1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во Австралија

Дискусија во 'Барање работа' започната од Trnche, 17 февруари 2012.

  1. Trnche

    Trnche Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2012
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    241

    Мислам дека штом има гаранција и пари во банка, не би требало да биде проблем. Не мора да е вработен, уште подобро ако е студент. Нив во основа ги интересира дали има нешто што би го натерало да се врати назад во Македонија, без разлика дали тоа се студии, фамилија, работа или сл. На крај краеви, за да бидете сигурни, извадете од некаде потврда дека работи, не проверуваат многу многу такви работи. И да проверат, не е голем проблем, проверката се врши телефонски, така да вие може да контролирате тел број ;)

    Ах, видов дека си пишала на Битерсвит, мислам дека таа најдобро ќе ти каже. :)
     
    На sunfemina му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425
    Трнче, а кога не би ги имало тие потребните изводи за состојба од банка, има шанси да пуштат?
    Или пак само ако гарантира дека работи и со тоа ќе овозможи престој за внукот?
     
  3. Trnche

    Trnche Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2012
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    241
    Мислиш доколку се нема пари во банка? Значи, не знам каква е состојбата на внукот, но прилично сум сигурна дека и без тие пари на сметка, внукот ќе добие туристичка виза доколку:
    - е студент
    - има потврда дека е вработен некаде во Македонија (не мора да биде пријавен, обична потврда од некоја фирма, проверуваат само телефонски)
    - доколку во пасош има визи од други земји кајшто бил туристички, т.е. некој доказ дека и претходно излегувал од државата и се враќал
    -доколку има сопруга и дете на пример, нешто што е доволно сигурно и ќе гарантира негово враќање....

    Доколку внукот на пример не е студент, млад е, нема дете и не е вработен, најлесно мислам дека би било да се извади потврда од некоја фирма дека таму работи и дека ќе се врати во истата. На пример, моите родители не се вработени, никогаш не биле, земјоделци се, јас добив виза врз основа на потврди дека моите родители се вработени (татко му на другар ми има мала фирма, им даде потврди дека се вработени, ми беше кажано дека проверки се вршат телефонски, јас ги имав известено луѓето што како за во случај да се јават). И тоа би било тоа. Исто имај предвид дека ако ништо друго, поголема сигурност дава и изваден авионски билет, гарантно писмо од вујкото, можеби и искажување спремност да му се покрие авионската карта на внукот....

    Покрај сето ова, најдобро да се јавиш во Белград или во Софија во амбасада, не се сеќавам кај точно имаше Австралиска на Балканот, исто земи го предвид она што ќе ти го каже Битерсвит...во принцип, за туристичка виза не прават многу проблеми...посебно ако си добар со англиски...
    Се надевам помогнав, овде сум ако треба уште нешто :)

    П.С. Сме имале и конзулат, разгледај го линкот од Славица мислам, http://www.femina.mk/out/?id=a94b3f171d ... index.html
     
  4. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425
    Фала многу за информацииве. Ќе чекам и Битерсвит што ќе каже од друга перспектива. :) :*
     
  5. victorijaad

    victorijaad Активен член

    Се зачлени на:
    3 август 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    mialam deka onoj sto ke garantira (od australia) treba da garantir so 30.000 dolari i dokolku turistot ne se vrati, do predvideniot rok na vizat, togas drzavata mu gi zema parite na onoj sto garantiral.
     
  6. slatki4kapp

    slatki4kapp Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    2
    Девојки аплицирав за студентска виза и ми одобрија медицински прегледи. Дали знаете колку време се чекаат резултатите од прегледите и дали после тоа сигурно ќе ја добијам визата?
     
  7. maya..a

    maya..a Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2012
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Здраво.Би сакала да ве прашама ако некој е упатен да ми објасни и да ми посочи некоја агенција каде ќе можам да се распрашам за туристичка виза во Австралија.Исто би ме интересирало, ако некој од вас веќе има вакво искуство,грубо колку би ме чинело повртаен билет и виза.Ви благодарам мн
     
  8. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    Да, доколку роднините ти се од прво колено, а други неможат да гарантираат со пари за тебе..
     
  9. any_xx

    any_xx Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2016
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Здраво ме интересира дали некој знае или има искуство со работна виза во Австралија? Дали има можност да се остане со неа патем да се повлече и фамилијата после?
     
