1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во Германија

Дискусија во 'Барање работа' започната од happygirl, 3 ноември 2011.

  1. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Јас би ти го препорачала Келн. Бев таму исто на студентска работа, градот е убав, месечната карта беше околу 60 евра мислам, што не е скапо кога ќе споредиш со Хамбург каде месечната е 100 евра :?:. Има навистина што да се види, луѓето се опуштени, пријателски настроени.
     
    На PrettyDramaQueen му/ѝ се допаѓа ова.
  2. King Kong

    King Kong Активен член

    Се зачлени на:
    21 април 2019
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    Фала многу на сите за одговорите. Реално и за пари одам највеќе да си кажеме отворено. Искрено повеќе би сакал да бидам во поголем град бидејќи искуството е поинакво, али кога би морал да бирам би одбрал да ми останат пари повеќе, тоа ми е побитно. Ќе размислам и за Келн пошто ме заинтригира, ако може да ми кажеш само трошоците за сместување колкави се од прилика? И за Аугсбург некој да не има информации, искуства? Некои други помали градови или места? Фала уште еднаш.
     
  3. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Во Келн плаќав 300 евра сместување, воедно и најевтино од сите години, ама се измачив да најдам сместување. Тоа мислам и дека не е толку проблем со градот туку општо со периодот затоа што се бара специфично за три месеци, а обично повеќето што издаваат станови бараат некој што ќе живее минимум 6 месеци, бараат кауција и слично. Ама секако и од агенција ќе ви понудат. Само не се потпирај на ова премногу, оваа цена ти ја кажувам од пред четири години кога бев, секако е можно да се покачиле во меѓувреме. А за пари, секако ќе ти се исплати. Штом работиш во Мекдоналдс, ќе земаш минимална плата, верувам оваа година е зголемена повторно минималната сатница, лани беше 9.25. И да имаш минимум саати според договор (169 на месечно ниво) пак ќе земеш убави пари. Можеш да размислиш и за опцијата да одиш со точак на работа или пешки, но јас сепак со задоволство ги давав парите за месечна карта секоја година од причина што сакав да шетам.
     
    На Ваљдрин. и King Kong им се допаѓа ова.
  4. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.797
    Луѓе имам едно многу важно прашање околу враќањето на данок.
    Значи вака, јас бев 6 месеци на пракса и земав нормална минимална плата со изземени даноци. Би сакала да си го вратам данокот кога ќе се вратам во Македонија, но дознав дека ќе ти го оданочат (не сфатив дали вратениот данок или пак ќе ме оданочат на бруто платата што сум ја земала таму).
    Со оглед на тоа што ќе имам другар што ќе остане трајно во Германија, планот ми е наместо да го пуштат данокот на моја сметка во Македонија, да ми го пуштат на сметката на другар ми во Германија, па тој кога ќе си дојди ќе ми ги даде парите во кеш или ќе ми ги испрати преку сметка како поклон. Прашањето ми е - дали може да се изведе ова? Дали правам нешто нелегално и слично?
     
  5. Aleksandra789

    Aleksandra789 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    458
    Девојки здраво.. Пред извесен период поддадов за германска виза, ме интересира како да дојдам до работа и сместување без да барам помош од агенции. Ако е возможно хаха
     
  6. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Не мислам дека е нелегално од причина што јас самата го имам направено тоа. Пред некоја година кога бев во Германија и се уште не знаев како одат тие работи со враќање на данок и слично замолив другарка која живееше таму да ги среди документите за враќање на данок. Данокот го вратија на нејзина сметка и она на следно гледање ми ги донесе парите на рака. Мислам дека ова ти е најпаметна идеја. Инаку ако ти ги праќа на сметка ќе ти земат провизија (особено ако праќа преку MoneyGram и на нив сличните) а мислам и дека ги оданочуваат тие пари кај нас, но не сум сигурна.
     
