1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во Германија

Дискусија во 'Барање работа' започната од happygirl, 3 ноември 2011.

  1. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.645
    Допаѓања:
    52.607
    Пол:
    Женски
    Некој да каже искуство за студентска работа во хотел како собар/келнер без познавање на јазик? :)
     
  2. Kjaraa

    Kjaraa Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2015
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Ако работиш како собар немаш потреба од познавање на јазик, твојата работа ке биде само менување постелнина, бришење прашина и чистење тоалет по двајца или тројца во една соба ( барем така беше лани јас кога бев, зависи од големината на хотелот) гостите претежно беа странци и ако сакаат нешто да побараат пример чист пешкир или шампон итн, се обраќаа на англиски, инаку работата не е тешка, можеби првата недела само додека да се навикнеш потоа нема да имаш проблем.
     
    На cresa-jagoda, buba4e89 и Amellie13 им се допаѓа ова.
  3. Kjaraa

    Kjaraa Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2015
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Дали има некој што треба да тргне на 29 јуни, а сеуште да нема добиено дозвола од ZAV ??
     
  4. Brunebrune

    Brunebrune Активен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2019
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Во кој град и дали можеш да ми дадеш информации дали бараат уште собарки, сакам да одам со сестра ми и околу сите информации како до таму и за смештајот фала ти
     
  5. bojana20

    bojana20 Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2018
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Јас ке одам во сабота со авион исакам да прашам нешто за куферите. Имам пријавено багаж до 20 кила и торба со тркалца во кабината со одредени димензии (55х40х23). Мора ли таа торба да е со тие димензии и што смеам да ставам во неа (ми кажаа парфемите ги земале) ?
     
  6. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.645
    Допаѓања:
    52.607
    Пол:
    Женски
    Тоа е куферче мало со тие димензии или торба. Исто така треба да е максимум до 10 кила. А парфемите и се друго што спаѓа во течност најубаво да го ставиш во големиот чекиран куфер до 20 кила бидејќи тој нема да ти е на дофат во кабината. Проблем би направиле доколку течностите ти се во ранецот или малото куферче (тие ти се на дофат в кабина). За во нив ќе треба да бараш проѕирно ќесе а за во чекиранит куфер мислам дека не треба (ако грешам нека ме поправи некој).
    Јас в сабота летам и така ќе правам.
     
    На Mrs. Lovett му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.562
    Пол:
    Женски
    Како што пишав и во другата тема, течности до 100мл поединечно, не надминувајќи 1 литар вкупно, може во рачен.
    Во зипер ќеса.
     
  8. ivansheey

    ivansheey Активен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    pisete vo pvt ako nekoj uste ceka dozvola do zav !
     
  9. Srekicka5

    Srekicka5 Нов член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2019
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво. Барам смештај во Минхен за 3 лица, ако има некој што знае што нуди станови. Од 05.07 до 20.09
     
  10. Kjaraa

    Kjaraa Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2015
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Минатата година бев, несум у контакт и незнам дали и оваа година бараат студенти, а и да бараат сигурно веќе нашле оти доцна е веќе.
     
  11. pandapanda2

    pandapanda2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2017
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo bi sakala da ve prasam dali znaete nekoi pravila vo Germanija vo vrska so nelegalen softver na sto treba da se vnimava pri uklucuvanjeto na internet ? Znam deka e zabraneto simnuvanje filmovi
     
  12. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.562
    Пол:
    Женски
    Се што реално треба да го платиш е забрането да го симнеш ако не го платиш..

    И не само симнување филмови, туку и гледање филмови кои во позадина симнуваат свашта..попкорн апликацијата на пример
     
  13. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.645
    Допаѓања:
    52.607
    Пол:
    Женски
    Колкава би била казната ако се стори тоа?
    И дали повеќето страни на кои онлајн се гледаат филмови (како Гледалица на пример) се безбедни, односно не се нелегални?
     
  14. MinnieM

    MinnieM Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2018
    Пораки:
    871
    Допаѓања:
    2.709
    Пол:
    Женски
    Здраво, имам поднесено за Германија во октомрви, (не сум студент) и дури пред некој ден ми се јавија од агенцијата и ми рекоа дека имало договор во септември. Сега не ми е јасно каков е тој договор? Ми рекоа дека единствена можност да ми ја одбијат визата е ако некој германец го сака тоа раб место. Имаме аплицирано за Мекдоналц преку Евива во Штип. Ако има некој искуства да ми објасни. Фала (highfive)
     
  15. Kacikakacika

    Kacikakacika Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2018
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    575
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки, дали знаете некоја страна или агенција кадешто можам да најдам работа во Германија за летниот период (2/3 месеци) со европски пасош? Ве молам да ме контактирате. Јас сум студентка но барам било каква работа.
     
  16. Srekicka5

    Srekicka5 Нов член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2019
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Барам една цимерка во Минхен со најден стан од 5 јули до 20.09
     
  17. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    дали некој има работено во Schwedt?
     
  18. Rightnow

    Rightnow Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2018
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Здраво сакав да ве прашам, во Германија сум со договор работам како студент. Работев недела дена, па немало работа, немало луѓе и имав со уште неколку луѓе 4 дена слободни во неделата и сега повторно неделава продолжува денес нема работа утре пак не сум на работа( Бургер кинг инаку).
    Во договорот ми пишува минимум 40 часа неделно дека треба да остварам, дали постои институција или некој со вакво искуство да се обратам некаде?
    Или да чекам нивна милост кога ќе има работа
     
  19. happinnes11

    happinnes11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2015
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    11
    Дечки здраво,
    Со новиот закон што е за ДДВ, од секоја трнсакција ќе зимаат персонален данок 10%, дали тоа ќе важи и за платата што ни стига од Германија?
    Или враќањето на данок од минатата година?
     
  20. En89

    En89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2018
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Дечки да прашам што е со тие два работни денови во месецот што се рачунаат како платен одмор во Мек Доналдс?Или јас имам нешто грешно разбрано