1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во Германија

Дискусија во 'Барање работа' започната од happygirl, 3 ноември 2011.

  1. dr_0042

    dr_0042 Нов член

    Се зачлени на:
    8 март 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    zdravo , ima li nekoj so ke odi letovo vo Germanija preku Kontext rabota vo McDonalds ??
     
  2. Durije

    Durije Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2016
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo...
    i jas aplicirav za visa no dali ima nekoj da mi kaze od kade da go simnam formularot oti tuka pisuva koi dokumenti i za nekakov formular pisuva ama ne znam od kade da go zemam formularot...''На линкот: www.skopje.diplo.de/Vertretung/skopje/mk/04/Info__RK__Abteilung.html ќе ги најдете нашите упатства, кои даваат информации за документите што треба да се достават за подолг престој''
    ne se otvara linkot

    ve molam koj znae da mi kaze
    Blagodaram
     
  3. MinaFe

    MinaFe Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2012
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    17
    Здраво..
    Ми треба посредник за Германија за работа во хотел за 2 личности.
    Доколку знае некој, нека ми предложи. Фала
     
  4. Girlll123

    Girlll123 Активен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2019
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Zdravo. Dali rabotodavecot gi ispraka dokumentite vo zaf deka nie ke rabotime vo negoviot hotel?
    Bidejki jas mu isprativ dokumenti so potpis na rabotodavecot i tolku.
    Dali ne treba jas nisto da prakam vo zaf se sreduva rabotodavecot a jas ja cekam samo dozvolata da mi odobrat?
     
  5. Veronika911

    Veronika911 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2012
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo sakam da prasam, dokolku odam letoto na 3 meseci vo germanija kako student, a vo megjuvreme aplicirav za viza, koj e periodot sto treba da go pominam vo makedonija za da zaminam na rabota so viza?
     
  6. sagittarius57

    sagittarius57 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2013
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    2.266
    Пол:
    Женски
    Дали може некако да се провери, дали го имам испуштено терминот за интервју во Германска амбасада, бидејќи имам аплицирано за термин од септември за работна виза и уште немам никаков одговор, па да не случајно по грешка сум го избришала е-маилот и сум го пропуштила терминот. Па дали е можно некако да се провери тоа, да знам да аплицирам барем пак. Другар кој што аплицираше пред 2 недели, му стигна е-маил со термин во мај, а кај мене ништо :(
     
  7. Girlll123

    Girlll123 Активен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2019
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Imas kaj gmailot izbrisani poraki mozis da proveris dali ti e izbrisan pozz
     

    Прикачени фајлови:

  8. nikolinaaa65

    nikolinaaa65 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Zdr. Minatoto leto rabotev sezonski (studentski) od 1 Juli do 15 Sept(odobreno od zav mi bese do 30 septemvri). Dali ova leto mozi da pocnam na rabota porano, potocno od 1 Juni, isto studentska rab.
    Fala mn za odgovor
     
  9. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Јас одам само со англиски, ама не сум преку агенција, и не сум во гастрономија.
    Ако ти прати договор за работа, негово е да среди за дозвола, ти треба само апликација за работа да пратиш и листот од ЗАВ со печат и потпис од факултет.
    Можеш кога сакаш да почнеш, нормално по договор со работодавецот, не можеш само порано од датумот кога си пишала дека ти почнува распустот.
     
    На nikolinaaa65 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. SweetGirl8

    SweetGirl8 Нов член

    Се зачлени на:
    14 март 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    здраво дали некој познава посредник за договор за работа ?
     
  11. Markova9

    Markova9 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2017
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки. Ме интересира дали знаете како можам да си го вратам данокот од Германија од тука? Лани работев таму но посредувачот не ни кажа како да го вратиме.
     
  12. PogbaPol

    PogbaPol Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    2.511
    Допаѓања:
    10.357
    Пол:
    Машки
    Ako pojdis povtorno ke si go vratish
     
  13. Melek4e

    Melek4e Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2018
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Apliciral li nemoj za familijarna viza, priklucuvanje kon bracen partner?? I dali mu ja odobrile ili odbile... i ako ve odbile
    , zoshto?
     
  14. fitgirl

    fitgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2015
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    За работа во Мекдонлс како студент треба јас негде да однесам документи или само тие се што му ги праќам на работодавачот?
     
  15. Macido

    Macido Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    32
    Јас аплицирав во Јуни 2018 и добив виза во Декември 2018.Сега сум во Германија.Можат да те одбијат заради многу причини,на пример недоволни примања на брачниот другар,недоволна големина на стан и сл.Гледај да ги исполнувате сите услови и се ќе е ок.Иначе јас сум со Мк пасош,исто и сопругот, да нема забуни :):)
     
    На Miss.A. му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mecence <3

    Mecence <3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2017
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    67
    Пол:
    Женски
    Здраво ми треба ваше искуство м.м имам интервју ама не може да однесе оргинал од последниот наведен форум кој треба да го потполни работодавачот и потпише дали ке го одбијат ако однесе копија
     
  17. nikolinaaa65

    nikolinaaa65 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Здраво да ве прашам дали би имало проблем во ZAV ако претходните две години си пуштил потврда од факултет(бев запишана на нутриционизам) а оваа година се запишав на друг факултет прва година и ќе пуштам потврда од новиот факултет? Дали треба да ги извести во ZAV работодавецот дека сум го сменала факултетот?
    Фала многу на одговор
     
  18. Girlll123

    Girlll123 Активен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2019
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Potvrdata deka si student samo a ostanatoto toj go ispraka vo zaf mene taka mi kazaja ako ima drug drugo mislenje neka pisi

    Zdravo decki.
    Vo koi dokumenti treba da naprajme promena sega so imeto severna za koga ke odime Germanija da ne ni prat problem? Studenti sme isprativme samo potvrdi od fax i sega cekame od zaf.
     
    Последна измена од модератор: 17 април 2019
  19. torch2018

    torch2018 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2018
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки.
    Летово ќе одам да работам во Германија. Барам сместување за 3 месеци во градот Singen. Доколку некој може да ми помогне, би била многу благодарна.
     
  20. Girlll123

    Girlll123 Активен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2019
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Zdravo. Dali na nekoj vi ima stignato od zaf dozvola koi ste ispratile dokument so lazen potpis za student?