1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа-Поротник

Дискусија во 'Барање работа' започната од mime87, 3 јануари 2013.

 1. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.941
  Пол:
  Женски
  Дали некој има искуство со ваква работа како поротник во суд?аплицирав за работа пред нова година се бараа доста кандидати за во Основниот суд во Битола сеуште немам одговор инаку не бараја некој кавалификации специфични да речам...
   
 2. billyy

  billyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  15
  Toa не е работа од која можеш да се издржуваш, хонорарно е. Примаат голем број луѓе, ама сите не ги ангажираат, ќе бидеш ангажирана само ако познаваш некој судија кој ќе те вика кога има рочиште. За едно рочиште се добиваше 200 денари, пред 2-3 години кога јас одев како поротник, ама сега мислам дека е помалку. Седиш, слушаш, се потпишуваш :D и на крај ти даваат ливче. Си ги собираш ливчињата и на крај на месец ги носиш во благајната на судот, па ти пуштаат пари на сметка кога земаат плата и вработените таму. Ако не правиш ништо друго во животот ќе ти се најде, јас одев додека спремав испити колку да излезам од дома, да ме фати воздух. Месечно најмногу земав по околу 2.000-2.400 ден.
   
 3. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.941
  Пол:
  Женски
  А како се пријави за поротник преку оглас или како?
   
 4. ivinakit

  ivinakit Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2012
  Пораки:
  829
  Допаѓања:
  576
  Пол:
  Женски
  Каква обука се посетува и испитот што содржи?
   
 5. Makide

  Makide Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2011
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  325
  Поротникот се избира на одредено време мандат од 4 години, за секое присуство на расправа или претрес добиваш 125 денари, сега за сега е доволно да имаш средно образиование, да си државјанин на рм и се аплицира во судот кој има објавено оглас, од 1 јануари 2016 година влегува во сила измената на Законот за судовите според кој за да бидеш судија поротник треба да има високо образование, да се посетува обука и се полага испит.
   
  На srcekrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
 6. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.941
  Пол:
  Женски
  па не би ја потценвала оваа функција и сега оваа година скоро сите што аплицираја беа или дипломирани правници иди студенти во 3 и 4 година студии на правен така да имаше конкуренција...
   
 7. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.751
  сум судија/поротник за малолетници
  мандатот ми е 4 години
  зошто баш мене ме одбраа
  ке ти дадат случај на малолетник/малолетничка да му/и судиш после на душа ке го носиш
  кутричко душиче животот пекол ке му/и биде после тоа
  подобро сама ке си се осудам :x
   
 8. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  9.432
  Допаѓања:
  113.975
  Затоа што образованието ти е поврзано со образование, социјална работа и слично. Затоа вообичаено е поротникот кај малолетници да е со таква струка.
  Ке се изнагледаш невоспитани дечишта, силувачи на баби, тепачи...А казната им е од зголемен надзор од родител до малолетнички затвор.
  Се гледа мислењето на социјалниот работник, ти ништо не судиш, а скоро и судијата да не суди. Во огромна мера влијае извештајот од социјалниот работник.

  Инаку, никаде во РМ поротниците не одлучиле поинаку од судијата. Само кутат и климаат глава и земаат минимални суми. Идејата е супер со порота, реализацијата е за срамови.

  Читав извештај од меѓународна организзиција која правела увид во нашите судови по оваа тема. Буквално се исмеваат со незаинтересираноста на нашите поротници.
   
 9. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.335
  Допаѓања:
  21.252
  Пол:
  Женски
  125 ден :^) :o сериозно ли.
  Па со два автобуси ако патуваш до судот ти е 140 ден, а може и повеќе ако си подалеку.
   
 10. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.751
  Затоа што образованието ти е поврзано со образование, социјална работа и слично
  грешка си сосема нешто друго студирам
  а тоа е деловна економија и организациони науки:!:
   
 11. Tea678

  Tea678 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2018
  Пораки:
  850
  Допаѓања:
  4.799
  Пол:
  Женски
  Што функција има поротникот? Најдов еден оглас за поротник со скратено работно време, но не сфаќам што се прави?
   
 12. RAF Camora

  RAF Camora Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2018
  Пораки:
  1.576
  Допаѓања:
  10.979
  Пол:
  Машки
  Има некаков контакт телефон оставено? Доколку има јави се и прашај кои се работните обврски и одговорности за тоа работно место или пиши мејл доколку има оставено на огласот.