1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во Германија

Дискусија во 'Барање работа' започната од happygirl, 3 ноември 2011.

  1. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Внук ми аплицираше за работна виза пред некој ден. Околу месец пред терминот ќе му го потврдиле датумот.
    Стварно околу година се чека:(?
    Освен договорот за работа друго ќе треба ли?
     
  2. SanelaS

    SanelaS Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2016
    Пораки:
    1.692
    Допаѓања:
    4.572
    Da ke mu treba i opis na rabotnoto mesto i dokaz za smestuvanje i da mnogu se ceka .A zakonot vazi do 1.1.2020 po ovoj datum neznam na koj nacin ke bidat reseni site onie sto aplicirale za viza .Muabetot mi e za viza za nekdalifikuvan kadar ili kadar od Zapaden Balkan
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  3. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Описот од работодавецот да се напише на германски или сам на македонски?
    Доказ за сместување бараат договор за кирија или документ дека работодавецот тоа ќе го обезбеди или некој дека ќе го прифати?
    Оти било какво потпишување на договор би следеле одкако би стасал.
     
  4. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски
    На германски се..
    За сместување на некои не им прават проблеми само со внесена адреса а знам луѓе што ги зезаа па резервираа хостели за 30 дена и ја приложија резервацијата..после ги откажаа
    Ако може од работодавец да е обезбеден смештајот (барем онака на хартија) е најдобро
    И да..се чека многу. Мене ми закажаа термин за 11 месеци од месецот на аплицирање
     
    На Animali и danichap им се допаѓа ова.
  5. SanelaS

    SanelaS Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2016
    Пораки:
    1.692
    Допаѓања:
    4.572
    Toa tie e Stellenbesreibung eden dokument sto treba da se potpolni ima gotov formular takov za smestsaj potvrda kaj ke sedi
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  6. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Фирмата ќе обезбедува и плаќа престој. Затоа не знам како би се извршило тоа. Може веднаш да се даде адресата но би го потпишал договорот кога ќе стаса. Евентуално да кажеме дека кај нас ќе биде на старт?
     
  7. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски
    Тоа е формалност Дани :) не се секирај толку.. од старт кај вас нека е, никој нема да му прави проблеми. Секако без платни листи не може да рента, сите го знаат тоа во амбасада..
    И не му праќајте сега договор.. нема да важи после 1 година..
     
    На Animali, danichap и SanelaS им се допаѓа ова.
  8. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Не е тоа проблем, мм секако ќе го спрема договорот. Ама ме прашуваат, исплашени се како ќе било што требало, па да прекажам.
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски
    Знам за тоа т.е претпоставував.. ама како што ти реков се тоа со договорот ти е чиста формалност.
    Нема зошто да се плашите ни вие ни внук ти, добра саатница, во мојот претходен договор стоеше дека смештајот ми е обезбедбен од нив (може да го внесе тоа маж ти)... опис на раб.место и прати му го по дхл или кога ќе идете наваму. Мора да е оригинал и мислам дека беше не постар од 6 месеци..
     
    На Animali и danichap им се допаѓа ова.
  10. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Ќе биде практикант, оти реално 18 год. е и никакви познавања во работата, но ок саатница и нормална плата. Добар совет да се внесе и дека фирмата обезбедува сместување/превоз.
    По комбе ќе пратиме договорот:tmi::D
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски
    Балкан стајл:P го претопуваш маж и:lol:
    Сори, знаеш дека се зезам :rofl: :hug:

    Штом има завршено средно и е полнолетен нема потреба никаков практикант да стои во договорот..
    Само работна позиција затоа што тие визи се за работа а не за практиканство.. да не ви направат проблем затоа што тука и влакно во јајцето можат да бараат ако им е таков денот..
    Имаа некоја друга категорија за практиканти ама мислам важеа само за студенти на пракса..
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  12. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Не не. Нормален работен договор со нормална работна позиција и плата ќе си биде. Така викам јас практикант оти ќе треба да гледа и учи додека се ухода на бауштелето. Првите неколку месеца ќе треба реално да го обучаваат.
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски
    Е така:D ама јас да си кажам за секој случај:D
    Не се секирај, ќе добие виза.. ама ќе се изначека за жал. Требало порано да аплицира:(
     
  14. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Мислел дека одма одат тие работи, дека веднаш ќе дојде. Понудата беше од пред пола година, ама сега одлучил...
     
