1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во Германија

Дискусија во 'Барање работа' започната од happygirl, 3 ноември 2011.

  1. StojevaD.

    StojevaD. Нов член

    Се зачлени на:
    11 септември 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Dali e samo ova? Sepak ti blagodaram.
     
  2. Cinnamon Bun

    Cinnamon Bun Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2017
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    5.989
    Пол:
    Женски
    Сакам летоска да одам. Некоја агенција од која што сте биле задоволни?
     
  3. felisitas

    felisitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    1.144
    Ако може @danichap да ми пише лична порака? Според мислењата добро ги познава законите во Германија па ја замолувам ако сака да ми пише да ја прашам нешто ❤️
     
  4. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.312
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    После апликацијава за термин онлајн, ми даде бројче. Што треба да правам со него? Или само чекам да ме исконтактираат за термин?

    20191110_150212.jpg
     
  5. Ваљдрин.

    Ваљдрин. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2017
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    269
    Пол:
    Машки
    Nisto, toj broj e broj na vasata aplikacija za termin.
    Ke ti stigne email so podetalni informacii i i link za storniranje na terminot (odbivanje) za bilo kakov slucaj
     
    На MarigoldA му/ѝ се допаѓа ова.
  6. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.312
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Фала ми стигна мејл.
    Што ако во меѓувреме до терминот ми истече пасошот и извадам нов?
     
  7. Ваљдрин.

    Ваљдрин. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2017
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    269
    Пол:
    Машки
    Ne e nisto strasno ako ti istece rokot na pasosot so koj sto imas napraveno termin. Ke gi nosis i dvata pasosa pri dostavuvanje na dokumentite i ke im kazuvas deka stariot pasos ti e so istecen rok.
     
    На MarigoldA му/ѝ се допаѓа ова.
  8. makrobiotika

    makrobiotika Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2019
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Дали некој неодамна аплицирал за виза за Германија?На апликацијата до скоро не беше обврзан за податоците за работодавачот и за твојот престој..Уште од сега треба да си се обезбедам или да пополнам колку да фигурира? Фала
     
  9. Pea

    Pea Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2019
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    666
    Дали е вистина дека од Јануари ќе имало измени во законот, и полесно ќе било за работа со мк пасош?
     
  10. Ivana J.

    Ivana J. Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2015
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Јас би сакала да одам во Германија ова лето. Дали знаете некој што би средил, би нашол работа за студенти? Која е најдобрата агенција?
     
  11. kate 1312

    kate 1312 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo sakam da ve prasam dali ja znae nekoj agencijata SKOPJE se naogala kaj porta vlae taa agencija posreduva za rabota za vo germanija.
     
  12. King Kong

    King Kong Активен член

    Се зачлени на:
    21 април 2019
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    Сакам да аплицирам за сезонска работа во Германија ама познавам само А1.1 од германски јазик, до лето ќе знам барем А1 целосно ако не и повеќе пошто планирам да продолжам. Слушам од луѓе и читам на страниве на некои агенции дека за аплицирање бараат солидно познавање на германски јазик (од А2 ниво најчесто), а секој еден што го знам што бил и си дошол Германија на сезонска работа дали 2 збора знае да каже на германски. Како е можно ова и дали е вистина ова што го бараат агенцииве?
     
  13. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.312
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Јас ко што сфатив потешко ќе биде. Ќе се бара одредено ниво на познавање на јазикот.
     
    На Pea му/ѝ се допаѓа ова.
  14. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.485
    Пол:
    Женски
    Дечки тешко е но се исплаќа.

    Имав убав живот и работа во Македонија. НО секако заради системот и ред други глупости што ви се познати на сите решив да се иселам.

    ПРИТОА
    Сама научив германски
    Сама најдов работа без нострификација на дипломата
    Сама најдов смештај
    Сама си ги финанирав сите потребни сертификати од мојата струка, а сепак сум само биохемичар а не некоја дефицитарна професија како лекар или информатичар
    Сама си средувам документи
    Немам ни тетка ни баба ни стрина ВО Германија да ми помогне

    ДАЛИ БЕШЕ ЛЕСНО ? НЕ!
    Сега кога ќе ми текне се чудам од каде ми идела силата , но да се вратам во минатото повторно истото би го направила. Можев со тие 2-3000 евра што ги дадов за дообуки да одам и на Кариби ама ете, сега ќе одам од германската плата :)

    Да не се лажеме , тешко е, посебно ако бараш работа во струката. Јас пратив над 50 апликации. Верувајте ми тоа нема ниедна агенција за Вас да го направи, тоа морате сами. Процесот трае неколку месеци но се исплаќа на крај.

    Плус тоа, Германците се многу услужливи луѓе ако забележат дека сами се трудите да постигнете нешто, тоа го ценат и помагаат.

    Ви посакувам на сите среќа и сакам што почесто да читам македонски имиња на експерти од секакви области по германските фирми.

    За вас што сакате да работите во мекдоналдс и ве плаши новото барање за јазик, не се плашете, тоа се учи за 2-3 месеци ако имаш добар учител кој ќе те насочи да се спремаш за испитот а не само да ти зема пари.
     
    На teressa, eliesaab, Doozy и 11 други им се допаѓа ова.
  15. bojana20

    bojana20 Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2018
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Дали овде има студенти што имаат одено во Германија на работа? Како сте задоволни? Дали одевте преку агенција или сами се снаоѓавте? Што ќе ни препорачате на нас кои сакаме да одиме?
     
  16. fanstecorleone

    fanstecorleone Нов член

    Се зачлени на:
    3 декември 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Здраво. Да ли би можел да најдам некоја општа работа во Германија, бидејќи немам некој занает, имам завршено Гимназија само. Имам бугарски пасош, англиски знам ептен добро, германски А1 ниво. Фала.
     
  17. teap1

    teap1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2019
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Здраво, да не знае некој случајно кога се поднеуваат документи за работа во Германија за студенти? Декември или јануари?
     
  18. Ваљдрин.

    Ваљдрин. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2017
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    269
    Пол:
    Машки
    Moze dekemvri i januari, ne posle mart mesec bidejki ima mnogu zainteresirani studenti i od drugite zemji .
     
  19. LegallyBlonde00

    LegallyBlonde00 Активен член

    Се зачлени на:
    6 март 2019
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Гледам на нетов агенции кои нудат бесплатно изучување на германскиот јазик во Скопје со интензивни курсеви , посредување за виза , и наогање работа во Германија за медицински сестри. Дали има некој искуство со некоја од агенцииве ?
     
  20. Ivana J.

    Ivana J. Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2015
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Дали некој од вас има враќано данок. Каква е процедурата?