1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во Германија

Дискусија во 'Барање работа' започната од happygirl, 3 ноември 2011.

  1. НинаА1111

    НинаА1111 Нов член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Потврдата ја земаш од факс и ја носиш кај овластен преведувач кој ќе ти ја преведе на германски.
    Инаку, ќе сакаш да ми кажеш на кој начин ги наоѓаш директно понудите за работа? Фала
     
  2. NikolaZl

    NikolaZl Активен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Здраво на сите имам едно прашање ако некој знае да ми одговори, имав аплицирано за работна виза во амбасада и денес ми одредија термин за поднесување на документи и интервју на 26.03.2019 е сега проблемот е што не го очекував терминот да е овај период и дали веке закажан термин можи да се помести за потаму без да се откажи, или ке мора наново да поднесувам ? Фала ви многу
     
  3. Vlatko94

    Vlatko94 Активен член

    Се зачлени на:
    11 април 2018
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Машки
    Kje mora od ponovo ovoj da go otkazes .
     
  4. Roxanarouge

    Roxanarouge Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2014
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    18
    Здраво,

    Кој ти ја сподели оваа информација ? Дали информацијата е од самата амбасада или само шпекулација?

    секоја информација би била корисна.

    Благодарам.
     
  5. Boonitoop

    Boonitoop Активен член

    Се зачлени на:
    27 август 2018
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки
    Е вака поднесов барање за виза на 7 Октомври, сега го чекам терминот да ми го закажат, па сакав да прашам дали некој знае од прилика кој период од би требало да ми го закажат интервјуто?
     
  6. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.561
    Пол:
    Женски
    Околу октомври 2019
    Евентуално септември или ноември..
     
  7. Roxanarouge

    Roxanarouge Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2014
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    18
    Дечки,

    Искуство со агенција Евива-Штип?
     
  8. The QueenD

    The QueenD Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2018
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    55
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите , сакам да ве прашам ,доколку некој знае дали агенцииве посредуваат доколку имам смештај кај блиски луѓе , само за работа да ми најдат и секако за документите и која агенција би ми ја препорачале како најдобра ?

    Исто така ме интерсира , вие што сами си наоѓате работа, како си наоѓате сами (нет,роднини ?)и која процедура е за сам да си најдеш? Поздрав и благодарам.:*
     
  9. Girlll123

    Girlll123 Активен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2019
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Zdravo. Sakam da prasam dali nekoj go imaat fateno so lazen potpis za student za rabota vo Germanija na tri meseci i koi se posledicite?
    Slusnav deka ovaa godina ke imalo poveke kontrola a site velat deka odat so lazni.
    Dali nesto znaete?
     
  10. Girlll123

    Girlll123 Активен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2019
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Od kade si?
    Jas isprativ potvrda za student i lani i ovaa godina i nigde ne ja prevedvav taa si e gotova od pecatnica ja izvadiv i samo mi ja potpisaja na faks.
     
    На PogbaPol му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mihajlova.ana

    mihajlova.ana Нов член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите...можи некој да ми лажи на која страна да барам работа за во mc donalds..во април сум на термин за виза! Поздрав женски
     
  12. Roxanarouge

    Roxanarouge Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2014
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    18
    https://karriere.mcdonalds.de/index
     
  13. bbeebbee

    bbeebbee Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2011
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки
    Сакам да прашам каков е и кој е тој формулар што треба да се однесе на денот на терминот за виза.
    Јас во понеделник сум во амбасада и живци искинав не ми дава ништо да се симне од лап топ,инаку барам формулар за болничар-неговател без признато училиште.

    Дали може некоја од Вас да ми помогне,ВЕ МОЛАМ.

    позз
     
  14. feminista

    feminista Активен член

    Се зачлени на:
    24 март 2018
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    zdravo na site .. moja prijatelka e veke 4 godini vo germanija so germanski ofental nejziniot soprug e so bugarski pasos ..tie sega se razveduvaat a prijatelkata treba da go prodolzi ofentalot dali znaete kare da gu najdam zakonite na internet da gi procitam sto treba da napravi ponatamu ?? bi vi bila blagodarna za sekakov odgovor .
     
  15. A9999999

    A9999999 Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Хаххаххаха зошто долку дезинформации.... какво преведување, какви чуда.. Ако не сте запознаени со нешто подобро не коментирајте...
    За студентска работна виза
    треба да поднесиш документи до ZAV со седиште во КЕЛН (адресата е имаш на Doc1) процедурата можеш да ја завршиш сама (да ги сибниш документиве, да ги пополниш, да ги испратиш и да си најдиш фирма каде ќе работиш) или со посредување на агенција која ти ја извршува истата услуга (наплаќа 100-200евра)..

    Процедура доколку поднесуваш сама е следнава:
    - Спуштиго Doc2, испечатиго во боја, пополниго читливо со пенкало на Германски јазик и поднесиго да го потпиши деканот на факултетот, а од деканат ќе ти дадат документ исти таков преведен кој останува кај деканот за да знае што потпишал.. (мора да имаш по еден примерок за секое работно место кое ќе го поднесуваш).
    - Спуштиго Doc1, испечатиго во боја, пополниго делот што е со лични информации (за да нема грешки од типот на име презиме, дата на раѓање, државјанство и сл).

    Двата документи ги праќаш во фирмата каде ќе работиш тие потребно е да го потпишат и да го допотполнат Doc1 и да го испратат на адресата во Келн.

    Со среќа.
     

    Прикачени фајлови:

    • Doc2.pdf
      Големина на фајлот:
      577,7 KB
      Прегледи:
      19
    • Doc1.pdf
      Големина на фајлот:
      1 MB
      Прегледи:
      18
    На PogbaPol му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Ilija899

    Ilija899 Активен член

    Се зачлени на:
    28 март 2018
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Машки
    nekoja informacija za rabotata vo DHL?
     
  17. joksi909

    joksi909 Нов член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дечки, дали некој има искуство со агенцијата БАВАРИА ДЕ од Прилеп?Многу ми е важна информацијава.Благодарам однапред.
     
  18. Girlll123

    Girlll123 Активен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2019
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Zdravo. Nemam bideno so niv planirav ovaa godina no razbrav deka mnogu lazele tie i nemale licenca. Zatoa rasprasaj se poubavo i drugi ako znaat neka kazat.
     
  19. joksi909

    joksi909 Нов член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Фала многу за мислењето.
     
  20. Girlll123

    Girlll123 Активен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2019
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Zdravo.
    Dali nekoj mozi inbox ili tuka da mi kazi kako odi postapkata so podnesuvanje dokumenti za viza.
    Fala odnapred