    На Dust и mal.ecka им се допаѓа ова.
  15. Ваљдрин.

    Ваљдрин. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2017
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    269
    Пол:
    Машки
    Ke baras vo internet, googl-aj, obicno tesko e da se najde minijob za 3 meseci i baska toa vo avgust site odat na odmor no jas najdov mi se pogodi ovoj pat imav srekja , duri vo minijob poveke zarabotuvam dnevno odkolku vo burger king ..!
    Pozdrav i srekja .:)
     
    На Butterfly99 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Ме интересира нешто. Можеби е глупаво, но ќе ве замолам да ми простите. Не ги разбирам многу работиве, но сакам здравје боже (треба да дособерам уште некоја диплома) од јануари да бркам за виза. Па ме интересираше зар можно е работодавачот да чека година дена доколку јас чекам толку за виза? Како идат овие работи? Разговарав пред некој ден со луѓе од Германија ми рекоа не бил потребен документ за смештај за визата. Дали сега нешто е сменето? (Сите што ги знам се со европски пасоши, па не знам како иде со мк пасош.)
     
  17. Vlatko94

    Vlatko94 Активен член

    Се зачлени на:
    11 април 2018
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Машки
    Cekas 1 godina do terminot a ako ides preku agencija tie 1 mesec pred terminot ti naogaat rabota i ti davaat dokumenti da odis vo ambasada na terminot i isto taka treba da ti dadat dokument za smestuvanje bez toa nemoze po novo
     
    На Mrs. Lovett и Jenny Gordon^^^ им се допаѓа ова.
  18. Butterfly99

    Butterfly99 Нов член

    Се зачлени на:
    6 јули 2019
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Blagodaram, uspat ako
    Na internet ima se i sesto tesko e da se najde, izvini vaka sto ti dosagjam ali ako ne ti e tesko da mi kazes kako barase ti na koja strana, pisi mi vo poraka, pozzz. :D
     
  19. aaa123321

    aaa123321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Zdravo decki, sestra mi treba ovie denovi da ode Minhen, da raboti do kraj na septemvri. Dokolku na nekoj mu treba cimerka neka me iskontaktira
     
  20. AniDidi

    AniDidi Активен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2018
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво, добив тримесечна пракса во Германија. Терминот во амбасада ми е закажан на 1ви август за виза за пракса/хоспитација и имам милион прашања [​IMG] Прво ме интересира дали ќе добијам виза само за тие 3 месеци или постои можност да ми одобрат подолг престој, дали откако ќе изминат тие 3 месеци можам да ги искористам дополнително и тие 90 дена престој како турист за да останам подолго. Во врска со формуларот имам нејаснотии за следниве прашања
    - Дали доколку имам роднини во Германија е паметно да ги пишам како референца или да ја пишам само фирмата во која што ќе бидам на пракса?
    - Од кои сретства ќе се подмират трошоците за престој? Дали е доволно да напишам само од сопствени или има потреба од повеќе детали?
    - Што е со 30 000 евра здравствено осигурување??? Вели во отсуство од здравствена заштита може да се одбие барањето. Каде и како да извадам тоа???
    - Кај дополнителни информации бара баркод, дали е тоа целото бројче што стои најдолу на пасошот??

    Извинете за долгиот пост но имам премногу нејаснотии со визава, се надевам ќе се најде некој да помогне. Поздрав [​IMG]