1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во Германија

Дискусија во 'Барање работа' започната од happygirl, 3 ноември 2011.

  1. Blackandwhite123

    Blackandwhite123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2018
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    96
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки, би сакала да ве прашам во врска со студентската работа во Германија, ми се јавија од агенцијата преку која аплицирав и ми рекоа сама да одлучам дали сакам да одам или не со оглед на ситуацијата, некој друг има ли некои информации од агенции или посредници?
     
  2. Ваљдрин.

    Ваљдрин. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2017
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    269
    Пол:
    Машки
    Moja preporaka: ODI SI.!!
    Jas ke si odam pa sto saka neka bide, i ne me interesira dali ke me pustat na granica ili ne/ ilegalno ke iskacam samo da me nema tuka za 3 meseci.
    Ti ako si preku agencija, ako imas vekje najdeno smestuvanje i ako si bila i prethodnite godini, sto pobrzo pakuvaj kufer ..! :)
    Pozz
     
  3. ivansheey

    ivansheey Активен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Kako ke se pomine granica , dali ke se oslobidi posle 15 juni , 1 juli nisto ne se znae
     
  4. sweet-17

    sweet-17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2013
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    187
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали дали некој знае фирма или нечиј маж работи во некоја фирма со гипс картон во Баден-Вуртемберг. Брат ми со тоа работи во МК но нема Еу документи па неможе да дојде овде. Затоа бараме некоја фирма што може работна виза да му направи.
     
  5. En89

    En89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2018
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали некој што нема да оди во Германија ќе ги бара парите од агенцијата назад?
     
  6. ivansheey

    ivansheey Активен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Dali ke moze studenti so rab dozvola ds pominat granica posle 1 juli dali ima nekoj neko info?
     
  7. Rightnow

    Rightnow Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2018
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    По порталиве се шпекулира дека нема да пуштаат од Македонија до 31 август затворено ќе било, ама официјални информации сѐ уште не сум нашла...
    Се надевам декс ќе можеме да одиме барем средина на јули .....
     
  8. Ваљдрин.

    Ваљдрин. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2017
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    269
    Пол:
    Машки
  9. emilijag

    emilijag Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    8
  10. Ваљдрин.

    Ваљдрин. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2017
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    269
    Пол:
    Машки
    So rabotna dozvola mislam deka i i od sega moze da se patuva za Evropa, no pak zavisi od policiskite sluzbi i kontroli na Germanskata granica dali pustat da se vleguva vo Germanija.
    A od 1 Juli granicite se otvaraat za site kategorii na luge od zapaden balkan (i za turisti) .
     
    На Norah Jones и emilijag им се допаѓа ова.
  11. alexmkdbt

    alexmkdbt Активен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2020
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Ambasadata koga ke pocni so rabota
     
  12. Ana-Marija24

    Ana-Marija24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2013
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    201
    Леле значи.. КОГА КЕ ГИ ОТВОРАТ ГРАНИЦИТЕ АЛООО.. Амбасадата никаде ја нема, уште не работи. Дали ке чекаме до 1 Јули и таа да отвори??
     
  13. Ivana J.

    Ivana J. Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2015
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Јас лани работев во хотел во Штутгард. За оваа година повторно ме повикаа. Им испратив документи и договорот ми е готов. Ама сега поради ситуацијата со вирусот почнав да се мислам дали да одам. Дали ќе има работа да се работи, да не не вратат назад, а и ако се оддолжи ситуацијава дали после ќе можеме да се вратиме? Ќе треба таму кога ќе идеме во карантин да бидеме, па после кога ќе се вратиме и овде да сме. Во мисла сум навистина, а и аеродромите не се отворени.
    Што би правеле вие на мое место? Може некој совет? Фала однапред.
     
  14. Ваљдрин.

    Ваљдрин. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2017
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    269
    Пол:
    Машки
    Ako odis pred 1 juli ke treba da sedis vo karantin 14 dena, dodeka od 1 juli i natamu nema karantin (otvoreno e za site).
    A sto se odnesuva za vrakjanje nazad vo Mk do septemvri mislam ke se otvaraat aerodromite i ke se normalizira situacijata i nema smisla vekje da ne stavat vo karantin od septemvri pa natamu.
    Jas ke odam blisku Stuttgart vo Burger King samo da me vika menaxherot bidejki sega za sega ne se celosno otvoreni restoranite.
    Ke odam pa sto saka neka bide, rabota ke imam+minijob samo da me nema tuka 2 meseci.
    Poz:)
     
    На Nightwish11 и Ivana J. им се допаѓа ова.
  15. Norah Jones

    Norah Jones Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    1.046
    Допаѓања:
    496
    Пол:
    Женски
    предложете работа со македонски пасош за жена 58 години, работлива, способна...
     
  16. Sweet9545

    Sweet9545 Активен член

    Се зачлени на:
    17 март 2020
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво, Јас сум во Германија од 11 јануари, 90 денови ми истекоа на 9 април па продолжував туристичка виза ми стигна писмо, со оглед на ситуацијава уште еднаш продолжив и крајно ми е сега продолжена до 30.06.2020год. Па сакам да прашам дали треба да си одам до 30.06.2020год. или можам да ја продолжам пак со оглед дека уште не се отворени границиве во Македонија не можеме да си одиме. Поздрав.
     
  17. @@dakica

    @@dakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Ne mozes posto gi otvorija granicite
     
  18. @@dakica

    @@dakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Ajde od 22 ja otvaraat ambasadataaaa
     
    На Ana-Marija24 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Ivana J.

    Ivana J. Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2015
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Треба да патувам за Германија за две недели. Дали треба да се тестирам и дали тестот треба да се преведе на германски?
     
  20. Ваљдрин.

    Ваљдрин. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2017
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    269
    Пол:
    Машки
    Ako Germanija gi otvara granicite za Zapaden Balkan od 1Juli bez nekoi dopolnitelni restrikcii ne ti treba da se testiras ni da prevedes test :)
     
    На Ivana J. му/ѝ се допаѓа ова.