Работа + Студирање

Дискусија во 'На работното место' започната од Jecichka, 24 март 2014.

 1. mynameislove

  mynameislove Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2013
  Пораки:
  1.194
  Допаѓања:
  12.350
  @karak кој ти е втор факултет со 2 години, ако не е тајна? Дали се постдипломски или? Може и јас ќе се мотивирам да упишам втор, оти не се многу две години. Сепак зависи и колку е захтевен факултетот :)
   
 2. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.157
  Допаѓања:
  4.944
  Pedagoski imam zavrseno pred 7 godini oddelenska Sega preducilisna Ima da dosta Predmeti za polaganje ama ete Sega za Sega odam napred so seta sila @mynameislove
   
  На AURUA и mynameislove им се допаѓа ова.
 3. mynameislove

  mynameislove Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2013
  Пораки:
  1.194
  Допаѓања:
  12.350
  Сите велат не идат овие две работи. На некои тоа им успева и имаат наклон до под од мене. Тие си знаат колкава сила и труд вложиле, па уште и кога се во брак со деца и да завршат на време :clap: Имаше неколку такви со мене и пак ќе кажам :bow:(y)
  Значи не е невозможно, зависи од карактерот на човекот и колку поддршка има.
  И јас сакам да се решам на овој чекор иако сум на постдипломски.
  Повеќето поатдипломци и работат, а јас си полагам испити. Ајде уште оваа сесија :nod:
   
  На karak му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Emanuela12

  Emanuela12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2014
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  40
  Не знаеев каде да го сместам прашањево. Дали може студент да работи ? Знам дека треба или непријавена или пријавена во агенција за привремено вработување, ама ова на се се однесува или нешто како келнерка, шанкерка ау бау ?
   
 5. L-a-r-a22

  L-a-r-a22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2013
  Пораки:
  1.328
  Допаѓања:
  10.748
  Пол:
  Женски
  Може и студент да работи. Ако сакаат да те пријават може да те пријават со средно.
   
 6. Emanuela12

  Emanuela12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2014
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  40
  @L-a-r-a22 да ама мене дипломата за завршено средно ми е на факултет нели, или нема тоа врска?
   
 7. Beauchamp

  Beauchamp Популарен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2011
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  5.422
  Пол:
  Женски
  Копија можеш да си направиш. Иначе, може да те пријават и на пола работно време исто така. :)
   
  На Emanuela12 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. L-a-r-a22

  L-a-r-a22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2013
  Пораки:
  1.328
  Допаѓања:
  10.748
  Пол:
  Женски
  И со осмо можат да те пријават, тоа ич не е проблем. Ќе ти биде потребна само лична карта. А дипломата од средно можеш да ја земеш од факултет, копирај ја и веднаш врати ја. Јас така направив. Со копија од дипломата се пријавив во заводот за вработување.
   
  На AURUA и Emanuela12 им се допаѓа ова.
 9. Momichka

  Momichka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  1.901
  Допаѓања:
  6.284
  Пол:
  Женски
  @Emanuela12 ако те пријават, треба прво ти да одиш во бирото да се пријавиш како невработена.
  Со тоа, потоа и да продолжиш со студиите ќе бидеш како невработена.
  Мислам нема Crtl + Z, па да бидеш пак на здравството на некој од родителите.
   
  На crimson и Emanuela12 им се допаѓа ова.
 10. Emanuela12

  Emanuela12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2014
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  40
  На L-a-r-a22, Momichka и Beauchamp им се допаѓа ова.
 11. Оленка*

  Оленка* Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 декември 2014
  Пораки:
  272
  Допаѓања:
  798
  Пол:
  Женски
  @Emanuela12 Студент ако се пријави во биро како невработен ќе го изгуби правото да студира редовно. Инаку студент може да работи и да биде осигуран на скратено работно време, мислам тоа му доаѓа 4 саати ако не се лажам. Во договор со газдата можеш да му речеш да те осигура да работиш на скратено ама да си тераш цела смена и пола од парите на рака, пола на сметка. Бар јас овака имам слушнато од студенти со активен статус кои работат.
   
