1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во Германија

Дискусија во 'Барање работа' започната од happygirl, 3 ноември 2011.

  1. themoon174

    themoon174 Нов член

    Се зачлени на:
    6 септември 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Decki imam edno prasanje..
    So ogled na sostojbata so virusot dali ke moze da se raboti vo Germanija ovaa godina kako student, bidejki na mnogu moi bliski im gi ponishtija dogovorite so odgovor deka ovaa godina drzavata e vo ekonomska kriza i deka nemaat potreba za rabotnici? Dali uste nekoj se soocil so vakvo nesto?
     
  2. Ваљдрин.

    Ваљдрин. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2017
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    269
    Пол:
    Машки
    Sekako deka e mozno da ne mozeme ovaa godina da odime i da rabotime kako studenti bidejki ima finansiska i i ekonomska kriza vo Germanija no uste ne se znae so sigurnost sto ke se desava. I jas isto cekam odgovor od menaxherot dali ke e pozitiven ili negativen ne znam..!
    Taka da ne ni ostanuva nisto drugo osven da cekame.
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.735
    Допаѓања:
    15.228
    Пол:
    Машки
    Дали некој знае или има работено во фабрика за месо, поточно во Дортмунд, да каже како е?
     
  4. ivansheey

    ivansheey Активен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Dali na nekoj mu ima stignato dogovor za ovaa godina za rabota vo Germanija ?
     
  5. AniDidi

    AniDidi Активен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2018
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво, имам закажано термин за фамилијарна виза па ме интересира дали некој има искуство колку време се чека одговор од кога ќе се поднесат документите и дали по добивањето на визата може да се работи на територија на цела Германија или само во републиката во која престојува сопругот
     
    На @@dakica му/ѝ се допаѓа ова.
  6. @@dakica

    @@dakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Koga imas termin? Jas imav termin 17 fevruari dopuna na dokumenti na 13 03 vo Germanija i cekam odgovor posto od 16 mart ja zatvorija ambasadata. Inace mozes samo kaj so e maz ti vo taa pokraina
     
  7. @@dakica

    @@dakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Inace od 30 do 60 dena max se ceka
     
    На AniDidi му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Rightnow

    Rightnow Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2018
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Јас имам договор, ама преку посредник сум... Другите кои аплицираа не добија, многу е тешко за оваа година.
     
  9. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.587
    Допаѓања:
    34.120
    Јас имам едно малце така нејасно прашање оти не знам да се изразам.

    Значи, ја сум тука скоро две ипол години, и цело време работам у иста фирма, без прекин. Дојдов со работна виза од фирмава, и пред некој мисец мењав Aufenthaltstitel, оти пасошот ми истече. Е сеа, и у мојов нов Zusatzblatt zum Aufenthaltstitel уште ми стои дека работам у фирмава, а знам дека треба да ми се тргне после две години, за да можам да работам кај сакам без новата фирма да гарантира за мене.

    И сеа сакам да пишам мејл, оти се е испозатворено, али не знам како точно се стручните термини за да го склопам поубаво.
    И уствари ако може некој да ми објасни како да се изразам за да ме разберат таму шо сакам.
    На македонски барам, не ми треба на германски да се мачите.
    Фала
     
  10. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.900
    Конфузна си малку, кои стручни термини? Работодавец?
    Пиши во темата корона во Германија или мајки во Германија, може повеќе ум ќе ти дадат..
     
    На Gosh му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.587
    Допаѓања:
    34.120
    Да, знам. :rofl:
    Нема везе, завршив работа.
    Фала ти, сепак. :l:
     
  12. The Bee

    The Bee Активен член

    Се зачлени на:
    17 август 2019
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo
    Dali ima nekoj sto poserduva za rabota vo Minhen, mi treba itno, drugarka ostana bez rabota a treba da prodolzi viza.
    Ako poznavate nekoj ve molam pisete mi.
    Fala :)
     
  13. Bebuska95

    Bebuska95 Нов член

    Се зачлени на:
    2 мај 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site, najprvo se izvinuvam zatoa sto pisuvam vaka, nemam mk podrska momentalno. Nova sum i bi sakala da ve prasam, dali ste zapoznaeni kako ide procedurata za rabota vo Germanija, na primer vo Frankfurt, dali znaete nekogo na kogo mu treba cimerka, ili agencija, posrednik koj bi mozela da pomogne.. za dokumenti imam pasos.. ve molam za odgovor ovde ili vo inbox.

    odnapred Vi blagodaram
    ubav den!
     
  14. Simonss

    Simonss Активен член

    Се зачлени на:
    22 март 2020
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки. Јас и уште една другарка сме заинтересирани за работа во Германија ова лето. Немаме познавање од германскиот јазик и затоа не аплицираме преку агенција, но јас минатото лето работев во Burger King во Германија три месеци на каса и добро се снајдов и брзо научив се што е потребно. Доколку некој знае некој посредник што би можел да ни помогне би била благодарна.
     
  15. Ваљдрин.

    Ваљдрин. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2017
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    269
    Пол:
    Машки
    Devojce ako nemas podneseno dokumenti za ova leto kasno e vekje..! treba vo Januari-Februari da se ispratat dokumentite..
     
  16. ivansheey

    ivansheey Активен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    S obzirom na situaciju sa korona virusom i to da jos informacije stizu svakodnevno, moze se desiti da studenti po dolasku u Nemacku budu smesteni u karantin od dve nedelje. S tim sto taj karantin ne bi znacio izolovanje u stanu, vec slobodno kretanje, sa izostankom odlaska na posao...mozda se dogodi, a mozda i ne.
    U slucaju da se takva situacija dogodi, firma ce preuzeti neke od troskova (stan ili hrana) za taj vremenski period.


    Известување од една српска агенција
     
  17. Anna***

    Anna*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Здраво дали знае некој за работа со мк пасош во Германија... работење со цел да се остане таму и да се повлече и семејството покасно. Знам дека со мк пасош е потешко но доколку имате информации или познаници или пак работодавци би ми било од помош.
     
  18. Tajnaotrovna

    Tajnaotrovna Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    33.626
    Пол:
    Женски
    Некој да има некое инфо кога ќе почне со работа германска амбасада?
    На нивната страна нема се уште конкретна информација кога би почнале со работа.
    Логично ми е после отварање на границите ама ај да видиме.
     
    Последна измена: 24 мај 2020
  19. Ana-Marija24

    Ana-Marija24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2013
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    201
    И јас истото се прашувам.. Последниот емаил што ми го пратија е на 23 Март и пишува дека треба да доставам документи најдоцна до 10.06. Амбасадата не работи за нормален проток на посетители, визното е затворено, во мирување се сите процедури за визи, ама сепак ми ставиле датум дедјалн 10.06 дури во Март кога беше карантинот.. веројатно ке почнат од Јуни
     
    На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
  20. alexmkdbt

    alexmkdbt Активен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2020
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    zdravo odkoj mesec imate aplicirano za viza so vi ima termin stignato i dali nekoj znaj posrednik nekoj za dgovori za viza