1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во Германија

Дискусија во 'Барање работа' започната од happygirl, 3 ноември 2011.

  1. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.268
    Допаѓања:
    3.214
    Пол:
    Женски
    Некоја од тука да има заминато преку DSZ academie во Германија за да работи како медицинска сестра да сподели искуство? Благодарам
     
    На X.X и najjacha им се допаѓа ова.
  2. ninacho

    ninacho Нов член

    Се зачлени на:
    10 август 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво
    Сакам да прашам нешто во врска со работниот договор за вработување во Германија.
    Имам термин за виза наредната недела и имам работен договор од бургер кинг. На работниот договор ми е напишана адресата каде што ке живеам во тој град,а не мојата адреса од пасошот. дали некој знае дали тоа е во ред и дали би ми правеле проблем во амбасадата.
    Фала
     
  3. milicka1975

    milicka1975 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2011
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Ве молам ако може помош малку? Работа на студент во Германија , преку прилепската Баварија ДЕ. Меѓутоа за плата им велат дека можело и на рака да им ја платат. Тоа значи дека не се пријавени и немаат платено редовни обврски од работен однос(придонеси и данок)? искуство ако има некој.Поздрав
     
  4. Ваљдрин.

    Ваљдрин. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2017
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    269
    Пол:
    Машки
    Jas zimam plata na raka CASH, no ne znaci deka firmata nema da te prijavi ili tie ne se пријавени и немаат платено редовни обврски од работеноднос(придонеси и данок).
    Za toa se dogovaras so tvojot menaxher od firmata.
    Sekogas koga zemes plata na raka ke zemes i Lohnabrechung (dokument vo koj se opisuva kolku casa imas raboteno, kolku ti e brutto i netto plata i kolku danok ti imat odzemeno).
    Vtora varijanta : ke otvaras smetka i ke mu kazes na menaxherot da ti pusta plata vo smetka.
    Zakonskite obvrski: danok, zdravstveno osiguruvanje MORA da se platat.
    Pozdrav :)
     
  5. The Bee

    The Bee Активен член

    Се зачлени на:
    17 август 2019
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите.
    Сакам да прашам имам термин за виза за Германија во ноември но поради тоа што нема да бидам во Македонија тој период дали е можно да пишам меил во амбасада да го поместат термиот за еден месец или евентуално да го сменат со некој друг термин? Дали некој бил во ваква ситуација да ме посоветува како треба да постапам.
    Фала.
     
  6. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.290
    Допаѓања:
    34.223
    Пол:
    Женски
    Може и на рака.
     
  7. milicka1975

    milicka1975 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2011
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Дали може да ми кажете како оди враќање на данок? Тоа се прави во Германија или кога ќе се врати студентот во Македонија? нешто што успеав да прочитам е дека требале чековите од плата или некој документ со сите одработени часови?? Од каде се симнува апликацијата?
     
  8. VeRyCa

    VeRyCa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2011
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки
    Јас бев во Понеделникот да ги подадам документите и вчера добив порака да го доставам пасошот.Многу брзо...
    Сакам да прашам дали има одреден рок после пораката за колку дрна треба да се достави пасошот? Сакам во Среда, но да не е касно?
     
  9. Ваљдрин.

    Ваљдрин. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2017
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    269
    Пол:
    Машки
    Ne e kasno, od odredeni pricini moze da gi dostavis dokumentite vo sreda a ne odma posle dobivanje na sms-porakata.
    Pozz.:)
     
    На VeRyCa му/ѝ се допаѓа ова.
  10. VeRyCa

    VeRyCa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2011
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Благодарам многу
     
    На Ваљдрин. му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Barbica

    Barbica Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    1.309
    Допаѓања:
    489
    Дали се признаени нашите дипломи во Германија и дали може да се работи со високо образование стекнато тука?
     
  12. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.653
    Допаѓања:
    20.942
    Пол:
    Женски
    Здраво луѓе.:D
    Вработена сум во мекдоналдс како студент преку летото. Сакам да прашам дали ни следува платен одмор од неколку дена? Другарка моја лани работеше исто како мене само во бургер кинг и ми кажа дека месечно ни следуваат два дена. Таа бидејќи работеше 2и пол месеци, на крај си зеде 5 дена одмор и се врати Македонија порано, па ми спомна и мене за оваа варијанта. Шефовите ни немаат ништо кажано, па ајде пред да ги прашаме нив си реков да пишам тука.:D
     
    На Водолија и S.W.A.G им се допаѓа ова.
  13. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    Искуство за работа во Минхен преку факултет ако оделе некој?
     
  14. VeRyCa

    VeRyCa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2011
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Дечки дали некој има искуство со поднесување на приговор поради одбивање на виза до амбасадата и како поминува истото?
     
  15. MinaFe

    MinaFe Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2012
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    17
    Здраво,
    Дали некој/а би сакал/а да оди Германија за работа пред или после нова година и да сака друштво?
     
    На Flowwer и Adriana.O им се допаѓа ова.
  16. SaRi4kaa ^^

    SaRi4kaa ^^ Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2016
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Zdravo, jas sakam da prasam dali baranjeto za termin se popolnuva na germanski ili angliski jazik?
     
  17. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.735
    Допаѓања:
    15.231
    Пол:
    Машки
    Здраво дали некој знае дали се оди во зима на работа во Германија (како студент) и ако може некој да ме упати до некоја агенција и кажи што како е?
     
    На Adriana.O му/ѝ се допаѓа ова.
  18. najjacha

    najjacha Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2018
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае како да повратам пари од Tax free?
    Имаж купено нрколку работи од Минхен и од нив земав tax free. Средствата се враќаат во Македонија или во Германија можам?
     
  19. Artoos

    Artoos Нов член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Zdravo na site, imav termin vo ambasada gi proloziv site potrebni dokumenti za mc donalds i posle edna nedela mi stigna mail deka treba da odnesam certifikat za germanski i angliski jazik :) mi bese cudno zosto dosega sto sum slusnal na nikoj ne mu bese barano takov certifikat z a mc donalds,
    Otidov vo ambasadata i im kazav deka nemam certifikat ama deka znam angliski i germanski i deka mozat slobodno da gi pratat dokumentite taka bez certifikat i ok taka kazaa deka mozat da gi pratata ama pa posle toa pominaa uste 7 dena mise javija na telefon i mi zakazaa termin za intervju na angliski i germanski za da ocenat dali znam :) dali ima nekoj info sto mozat da prasuvaat fala vi od napred
     
  20. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    Истото ме интересира и мене..