1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во Авганистан

Дискусија во 'Барање работа' започната од georgieva, 19 март 2011.

  1. Rhino

    Rhino Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Ко воли - нек изволи
     
  2. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Ок, тоа го знам, ме збуни со претходниот пост
     
  3. noskirT

    noskirT Нов член

    Се зачлени на:
    28 март 2011
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    12
    ...премијата за осигурување при смртност, кај војниците од нато алијансата изнесува 1 мил долари и е пренослива на најблиските од фамилијата...дали вие таму имате некакво осигурување , нешто слично такво?
     
  4. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Маж ми е таму и би сакала никогаш да не отидеше . Со постот на Shana сосема се согласувам никогаш не доволно и секгоаш има уштенешто што треба да се среди . Живото се одвивана етапи кога етука и кога не е тука кога е тука гледаш се да фрлиш настрана за да бидеш повеќе време со него притоа запоставувајќи илиодложувајќи ги сите обврски и кога не е гледаш дапомине времето за да дојде . Во најмала рака е тажно на моменти помислувам да фатам магла и јас некаде ....Неговата работа во афганистан не ми го направила мене живтотот ништо подобар за неговиот не знам парите не ми значат воопшто фала богу не ги ни користам и нен и планирам тоа е мојт револт за неговото одење
     
  5. mirandakerr14

    mirandakerr14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Moe mislenje za rabotata vo Avganistan e NE! Zosto? Bidejki naselenieto vo Avganistan bega od tamu poradi siromastija, a vie od kade ke gi zarabotite parite? OD nelegalni raboti, zenskite ke gi dat na prostitucija, a dodeka mazite prodavaat droga.. samo vi dadov sovet
     
  6. georgieva

    georgieva Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    4
    нели немора на секоја тема да се дава коментар, посебно ако немате доволно информации или како во случајот не знаете ама баш ништо за конкретнава тема. Ви благодарам на претходните коментари, навистина ми беа од корист, веќе доволно знам за работата во Авганистан и очекувам во најбрзо време да отидам таму, нели секој е одговорен за сопствените одлуки :)
    поздрав
     
  7. alex32mk

    alex32mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    2
    пред да отидеш убаво размисли си и направија својата цел зашто идеш и ако отидеш немој да дозволис парите да те променат за 360 степена и лесно е да се казе ке идам сита сакаат брза зарабоувача засто да не али ризикот е голем и не постои сигурна база ова ти го казувам од искуство затоа сто сум 5 години веќе во ирак и да ти казам спремен сум за накај дома усте некој 20 дена и доста ми е а за авганистан не размислувам затоа сто други се условите али не викам не немам појма утре сто ке се деси.иначе на кратко климата е иста како насата само сто е поладно во зима и има и снег на некој делови а летоска е +50 спиеш у шатор од 10 па нагоре лугје и не е бас безбедно афганистан ти е дива лига сеуште.затоа размисли прво па после и подготви се психички и јас така ке идам ке идам али кога дојдов сватив каде сум ај првата година ми помина брзо во една сигурна база али после добив поголема позиција и отидов во друга база е тамо добив изненадуванје нема нема па ке не зарокаат и да ти казам право колку цовек со тек на време се навикунва на све и на звуците за тревога одма развивас 100 у место и трчаш накај бункер или ако нема бункер залегнуваш и молиш бога да не падне врз тебе иначе јас лично бев во многу гадна позиција една рокна на 50 метри од мене а друга позади мене на 20 метра и да ти казам само фала му на господа со ова сакам да ти казам ризикот е голем јас дојдов од зорт а не од кеф стврано платата е екстра јас зимам 6.500 долари али верувај парата е вадодушник колку и да имас све ти е малце затоа имам усте неколку денови и ете ме ву мк и доста е висе
    ако сакаш нешто повише да дознаеш писи ми приватна порака
     
    На BV87 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. mamaHana

    mamaHana Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2011
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    31
    .
    Незнам каква ви е ситуација таму ама може го знаеш и брат ми е во Баграм :) И верувам дека пострашно е од што имам слушнато.Ако не се лажам сега скоро не ја скапаа од ќутек една од Куманово и не и праеа реденка?Абе ај не е опасно има повремено бум бум.А незнам може и грешка сум ама пред да одите не потпишувате дека ако не дај боже (не сакам ни да спомнам) дома добиваат оштета?
    Леб да неаме да јадеме нит одам нит муж ми го пуштам да оди.Работа има...може платите не се за да си дозволиме кој знае какви луксузи ама лебчето ке си го јадеме заедно домче,заедно ке се будиме и ке си го гледаме детенцето.
     