  На Emanuela12 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. mari_sa

  mari_sa Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2015
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  190
  Пол:
  Женски
  Само сезонски можеш да работиш и полно работно време иако си редовен студент нема да ти прават проблем.
   
  На Emanuela12 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.853
  Допаѓања:
  112.753
  Земав државен испит за аптека, да можам со средно да работам како техничар. Имам шанса да се вработам ама некако ме дрма страв. Према работното време нема да можам да одам на факултет како редовен студент, ако сум вонреден има некои посебни процедури кои треба да ги запазам, мислам, дали треба да спремам уште некои други документи?
  Дипломата уште кога го пријавував државниот испит ја копирав, само пополнаа информации од неа и ми ја вратија копијата.
   
 14. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.285
  Rabota i studiranje e mozno no bara golema disciplina. (y)

  Jas sum rabotela i studirala vo vremeto koga za prv pat privatniot sektor se pojavi vo Mk.
  Bese super, si imav svoj paricki, a na fakultet bev redoven student.

  Kombinacijata rabota, studii i majka/domakinka e isto isprobana i aktivno prakticirana okolu 3.5god.
  Ne se zalam. I toa bese interesno i sto e vazno uspesno se zavrsi.
  Zaradi toa vo moeto community sum poznata po "atomska zena".

  Dava podrska.
  Ako ste organizirani i sakate postojano da bidete vo nesto angazirani, bez strav, toa e za Vas.
  Tie drugite koj stalno se zalat od seic neka ne pocnuvaat, za Niv e premnogu naporno i neostvarlivo.
   
 15. Dennings

  Dennings Популарен член

  Се зачлени на:
  18 септември 2013
  Пораки:
  351
  Допаѓања:
  2.642
  Пол:
  Женски
  Може истовремено да се работи и да се студира но реално многу често факултетот е тој којшто трпи последици и наместо 4 години се развлекува 5-6-7.
  Е сега , ако тоа не ви смета (y)
  Јас не би можела така затоа што приоритет ми е факултетот и сакам да го завршам во најбрз можен рок. За работа за време на летен период- да, но гледам да исчистам на колоквиуми па 5 месеци да бидам слободна за работа.
   
  На kikkki и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 16. medena123

  medena123 Активен член

  Се зачлени на:
  12 декември 2017
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  75
  Пол:
  Женски
  Дечки, студирам. На тежок факултет сум, ама морам да работам нешто пошо ако не работам НЕ МОЖАМ се јадам сама од себе малце хиперактивна сум. Дајте идеја и некој оглас ако ви се наоѓа, ама нешто хонорарно?
   
 17. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.157
  Допаѓања:
  4.944
  @Dennings zavisno kolku brzo treba I sakas da go zavrsis realno lani od 10 ispiti polozen 8 I drugite dva po pola heheheheh zdravo ucenje, zelbata da se zavrshi nesto i dobro organizirano vreme raga uspeh ovaa sesija ke mi bide potesko zatoa sto sum i veke 9 nedela bremena. Se vo edno jas heheheeh
   
 18. najjacha

  najjacha Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 април 2018
  Пораки:
  300
  Допаѓања:
  329
  Пол:
  Женски
  Да не има работено нркој во младинска книга платите какви ср за телефонски оператор?
   
 19. dayla

  dayla Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2017
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  4.717
  Пол:
  Женски
  Јас работам и студирам, ама три или четири дена во неделата по 8 саати, од кои два се сабота и недела.
  Во испитни и колуквиумски не работам нормално, а од ова ниту најмалку не ми трпат студиите, баш напротив зашто чувството на продуктивност ми дава мир.
  Кога би работела со целосно време, секој ден, мислам дека би трпеле студиите и тоа како, посебно ако ти е важен просек, а мене ми е многу.

  Само дисциплина му е мајката. ;)
   
  На Feminist20 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. najjacha

  najjacha Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 април 2018
  Пораки:
  300
  Допаѓања:
  329
  Пол:
  Женски
  Каде работиш ако не е тајна?