1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во Австралија

Дискусија во 'Барање работа' започната од Trnche, 17 февруари 2012.

  1. Trnche

    Trnche Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2012
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    241
    Здраво,

    јас сум нова на форумов и би сакала доколку некој има искуство со работа во Австралија да го сподели овде. Имено, се распрашав низ Скопјево и ме упатија кон Australian Migration Office (канцеларијата им се наоѓа кај Мекдоналдс во Аеродром). Бев таму, се распрашав, ме информираа за следново:

    Единствен предуслов за одење таму е да приложиш доказ дека имаш сметка (не мора да е твоја, може роднина, родител, познаник, пријател кој ќе те овласти) на којашто минимум 6 месеци салдото нема да падне под 25 000 австралиски долари) и познавање на англиски јазик.

    Условите што ги нуди агенцијата (ако може така да ја наречам) се следниве:
    - добиваш 2 годишна виза и работна дозвола
    - мора да посетуваш нешто како колеџ со тоа што може да си одбереш дали сакаш тоа да биде усовршување на англиски јазик или нешто сосема друго по твој избор, тоа е пола ден, а останатиот дел од денот колеџот и/или агенцијата од овде ти наоѓа part time job.
    -колеџот е 2 семестри шо велиме ние, со тоа што таа една година што ти преостанува од работната дозвола можеш да си најдеш каква сакаш работа со целосно работно време.
    -агенцијата ги средува сите работи околу аплицирање за виза и работна дозвола во амбасадата во Србија или Бугарија (не се сеќавам точно кај), ти плаќаш некоја незначителна сума.
    -при крајот на тие 2 години дур имаш виза и дозвола доколку сакаш можеш да побараш од агенцијата да ти ја продолжат на 5 години.

    Што се однесува до парите на сметка, наводно ти треба само изјава од банка, т.е. доказ за во амбасада дека нема да бидеш на терет на државата, што би значело дека воопшто не мора да ги допреш тие пари (доколку си имаш други нели за авионска карта и сл.)

    Исто така ми кажаа дека се минува и обичен лекарски преглед и дека во нивното досегашно искуство, речиси и да немале случаеви со одбиено барање за виза и други проблеми од тој вид.

    Е сега, знам дека кога ќе се направи математиката излегува дека треба да се вложи доста, но јас работам во Скопјево веке 3 години и знам каква е ситуацијата овде, колку се плаќа, колку проблеми имам поминато, кирии, сметки (не сум од Ск, дојдов овде коа се запишав на факултет) и мислам дека сите пари шо ќе ги дадам за одење, доколку таму е се како што вели агенцијата, ќе ги вратам мн бргу. Исто сите се фалат дека таму мн лесно се наоѓа работа, дека се цени трудот и сл.

    Ве молам доколку некој има некое вакво искуство да го сподели со мене.

    Благодарам !!!
     
  2. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    ^^А дали знаеш колку се плаќа за колеџот и колкава би била платата а половина работно време отприлика :$ Сепак, 25 000 долари не се малку пари, но и не е можно да не ги допреш ако истовремено плаќаш колеџ и земаш половина плата :) Но, како и да е секогаш е тешко на почетокот. А потоа може ли да се продолжи дозволата на уште 2 години па уште 2 или како?
     
  3. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Јас само ја имам посетено Австралија па колку се разбирам толку ќе кажам.

    За спонзор што ти кажале, јас колку што можам да видам на бирото за имиграција, може да те спонзорира само роднина(дефинирано кој спаѓа под тој термин, а не пријател и познаник), кога се работи за физичко лице и визата е за член од фамилија, или спонзор може да ти биде фирма која веќе ти нуди работа кај нив и вадиш работна виза.
    Таа виза е студентска нели? За неа сигурно ли ти треба спонзор од таму? Оти јас мислев дека ти треба само твоја сметка со средства да докажеш дека можеш да се издржуваш тој период, а ти дозволуваат и одредена саатнина што можеш да работиш легално парт тајм и да си искараш нешто од што ќе си го дополнуваш фондот за време на целиот престој.
    Инаку не е да знаеш само јазик критеријата, како би им покажала диплома дека си учила на пример, туку за студентска виза треба да полагаш интернационален тест по англиски IELTS(мислам во македонија тој се полага во британската амбасада) и да го поминеш со минимум бодови што ги бараат.


