1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во Германија

Дискусија во 'Барање работа' започната од happygirl, 3 ноември 2011.

  1. FTS

    FTS Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2014
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    5
    Здраво. Потребна ми е информација за семејна виза. Јас сум со бугарски пасош и наскоро идам за Германија.Дали сопругот може да се пријави директно во Германија или мора преку амбасада во Ск... он е со мак пасош. И ако може некој подетално да ми ја објасни процедурата
     
  2. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.316
    Допаѓања:
    10.425
    Пол:
    Женски
    Мене истово ме интересира.

    Дечки, кога првпат сте биле каква е процедурата околу документи?
    Има разлика студент / не студент? Ако има, конкретно за луѓе што не се студенти ме интересира.
    Прво ви средуваат од агенција за работа, па потоа закажувате за виза или обратно?
     
  3. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Јас веќе трета година еве одам преку Контекст. Досега сум задоволна. Ми ги испочитувале желбите во однос на град каде што сум сакала да работам и луѓе од тука со кои би сакала да работам и живеам таму. Навремено известувале за се, и се обидувале да помогнат кога можат. Нормално имаат и некои маани, но главно сум задоволна од нив и би ги препорачала на секого што е заинтересиран да работи во Германија.
    Единствено не ти го препорачувам курсот по германски јазик што го нудат, затоа што, според мене, е скап. Мислам чини околу 1000-1500 денари месечно за два пати неделно, не сум сигурна. Има многу страни на интернет каде што можеш да учиш германски сама, а и неколку училишта за странски јазици во Скопје кои нудат интензивни курсеви по германски јазик каде може да стекнеш солидно знаење.
     
    На Bojana890 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bojana890

    Bojana890 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2019
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски

    Чим веќе имаш искуство, кажи ми што бараат Kontext , колку основно минимално познавање на Германски?
    За колку време ти наоѓаат работа во просек?
    Колку бараат за посредување ?
    Потпишувате ли некаков договор, да имаш гаранција, да ти е мирна глава?
    Данкешен :)
     
    На cresa-jagoda и ivance.be им се допаѓа ова.
  5. Bellman123

    Bellman123 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2019
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Jas imam aplicirano za rabota vo Germanija preku Kontext kako student,ova mi e prva godina,inaku veke vlegovme vo mesec maj a nemame nitu dogovor za rabota nitu smesta.Koga od prilika ti stigna dogovorot za rabota?
     
  6. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Оваа година ни стигнаа многу рано, пред месец дена скоро, ама тоа сепак зависи од работодавец до работодавец. Минатите години мислам дека периодов се уште не беа стигнати. А за сместување сите три години ни понудија од Контекст опција, ама секако препорачуваат и сами да бараме.
     
  7. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    За германски јазик, си бараат познавање. Секако они ти прават интервју, па врз основа на тоа одлучуваат дали ќе те пуштат или не. Ама и да те пуштат они, а ти да не знаеш, секако на интервјуто со самите работодавци постои опција да те одбијат како што се случувало досега. За работа наоѓаат, не сум слушнала досега некој да остават така, и како што кажав си почитуваат дали сакаш гастрономија или хигиена да работиш. Лани цената им беше 12,500 денари, од оваа година слушнав дека покачиле ама не сум сигурна за колку, уште не ни кажале. Инаку да, потпишуваш договор, ама тој договор секако може да се раскине и од нивна и од твоја страна доколку има причина. Кога ќе ти прават интервју, ако проценат дека ти треба поголемо познавање, ќе ти препорачаат да одиш на нивниот курс. Јас би ти препорачала да си најдеш друго училиште за странски јазици и таму да си почнеш од септември со учење, таман до јуни ќе имаш солидно знаење. Ако проценат дека знаеш ама не доволно, а сепак не сакаат да те одбијат, може и да те повикаат на уште едно интервју за месец-два, па тогаш уште еднаш да ти го проверат знаењето.
     
    На Bojana890 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. TheDongerino

    TheDongerino Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2015
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Машки
    Лани бев како студент во Германија , а и годинава треба да одам, дали има некој искуство со враќање на данок?
     
    На najjacha му/ѝ се допаѓа ова.
  9. The QueenD

    The QueenD Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2018
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    55
    Пол:
    Женски
    Здраво , ако може некој што добил студентска виза за работа во Германија да ми пише во порака.
     
  10. Mithad

    Mithad Нов член

    Се зачлени на:
    6 мај 2019
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Zdravo, denes ja dobiv slednava poraka od germanska ambasada: Vo vrska so Vaseto baranje potrebno e da go dostavite pasosot i smetkata vo raboten den od 08 do 10 h. Oddel za vizi na ambasada na SR Germanija.
    Dali ovo znaci deka me odbile ?
     
  11. molikaMk

    molikaMk Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2012
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    2.378
    Ова значи дека визата ти е одобрена. Честитки и со среќа!
     
  12. Mithad

    Mithad Нов член

    Се зачлени на:
    6 мај 2019
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Ne sum siguren bidekji porano prakja poraka i naglasuva deka e odobrena vasata viza a sega samo da se dostavi pasos i smetka
     
  13. Thebest15

    Thebest15 Активен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2019
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Mithafmd koga predade za viza i kolku vreme cekase ld podnesivanjeto na vizata dodeka da ti stasa poraka??
     
  14. Mithad

    Mithad Нов член

    Се зачлени на:
    6 мај 2019
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Podadov na 25 April a deneska dobiv sms od niv na 6 Maj
     
  15. Thebest15

    Thebest15 Активен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2019
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Student si ili?
     
  16. Mithad

    Mithad Нов член

    Се зачлени на:
    6 мај 2019
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Ne , podadov za rabotna viza normalno
     
  17. Thebest15

    Thebest15 Активен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2019
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Jas imav termin na 12 aprilama bev bez original dogovor i mi prezakazaa za na 3 maj bev gi podadov i mi rekoa mesec da cekam za odgovor

    I jas dogovor za rabota ama neznam zasto mi rekoa da cekam tolku.. Inaku tebe so sreka i so dobra misla samo
     
    Последна измена од модератор: 31 мај 2019
  18. Mithad

    Mithad Нов член

    Се зачлени на:
    6 мај 2019
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Procedurata trae dolgo.. Jas neznam sto bi mozelo da im znaci ova poraka
     
  19. Thebest15

    Thebest15 Активен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2019
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Pa moze da e i za dopuna ama daj boze da ti e za odobrena viza.. Sega e ubrzano nema da se ceka tolku dolgo a tebe kolku ti kazaa da cekas??
     
  20. Mithad

    Mithad Нов член

    Се зачлени на:
    6 мај 2019
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Ne mi kaza nisto kolku ke trae procedurata.. moze da trae do 6 meseci