    На Annie.mk1 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.417
    Пол:
    Женски
    МИлиони да ми давате не одам таму! Ќе копам бунари во Македонија ако треба (пупу недај боже :( ) за 5 пари ама да знам деке се ПРВО чисти пари и нема да се грижам дали утре ќе се разбудам!
    Извинете сите вие што сте таму, секоја чест јас не би па ни за милион како што кажав.
     
  10. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    2.426
    еден мој познаник отиде во Авганистан и таму работеше околу 2 години, планираше да работи само 6 месеци али парите си го направија своето и остана толку долго..
    сега кога се врати "полудува" на некој начин, нз точно како да го опишам тоа.. секој момент очекува дека ке пукне некоја бомба, ке биде нападнат... се плаши од звуци некои.. преисплашен..
    сите викаат ке се навикнеш на звуците од таму, не е ништо страшно.. да и он така пишуваше, се е ок, се навикнав, ама кога дојде тука... :worried:ilent: :worried:ilent: :worried:ilent:
     
  11. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Еден роднина отиде... и од што прочитав само се молам да не му се случи нешто лошо... :worried:
     
  12. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
    Вчера починал млад дечко наводно од срце, 81во годиште. Чаршиски муабети се дека не се појавил на работа и кога отишле колегите да го разбудат, го пронашле починат. Дискутабилно ама ај да не филмувам.
    Нека ти е лесна земјата Тихане.
     
  13. memos

    memos Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1

    * Да ама еве јас 8 месеци пуштаам CV и на двете фирми ФЛУОР и ДИНКОРП но без резултати. Дали знаеш точно на кој емаил треба да се прати?

    Фала однапред
    Здраво,

    Ке може ли да ми ја пратиш директната страна кај се аплицира за работа. Јас еве пробувам и на двете фирми ДИНКОРП и ФЛУОР ама без резултати а имам 11 години професионално искуство и доста сум школуван.

    Фала однапред
     
  14. CrazyStupidLove

    CrazyStupidLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    586
    Мој не толку близок роднина загина исто така. „Од срце“...
    Луѓе, без пари не се живее, на што нема маката да те натера ама толкав ризик, кога имаш семејство особено, е претерано за мене. Не можеш да знаеш каква ти е судбината, што треба да биде ќе биде, ама ова е сепак... Преголем ризик едноставно.
     
  15. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    * Да ама еве јас 8 месеци пуштаам CV и на двете фирми ФЛУОР и ДИНКОРП но без резултати. Дали знаеш точно на кој емаил треба да се прати?


    Ке може ли да ми ја пратиш директната страна кај се аплицира за работа. Јас еве пробувам и на двете фирми ДИНКОРП и ФЛУОР ама без резултати а имам 11 години професионално искуство и доста сум школуван.

    Школа за таму не ти треба. И да имаш факултет не ти значи ништо. Гледаат искуство по струкаи предност некоја мала имаат оние што веќ работеле за такви фирми иако и тоа не мора да значи.
    Аплицираш дирекно на нивен сајт. Прво си направиш акаунт и преку акаунт твој, аплицираш. Колку повеќе аплицираш толку поголема шанса имаш да те викнат. Нема некое правило, можеш да чекаш и година-две па да те викаат. Кога им се отворат одредени позиции за работа, викаат. Битно да знаеш англиски јазик за да се разбереш со нив, не ти треба перфект англиски, и да се снајдеш.
     
  16. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    Мислам дека нема да има повеке работа во Ав. Како што прочитав ке се повлечат американските пунктови.
     
  17. Mini-Mouse

    Mini-Mouse Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2011
    Пораки:
    530
    Допаѓања:
    1.439
    Пол:
    Женски
    Точно така, нема повеќе работа во Авганистан, предвидено е базите да се растурат до 2014г. така да ќе почнат полека, полека да ги враќаат сите.
    Слушнав дека сега ќе отварале бази во Либија или веќе има отворено и ќе одат доста за таму да работат.
     
  18. Tommy

    Tommy Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    12
    Во Fluor моментално се ставени на hold новите вработувања ... Не се знае до кога ...
     
  19. Decibel

    Decibel Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2010
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Машки
    Фала на информација пријателе.
     
  20. brankoo

    brankoo Активен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Ајде некој доброволец да ми помогне со пишувањето на CV-то за во Авганистан т.е. да ме насочи на правиот пат при пишувањето. Благодарам однапред