    Доколку си решила да тераш работа, секој документ што го претставиш на амбасада, чувај копија оти може ќе ти треба и за влез во земјата. Макар што добиеш виза, батките од имиграција во Австралија се многу сторги и секакви приказни имаат видено и чуено, така да не се за фарбање, и ако те намиришаат дека планираш да останеш подолго од визата, или да работиш на црно повеќе од дозволеното, ќе те испрашаат убаво и ако не се задоволни имаат право и да ти ја поништат визата и да те вратат назад со следниот авион. Не сакам да те плашам, ама добро е да си знаеш дека и тоа можат. Колеџот инаку нема да ти бара и најде part time работа на тебе, сама треба тоа да бараш по огласи во весници, по агенции за темп работници, листови залепени во прозор дека бараат работник итн... а за две години парт тајм работење и колеџ плаќање, нема да ставиш во џеп ни парите за авионската карта. А престојот, јадење и пиење таму треба да си го платиш. Ако имаш роднина да ти дава соба супер, ама и кај нив сигурно треба да придонесеш нешто со сметките.

    Онака за колку лесно се наоѓало работа и дали се цени трудот. За парт тајм работа ќе најдеш полесно, ама толку ќе те тинтраат и ценат, оти за жал факт е дека како работна сила си потрошлива, не инвестирале години тренинг во тебе и секој момент ќе те заменат со некој друг студент. А колку ќе те плаќаат, сигурно ќе е по закон минимална плата или нешто малку повеќе де, ама со тоа нема кој знае колку да отпркнеш финансиски. Секаде е така по овие земји, не само во Австралија.
    За две години ќе ти кажам да си го сметаш како авантура и прошетка. Па и за пет ако планираш да си како студент тоа време. За останување после студии треба да си од групата на оние skilled workers што бараат, за да можеш да останеш на работна виза, па разгледај какви бараат ако нели би можела за такво нешто да се запишеш на тие колеџи.
     
  4. Trnche

    Trnche Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2012
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    241
    Вака.

    Едното прашање беше за студентска виза - мислам дека спомнав дека не сум студент, дипломирав и веќе 3 години работам во Ск, значи воопшто не е студенстка виза. Колеџот не планирам да биде англиски јазик и не ми треба ИЕЛТС или ТОЕФЛ тест бидејќи дипломирав англиски, туку нешто стручно за после да имам некоја шанса за тоа шо се нарекува skilled workers :) Знам дека 25 000 долари се мн пари, но овде секако цело време само одам во загуба, ни сум пријавена на работа, платата ми оди за кирија и сметки...ја знаеме сите приказната. Во зависност од што ќе одбереш и во кое место, има различни цени за колеџот, од 5 000 долари па нагоре (со тоа што јас ќе гледам да одберам некоја од поевтините варијанти). Исто така, тоа трае 2 семестри (значи нешо помалку од година време, ти самиот си избираш колку сакаш да ти трае паузата меѓу 2-та семестри и со тоа дали подолго или пократко ќе студираш). Се плаќа на 4 рати мислам, со тоа што можеш првата да ја платиш уште пред да тргнеш, т.е. од овде.
    За работата, знам дека не ти наоѓа колеџот туку само ти дава предлози (што вообичаено се минимално платени работни места) и дека најверојатно ќе треба сама да си барам на принцип огласи или од врата на врата, ама не ми е проблем тоа ниту пак нешто ново (го правев тоа едно лето во Америка, она Work&Travel)....
    За визата, пред крајот на 2рата година (пошо првичната виза е на тоа време) доколку сакаш, агенцијата овде во Македонија ти подготвува постапка за продолжување на истата во период од 5 години, и како што ми казажаа, доколку веќе имаш работа таму и се е ОК, лесно се продолжува....Е сеа, незнам колку сево ова држи вода и колку агенцијава овде е сериозна, затоа пишав... :)
     
  5. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Мене само ме загрижува дека таа виза ми личеше на студентска по тоа што ти кажале, а баш овде се збунив со спонзор, па каква ли ти нудат виза тебе, и уште не ми е јасно каква е искрено, оти јас таква како што опишуваш не гледам на австралиската официјална страна за имиграција. Има нешто слично што личи на тоа што го кажуваш, што е всушност working holiday виза, ама две години е таа и крај, нема продолжување на таа, а и не важи за македонски пасош.
    Може сум оќоравела па не можам да најдам :D ама еве дури и на агенцијата на страната australian migration skopje кои ти кажале за ваква варијанта, не видам такво нешто. Visa categories им се дели на: general skilled visas, family visas, employer sponsored visas, short stay visitor visa, student visas. Би ти препорачала пред да си лупнеш парите кај овие за посредување, пробај најди ја дали постои таа виза така како што ти ја претставуваат, и со продолжување шанса, ама од официјални места .gov

    Јас да би била, ако е се во ред нели со таа виза, да сум сигурна во агенцијата, и да имам некого што може да ме спонзорира со тие 20 илјади евра на штедна, и некој да ме прибере за малку време, би запнала да штедам за авионската карта и би се нафатила, па таму што дојде нека дојде. А за работа, ако веќе имаш било каква дозвола и за работа, полесно ќе ти е да скриеш екстра саатнина отколку што е дозволено и да си заработиш повеќе, отколку со без никаква дозвола нели.

