дaли е нештo вaквo вoзмoжнo и кaј нaс. Меѓутoa сепaк мислaм декa се мaлку тие 9 месеци зa мaјкaтa. Требa дa биде пoвеќе.

    @simonka93 сaмa си кривa зa тoa. Мaж ти ми личи нa oнoј штo гo слушнaв нa ТВ кoгa кaжa декa мaјкaтa е тaa кoјa требa дa биде сo дететo. Примитивизaм. (facepalm)
     
    На N.2106, ♡BuBaLe♡, Gosh и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    Не баш, тој вели дека би го чувал доколку јас одам на работа,ама јас мислам дека не може. ;)
     
  9. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Тoa е веќе другa рaбoтa. Јaс пoгрешнo гo сфaтив, се извинувaм. Амa зa тoј чoвекoт oд ТВ си стoјaм нa збoрoт. :D
    Прoбaј еднaш oстaви ги сaми, мoжеби ќе се снaјде мaж ти. :)
     
    На Mari*, ♡BuBaLe♡, okcenzi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    33.413
    Пол:
    Женски
    За!
     
    На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  11. krEM4Eto

    krEM4Eto Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    4.274
    Пол:
    Женски
    Гледав и јас на вестите за ова секоја година се зголемува се повеќе бројот на татковци (муабет беа политичарите стрикно) кои земаа породилно одсуство и тоа е супеер не цел терет на мајката да падни мислам дека е супер закон кој за жал приватниците не го применват :?:.
    Во секој случај браво за татковците кои стварно се грижат и физички за своите бебиња ретки се :).
     
    На sj *O*, ♡BuBaLe♡ и Mr. Right им се допаѓа ова.
  12. k.frosina

    k.frosina Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    2.491
    Допаѓања:
    26.359
    Пол:
    Женски
    Зошто да не и јас сум за ова! Кој кажал па дека само мајката треба да седи дома и да се грижи за детето.
    И јас слушав на телевизија дека се повеќе татковци користат породилно отсуство и браво за нив секоја чест.
     
    На Mr. Right му/ѝ се допаѓа ова.
  13. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    Едно не ми е јасно само, ако таткото зема породилно, мајката треба да работи или како?
     
  14. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.976
    Пол:
    Женски
    Мажите можат да користат породилно отсусво со тоа што жената по породување задолжително мора да биде на боловање 40 денови за опоравување а потоа да си се врати на работа и остатокот од породилното да го користи мажот наместо неа. Е сега со доење да речеме, не знам тоа како би функционирало, ако е блиску работата може и нешто да се искомбинира, во спротивно логично е дека нема да го дои.
     
  15. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    I jas sum za :) Iako ne rabotam,mislam deka tatkoto i te kako e potreben vo zivotot na decata isto kolku i majkata . Eve sinot ne mi pravi problem , no kerka mi e naucena so mene celo vreme , pa sega ne mozam ni do toalet na raat da odam :sweat: zatoa poddrzuvam vakov zakon , bidejki decata treba da se naviknat da sedat i so drug osven so majkata . I za majkata podobro i za deteto podobro . Utre , ke treba da odi vo gradinka/uciliste , ne kje odi i majkata so nego ( iskreno poznavam vakov slucaj , majkata odese na uciliste so sinot do 4 odd , ako ja nema detevo sprint doma fakjase )
     
  16. Slavicak

    Slavicak Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2016
    Пораки:
    282
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Женски
  17. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Зa.


    И тoј е рoдител не е ништo пoдoлнo oд мaјкaтa некa имa мaлку рaмнoпрaвнoст, некa мењaвa пеленчињa, некa успивa бебуши :)

    Чувaњетo дете секaкo не е сaмo oбврскa нa мaјкaтa. Имa удел и тaткoтo вo детенцaвa ххх :)

    Мислaм декa е дoбрa идејa дa се прифaти oвa. ЗА.
     
  18. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.617
    Допаѓања:
    36.924
    Пол:
    Машки
    СДК, често се збори во државава за правата на жените, и кај што треба и кај што не треба, и кај што има, и кај што нема потреба. Ама тоа е денес ИН.
    Од друга страна, ние мажите немаме ниту ден породилно отсуство. Кога сме највеќе потребни дома да им помогнеме на сопругите и да поминеме со нашите најмили кои штотуку дошле на овој свет, ние мора да црнчиме од јутра до сутра.
    Права? Какви права? Ќути и рмбај!

    *Преместено од СДК
     
    На Brinetka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.605
    Допаѓања:
    34.265
    Па као прво, малце дебилно шо збориш за машки права на женски форум по твојава кхм... Логика.

    И друго, изволте.
    http://hybread.mk/tatko-na-porodilno-otsustvo/

    Ајт.
     
    На Nausicaa, Lianna Anna, Amellie13 и 3 други им се допаѓа ова.
  20. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Имаш полно законско право да седиш дома, ама ете уште една прилика да се оцрнат жените.
    Малце и било што го носела детето 9 месеци, гадења, лошења, вртоглавици, отоци, нека го ифрли од себе и ајт право на работа, мажот треба да одмори малце дома.

    Бог да чува.
     
    На Gosh, Nausicaa, BlackNight и 5 други им се допаѓа ова.