1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во Германија

Дискусија во 'Барање работа' започната од happygirl, 3 ноември 2011.

  1. Thebest15

    Thebest15 Активен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2019
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Da mozes da zemes kredit
     
  2. Peanuts

    Peanuts Нов член

    Се зачлени на:
    4 септември 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дали при поднесување на документите за апликација за виза го задржуваат пасошот во Амбасада?

    За ЕU Blue Card прашувам, ама и за било каква виза ако знае некој, ве молам да пишете.
     
  3. MinnieM

    MinnieM Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2018
    Пораки:
    869
    Допаѓања:
    2.680
    Пол:
    Женски
    За поднесување на работна виза не го задржуваат пасошот, а не би требало ни за другите. Го носиш повторно при подигнување на виза
     
  4. kittybaws

    kittybaws Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2016
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Само што закажав термин за виза, за година дена здравје боже ќе ги поднесам документите. Ако договорот ми е на една година а пасошот ми истекува во 2021 што тогаш?
     
  5. ana-girl

    ana-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    14 март 2011
    Пораки:
    535
    Допаѓања:
    648
    Samo ke Im kazete deka znaete deka vi sleduva platen odmor t.e urlaub I tie se dolzhni da vi isplatat nekoi 5, 6 dena na kraj, zavisi kolkav period ste rabotele.
     
  6. mario30

    mario30 Нов член

    Се зачлени на:
    5 септември 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Zdravo na site. Sega sum preselen vo Germanija so Bugarski pasos i me interesira koj e najdobriot nacin za naoganje rabota? preku job centrite ili? Pritoa nemam poznavanje na germanskiot jazik. fala. poz
     
  7. Niki5

    Niki5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2017
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Дали го слушаше курсот Дсз и мене ме интересира да не се случајно лажговци ?
     
    На X.X му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Brunebrune

    Brunebrune Активен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2019
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Здраво

    Скоро имам термин за работна виза, заинтересира сум дали бараат во амбасада (Zustimmung fur arbeitsamt) бидејќи некој викаат дека не бараат повеќе а мене во 2016 ме одбија за тој Zustimmung.
    Видов на веб дека треба договор и тоа Stellenbeschreibung.
    Ова Stellenbeschreibung дали може да се добие заедно со договорот или треба да чека како Zustimmungot 2 недели до 3?

    Споделете искуство ве молам.

    Благодарм.
     
  9. Peanuts

    Peanuts Нов член

    Се зачлени на:
    4 септември 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво, за каква виза ќе аплицираш? Јас ќе аплицирам за ЕU Blue Card, и досега го немам сретнато некаде овој документ, Zustimmung fur arbeitsamt. Што е тоа поточно?

    Stellenbeschreibung, го пополнува работодавачот (не знам дали во соработка со службите таму) и треба да ти го прати. Јас го чекам мојот една недела.

     
  10. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Плаќаат, мене мислам 1 недела ми исплатија на последната плата за 2 ипол месеци.
     
  11. makrobiotika

    makrobiotika Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2019
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Дали може во престојнава година како студент да се отиде и во зимскиот и во летниот период.Или преку еден распуст..Така имам разбрано.Таков е законот или е тоа политика на агенцијата што посредува.
    Фала
     
  12. KeTan

    KeTan Нов член

    Се зачлени на:
    1 август 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Zdravo na site,
    Imam zakazeno termin vo ambasada za rabotna viza, Sakam da znam dali e mozno nekoj drug so moi licni podatoci od pasosh i ref. br. od terminot moze da go ponisti/otkazi terminot.

    Blagodaram.
     
  13. Ceti

    Ceti Нов член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    3691, member: 133894"]Zdravo na site,
    Imam zakazeno termin vo ambasada za rabotna viza, Sakam da znam dali e mozno nekoj drug so moi licni podatoci od pasosh i ref. br. od terminot moze da go ponisti/otkazi terminot.

    Blagodaram.[/QUOTE]
    Jas mislam deka nee samo od tvojot tel vo porakata tie rfr broj koja estignata od ambasada podele ima 2 linkovi kade ednata e za otkazuvanje ednata e za potferda na terminot
     
  14. SandraPink

    SandraPink Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2017
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Здраво, девојки сакам да прашам дали може да се најде работа во Германија со средно медицинско завршено и познавање на Б2 германски? На некои форуми прочитав дека треба факултет бидејќи е многу тешко да се најде работа со средно медицинско затоа што треба поголемо искуство. Дали е тоа вистина?
     
  15. Aglaja

    Aglaja Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    24
    - Виза за Сина карта/ЕУ, стипендисти, студенти и средно стручно
    образование (различни занаети)
    - Виза за квалификувани работници, чии професионални квалификации се
    веќе признати во Германија

    Девојки, може ли некој да ми ги појасни овие два вида на виза?
    За сината карта јасна ми е само платата на годишно ниво.
    Ама како го дефинираат терминот "квалификуван работник"? :)
     
  16. Bellman123

    Bellman123 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2019
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Dali ima nekoj iskustvo so plakanje na radio difuzna taksa vo germanija ?
     
  17. Ceti

    Ceti Нов член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Zdravo imam edno prasanje imavme termin skoro sega vo ambasada za rabotna viza od ambasada ni rekoa deka se evo red treba da cekame odgovor preku poraka za odobruvanje sega mene me interesira edna rabota .ni ispratia pari od germanija vo money gram i koga dadov liqna karta mene mi izleguva adresata od germanija istata kade mi stoji vo rabotniot dogovor dali od koga sum apliciral za viza vo ambasada vekje sum prijaven vo germanija .inaku kako emozno dami izleguva deka sum prijaven vo taa adresa falla od napred
     
  18. unlimited123

    unlimited123 Активен член

    Се зачлени на:
    28 септември 2019
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Дечки, здраво. Веќе некој период сум во Германија, работам и живеам тука. Се на се, супер. Но понекогаш ми недостасува, излегувања и дружења. Дали има некој/а шо би го сакале истото? Во делот на North Rhine- Westphalia. Ако некој е во слична ситуација, сигурна сум дека ме разбира и може да ми пишите. :) Кој не, одминете го постот. П.с имам 26 години. Поздрав :)
     
  19. icomen

    icomen Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    da pitam cekam dogovor za rabota ama adresata kaj sto ziveam nema broj i e bb. gazsata mi pratil dogovor na istata adresa samo sto mesto bb mi pisal 66. sega pitam dali kemi pravat problem za da podnesam za vizata ili novi dami isprati gazdata za vo germanija mi se
     
  20. brzigonzales11

    brzigonzales11 Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2018
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Машки
    Здраво дали може да се аплицира за зимска студентска работа во германија ако имаш статус апсолвент некој искуство?