1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во Германија

Дискусија во 'Барање работа' започната од happygirl, 3 ноември 2011.

  1. DramaQueen1

    DramaQueen1 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2012
    Пораки:
    429
    Допаѓања:
    156
    Како сте задоволни со агенцијата posrednik.mk, имате ли искуство со таа агенција, ќе може ли некој повеќе да ми каже?
     
  2. Alylea fx

    Alylea fx Нов член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Zdravo dali moze so hrvatska rabotna dozvola da se raboti I prestojuva vo germanija,neka mi odgovori nekoj ako znae,
     
  3. CandyfLoSs

    CandyfLoSs Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2019
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Дали после престој 3 месеца во Германија , се седи 3 месеци во Мк? Или е поинаку земајќи го новиов закон во предвид?
     
  4. dianna95

    dianna95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски
    Да, на сите и стигнува иста порака. Да донесат сметка и пасош во амбасадата.
     
  5. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.059
    Пол:
    Женски
    Колку се движат становите /куќите во Келн?
     
  6. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Исто е

    Само ако си испратен од фирмата кај што работиш. Иначе ако си над 6 месеци во Хр ќе си аплицираш за виза во амбасада и термини има ептен за кратко време
     
  7. sleepingbeauty

    sleepingbeauty Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    304
    Допаѓања:
    615
    Пол:
    Женски
    Здраво. Дали некој има искуство со овој профил? Се рекламираат постојано на инстаграм и фејс, студентска работа во германија со посредници немаат канцеларии.Па ме интересира дали има некој искуство со нив, да не.се измамници и слично.
     

    Прикачени фајлови:

  8. Fitneslions

    Fitneslions Нов член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zdravo, nekoj iskustvo so ElsGroup ili Els Veneras imaat kancelarii vo Stip i Skopje, taksata za posrednistvo im e 360e pa cudno mi e nekako?
     
  9. DramaQueen1

    DramaQueen1 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2012
    Пораки:
    429
    Допаѓања:
    156
    Сакам да идам летоска во Германија, студент сум. Можете ли да ми препорачате агенции или човек што посредува
     
  10. Rosie333

    Rosie333 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2019
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки,дали има некој од вас што престојувал и работел во Минхен?да ми каже подетално за смештај по колку се плаќа? Јас сакам да седам во студентски таму,но не познавам никој што може да ми помогне т.е да ми каже за подетално.тнх
     
  11. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    967
    Допаѓања:
    10.372
    @JollyGirl , таман ќе те прашав како е ситуацијата кај тебе оти си во мој регион тука гледам си пишала дека си веќе дома.

    Другар штипјанец кој работи во Мек Доналдс ми се јави сабајлето целиот испаничен. 20 студенти кои почетокот на Март стигнале да работат во 9 ресторани во Мек Доналдс во Штуттгарт и околината , им дал сабајлево отказ газдата на сите.

    Проблемот е што децата немаат пари ....значи не знаат шти да прават како да се вратат назад во Македонија....се обидовме да ѕвониме во македонскиот козулат ама никој не се јавува .

    Не знам како да им помогнам од моја страна , сите летови за денес се преполни , луѓево паничат на сите страни, хаос е.

    Па кога веќе си пишала дека дечко ти е сеуште тука, ќе можеш ли да ми кажеш како е таму ? дали вашиот газда им дал платен одмор или како ?

    Овде е се под стрес .....жал ми падна за нашиве , не знам каде да се јавиме , никој не крева на телефон ....проблемот е што навистина немаат пари , уште немаат земено ни прва плата а биле дојдени само на 3 месеци работа.

    Те молам пиши ако имаш време.

    Јас одам да видам што ќе направиме. Па крај на крај кај мене дома ќе ги викнам нека спијат како сардини , срце ќе ме здоболи ако ги остават на улица зш ќе немаат пари да платат за кирија за следен месец.


    Уффф маки
     
    На buba4e89, Purplelilac и lovestoneddd им се допаѓа ова.
  12. didi1982

    didi1982 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    4.115
    @Herrera, на една од групите го најдов овој пост, пробајте

    Screenshot_20200318-113724.jpg
     
    На Herrera и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  13. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Дечко ми е во Швајцарија, не е во Германија. Тој може да работи и од дома, па моментално така функционираат.

    Братучед ми и други колеги се во Германија.
    Некои подолго што работат се на платен одмор, а некои работат со скратено време.
    Мислам до 18 часот се е затворено....ама не се во Мек Доналдс.