  10. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Да, слободно оди цела фамилија заедно. 457 визата, т.е. TSS визата од Март 2018, дозволува на иста апликација да се стават сите без проблем, ако за тоа се согласи да гарантира фирмата која спонзорира.
     
    На ninja35 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. liliput22

    liliput22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    380
    Пол:
    Женски
    здраво феминки
    Со мажот ми аплициравме за студентска виза за Австралија јас сум носител запишав колеџ во Сиднеј.Тоа беше на почетокот на овој месец откако ги предадовме документите во амбасада,е сеа чекаме да се јават прават кратко интервју по телефон околу 5-10минути како ми кажа агентот но исто така ми напомена дека може и да не се јават и директно да ти дадат виза имало и такви случаеви во последно време.мене ме интересира дали некој е запознаен со прашањата кои најчесто ги поставуваат,дали интервјуто е само формалност или може да влијае на самата апликација.Знам многу мои познаници и другари што отидоа и сите викаат да не се плашам за студентска виза и за самото интервју дека е формалност и дека агентиве намерно го прават и ти викаат да се припремиш дека може и од тоа да зависи добивањето на визата се со цел да си ги оправдаат парите што ги даваме за нив.Ве молам кој отишол на тој начин или знае некој што заминал да ми каже како поминал на интервјуто и кои прашања му ги поставиле и дали знаете некој кој бил одбиен за студентска виза и која е причината.поздрав
     
  12. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    другар мој беше одбиен студентска, бидејќи имал пауза од 2 години меѓу студиите овде и запишувањето таму. Му било сомнително, наводно намерно одел таму за да остани.
    И покрај 100 докази дека отворил своја фирма и дека работел..

    А прашањата се од стилот, зошто одиш на тој факултет, зошто се одлучи за Австралија... а не за еврипа...и да треба да се спремаш, да не се заплеткаш. имало случаеви кога одговорите влијаеле на одлуката

    Ако најдиш спонзор да ти гарантира работа, може и целата фамилија . проблем е спонзорот
     
    Последна измена од модератор: 3 јануари 2018
  13. liliput22

    liliput22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    380
    Пол:
    Женски
    Фала на одговорот,јас вчера ја добив визата без да имам интервју и покрај тоа што имам 4 ипол години прекин во студиите,дипломирав јуни 2013 а почнувам со колеџот во Сиднеј во јануари 2018 а работно искуство имам само хонорарни ангажмани така да незнам што да кажам дали е до среќата или што,а баш знам дека за разлика од порано сега многу потешко се добиваат визи за Австралија.Поздрав
     
    На jasmina00 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    Честитки, во која агенција беше или сама аплицираше... другар ми 2 пати го одбија за студенстка па да му кажам да види
     
  15. liliput22

    liliput22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    380
    Пол:
    Женски
    Preku agencijata BridgeBlue Macedonia agentot e Sasa Grozdanovski vo Kapitol Mall vo Aerodrom se naogaat neka vidi preku niv no losoto e toa sto dvapati e odbivan veke,stvarno neznam ovie se dobra agencija ama nikoj ne ti vetuva so sigurnost deka ke dobies.Pozdrav
     
  16. Lejla8

    Lejla8 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2016
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    27.995
    Пол:
    Женски
    Преку истата агенција-BridgeBlue Macedonija,Саша Гроздановски,замина и син ми,презадоволни сме,не е само реклама.
     
    На liliput22 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    мислам дека е истиот, но да човекот бил фер и му кажал не гарантирам. ГУД ЛАК тебе
     
    На liliput22 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Aquanalia

    Aquanalia Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    257
    Пол:
    Женски
    Здраво, би сакала да прашам нешто. Со дечкото сакаме да одиме во Австралија, туристички, тој има таму тетка, на мајка му сестра. Е сега, дали тие можат да гарантираат и за мене, иначе и двајцата сме студенти, и кои се условите што тие од Австралија треба да ги исполнуваат за да гарантираат за двајцата? Поздрав.
     
  19. LegallyBlonde00

    LegallyBlonde00 Активен член

    Се зачлени на:
    6 март 2019
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Поздрав. Слушнав дека во Австралија барале дефицитарни професии како доктори и мед.сестри ? Дали знае некој некоја агенција од Скопје што посредува ?
     
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    http://www.amo.com.mk/index_mk.asp
     
    На LegallyBlonde00 му/ѝ се допаѓа ова.