    На pdb123 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Divad

    Divad Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2015
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    479
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Сакам да прашам дали во Геранија може да се работи со средно Фармацевтски техничар и како се движат платите?
     
  8. theboy

    theboy Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    32
    Едно прашањр околу враќањето на данокот за студенти. Јас работев лето 2017 и лето 2018, сега сакам да го вратам данокот за овие две години, јас документите од УЈП што се ги вадев во Август месец оваа година, ама не ги имам уште испратено, па прашањето ми е дали тие ќе важат или немој да ми прават некој проблем оти се вадени пред 4-5 месеци. И иште едно прашање, дали може да ми ги пратат на другар на сметка кој има банкарска сметка во Бугарија, значо да бидат испратени парите ма бугарска сметка? Сакам да ги пратам документоте по пошта, сега после празниците
     
  9. Deutsch

    Deutsch Нов член

    Се зачлени на:
    6 декември 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите... Набрзо треба да одам Германија поточно Баден за работа како негувателка преку агенција...Може ли да споделите искуства на тие што се веќе заминати како се цените за смештај, колку останува нето од бруто околу 2 200... Поз
     
  10. King Kong

    King Kong Активен член

    Се зачлени на:
    21 април 2019
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    Имам аплицирано за студентска работа за летово преку агенција, али при крај сум со студиите и сакам на пролет да завршам се. На факултет ми заверија се што беше потребно со печат и потпис пошто моментално сум студент, е сега прашањево ми е дали може во меѓувреме пред да одам за Германија да дипломирам?
     
  11. MarioCasas

    MarioCasas Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2012
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    111
    Jas ziveam vo germanija sto treba pisete poraka
     
  12. Ваљдрин.

    Ваљдрин. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2017
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    269
    Пол:
    Машки
    Mozes bez problem ne se sekiraj.
    Sto pobrzo da diplomiras.
    Pozdrav :)
     
    На King Kong му/ѝ се допаѓа ова.
  13. King Kong

    King Kong Активен член

    Се зачлени на:
    21 април 2019
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    Фала, се надевам дека е така. А нема опасност да те проверат германците дали си завршил со студирањето?
     
  14. Ваљдрин.

    Ваљдрин. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2017
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    269
    Пол:
    Машки
    Ne se sekiraj 8)
    Ako fakultetot ti dal odobrenie vo vreme na letniot raspust da odis da rabotis toa e se.
    I jas sum pred diplomiranje i ke gi sredam dokumentite, I taka Germanija ima potreba od sezonski rabotnici i nema strogo filtriranje na istite.
    Od iskustvo ti kazuvam sum sretnal vo Germanija masko 40 godini studentski apliciral da raboti i mu dale odobrenie za rabota.
    Pozdrav.:)
     
    На King Kong му/ѝ се допаѓа ова.
  15. King Kong

    King Kong Активен член

    Се зачлени на:
    21 април 2019
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    Фала ти многу уште еднаш. Поздрав.
     
  16. BrokenWings16

    BrokenWings16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Дали може да се работи во McDonalds со 18год. Но без диплома?
     
  17. teap1

    teap1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2019
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Мислам дека не може, но најдобро прашај во некоја агенција или некој што средува документи
     
  18. Skylar

    Skylar Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2019
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    466
    Пол:
    Женски
    Сакам да аплицирам за студенска виза за работа во Германија,но не знам преку која агенција.Што мислитекоја агенција е најдобра?
     
  19. SanelaS

    SanelaS Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2016
    Пораки:
    1.730
    Допаѓања:
    4.696
    За платата отприлика 1500 евра плус минус ако си прва класа, а за стан зависи од многу фактори и поарно на тие страните за издавање на станови да видиш. Иако на почеток малку е потешко стан да се најде без платни листи и слично, па најчесто во пансиони се сместуваа од 300 евра нагоре тоа чини.
     
  20. kikcheee

    kikcheee Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Baram nekoj za drustvo za rabota vo Frankfurt.