    Досега никој нема отказ добиено, пошто не се студени ваљда.

    За жал немам нешто корисно да споделам и да ти помогнам.
    Многу, премногу ми е жал за тие дечки.

    Знам и други студенти дека така заглавија, ама пред да почне хаосот....па од дома им пратија пари на картичка и си заминаа дома.
    Наместо да заработат, тие уште од дома ги истрошија.

    Таков луд и паничен период фати.
    Се надевам ќе се снајдат дечките.
    Не се чувствувај виновна доколку не средиш...верувам дека правиш се што можеш :hug: :hug:
     
    На Purplelilac, Herrera, Mrs. Lovett и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    967
    Допаѓања:
    10.372
    @didi1982 , @JollyGirl , фала ви женски на информации.

    Се јавивме на бројот што го постиравте горе и рекоа ќе го разгледаме вашето барање па ќе ве известиме.

    А во меѓувреме аман заман со еден од менаџерите да има разбирање за цела ситуација оти толку беше гад им вели : напуштете ја државата, нема работа во моментов за вас.... Ц ц ц да се немало осет.

    Буквално цел ден вртевме по телефони од познаници и наши што се пратени на работа во Мек Доналдс за да ургира некој кој подолго време е вработен таму со овој тука ладниот германец.

    Еве сабајлево пак се слушнав со нашиве и ми рекоа дека газдата им рекол од негова страна ќе ги знабди со јадење и нема да ги избрка на улица се до моментот кога пак ќе се отворат границите а посебно аеродромот во Скопје и ќе им плател карта да си идат назад.

    Планирам да останам во контакт со нашиве додека се тука, оти сакам да се уверам дека ќе им се среди ситуацијата, да не си играат со нив како ќе им текне , па греота е.

    Ако има нешто, обавезно ќе ви пишам во темата.

    Фала ви уште еднаш женски :hug:
     
    На cresa-jagoda, Purplelilac, јolene и 2 други им се допаѓа ова.
  15. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Сега баш братучед ми ми кажувае за другар негов дека работи во Бургер Кинг и нему отказ му дале.
    И десет други ги испуштиле, а Бургерот ќе бил за два месеци затворен.

    Братучетка ми веќе не оди на работа, цела фирма ги пуштиле дома.
    Деновиве работи од дома, ама прашање на време е кога ќе ја отпуштат пошто е нова.

    Значи насекаде полека фаќа кризата.
    Кажи им на дечките да не се секираат и што е тоа е.
    Се надевам веќе се снајдени, а плус ете фер и газдата излегол.
     
    На *Amethyst* и Herrera им се допаѓа ова.
  16. @@dakica

    @@dakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Decki ima Li nekoj informacija sto imal termin i dopuna vo Germanija samo ceka poraka ovde za viza... Dali se ke bide vo red ili ke ne vratat ponovo
     
  17. Ana-Marija24

    Ana-Marija24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2013
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    201
    Јас имав термин минатиот понеделник (кога немаше пандемија) ми кажаа ке ми пратат емаил со забележки ама оваа недела на страната на амбасадата беше објавено дека се е hold on и не се знае кога ке почнат со работа во нормала, што значи дека нема пак повторно да аплицираме за термини туку ке продолжат со работа таму каде застанале.. ама кога и колку ке бидат ефикасни:?::sweat:(facepalm)
     
  18. @@dakica

    @@dakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    A zasto em
    A zasto Email... Jas imav na 17. 02 termin za familijarna viza na 13.03 dopuna vo Germanija tamu se odobreni vizite za mene i decata i rekle da cekame za Edna nedela da pratat poraka da odeme po vizite... I na 16. 03 zatvorija ambasada... Pa kojznae so ke bide da ne ne terat od ponovo sve da praime
     
  19. dianna95

    dianna95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски
    Воопшто не сум задоволна од Евива, кога платив ме оставија сама во Германија да се снаоѓам...
     
  20. Ваљдрин.

    Ваљдрин. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2017
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    269
    Пол:
    Машки
    Se soglasuvam so tebe, so niv imam soraboteno samo ednas i vekje nemam potreba da sorabutvam so nekoja od gorenavedenite agencii bidejki vekje sam si gi sreduvam dokumentite i sam naogam smestuvanje od internet..
    No na nasiot pazar ni se aktuelni ovie agencii (od mnogu losi nesta izberi ja najmaloto) bidejki ima mnogu izmamnici koi sto kruzat na pazarot..!
    Najdobro sam sekoj za sebesi da gi sredi dokumentite.
    Pozdrav