    Сепак мене нешто не ми мириса со визата како што треба и пак ќе ти речам само да внимаваш.
     
  6. The.dreamer

    The.dreamer Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    8
    сакам и јас
     
  7. babyblue

    babyblue Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    12
    Трнче за ова зборуваш така ..?
    http://www.facebook.com/BBMacedonia
     
  8. Trnche

    Trnche Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2012
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    241

    Извини што касно одговарам, дури сега видов. Као што ја видов фб страната што ми ја прати, станува збор за истата работа, само што јас бев во оваа агенција, канцелариите им се наоѓаат во Аеродром, во зградите веднаш пред Мекдоналдс - http://www.amo.com.mk/

    Поздрав ;)
     
  9. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Jaс колку што имам слушнато има само 2 регистрирани агенти за одење во Австралија кај нас меѓу кои amo и некој во Битола, а во последно време има доста други и нови агенции кои нудат посредништво, BBMacedonia, www.studypro.com.au/macedonian.html ама не знам како ги вадат визите бидејќи не се на официјална листа од австралиска влада овластени за Мк.
     
  10. kiki4kablondy

    kiki4kablondy Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2010
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    443
    Пол:
    Женски
    http://www.bridgeblue.com.au/mindex.html
    види овде прати им маил има и контакт за Македонија,одма одговараат,имаше претставник од агенцијава на една емисија кај нас нз точно на која ама многу убаво објасни некој работи. Јас сакам да одам ама туристички па се плашам да не ме одбијат за виза, ако некој студент, сеа брзо бил со туристичка виза и му дозволиле без проблем нека ме известо пошо се плашам да не ме одбијат а ако еднаш те одбијат потешко е да добиеш било каква виза.
     
  11. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Tие се тие истите BBMacedonia на fb, а мислам дека ако сакаш да одиш туристички треба да имаш гарантиран престој кај твои луѓе кои ќе ти пратат гарантно писмо и други потребни нивни документи што се бараат, парична гаранција итн.
     
  12. victorijaad

    victorijaad Активен член

    Се зачлени на:
    3 август 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    I jas imam prasuvano vo taa agencija. Mislam deka ne e taka kako sto si svatila. Apliciras za studentska viza. Dokolku studentskata viza e za edna godina, togas dobivas i part time da moze da rabotis, ako e pomalku od godina togas nemas pravo da rabotis. Za celiot prestoj tamu samata si plakas za se, jadenje, spienje, smetki, skoluvanjeto.... Parite od smetka, od banka moras da gi prilozis kako dokaz , deka ke imas sredstva za zivot. Agencijata od tuka ne ti naoga rabota, taa e zadolzena samo za vizata i kontakt so ucilisteto. Smestuvanjeto treba sama da si go najdes ili stan ili studentski dom.
     
  13. nonenceee

    nonenceee Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    1.016
    http://www.kstudyadvicecentre.com.au/ овој линк го најдов на еден оглас на нет , ги контактирав за работа и ми рекоа дека тие се агенцијата овозможуваат за студентска виза , 20 часа во неделата се работи , 20 часа се студира. И дека со таа виза може да си го земеш мажот или жената.
    Дали некој знае нешто повеке за оваа агенција од Австралија?
     
  14. veronikaveronika

    veronikaveronika Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2011
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    132
    Само изгледа заборавиле да ти кажат дека ќе треба да имаш најмалку 40 000 долари на сметка како гаранција, плус да си го платиш школувањето-што во Австралија не е евтино.
     
  15. PParaskeva

    PParaskeva Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    259
    Абе това накрај се кажува............ откако ке ти земат парите за формулари пристапници документи............. ко ке се опрчеш 400 500 Е тогаш ке ти рече е се убаво.......сега само да уплатиш уште толку пари на твоја сметка и завршено.
     
  16. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425
    Да ве прашам за туристичка виза. Гаранцијата и документите се чичко во австралија и внук тука, меѓутоа невработен. Колку се шансите за да го пуштат? За 2-3 месеци?

    Ако може некој побрзо да ми одговори, ве молам, итно е.
     
  17. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Туристичка виза ќе дадат ама ќе треба гарантно писмо и пари депонирани во банка.
    Прашај ја Битерсвит таа таму живее а и пред некој месец имаше гости од Мк за кои гарантираше...
     
  18. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425
    Славица, а има врска што е невработено лице? Обично еве за Америка, Канада не даваат на невработени. Или за Австралија е полесно? Еве да речеме има гаранција и пари во банка?
     
  19. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    ...аха, внукот е невработен. Не сум сигурна сепак Битерсвит најубаво ќе ти каже а и види на нивен сајт

    http://www.dfat.gov.au/geo/former-yugos ... index.html
     
  20. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425
    Ете и пишав ЛП, така најбрзо ќе види. Фала Славица :*