1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во Германија

Дискусија во 'Барање работа' започната од happygirl, 3 ноември 2011.

  1. PrettyDramaQueen

    PrettyDramaQueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2016
    Пораки:
    399
    Допаѓања:
    4.192
    Пол:
    Женски
    Да девојко, признаени се овие две.
    Извини што ти помогнав со инфо и цени.
     
  2. Kjaraa

    Kjaraa Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2015
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Само сакам да споделам искуство, јас вчера дојдов како студент во Германија. Тргнав во петок во 21часот со комбе, на ниедна граница немав никаков проблем, освен мкд пасош НИКАКОВ друг документ не ми побара, а во себе имав дозвола за работа, документ за адреса и негативен ковид тест (тестот го правев во систина 4400 ден со англиски превод) Така да дечки слободно тргнете си со комбе или автобуси, не одете со авион затоа што никого не пуштаат со мкд пасош. Знам дека со комбе многу се патува ама барем знаеш дека ке стигнеш и дека никакви проблеми нема да имаш.
    Поздрав Ви посакувам среќен пат
     
    На simoncelicius, buba4e89, Nightwish11 и 4 други им се допаѓа ова.
  3. Zephyr

    Zephyr Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2019
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    А дали треба да се седи 14 дена во карантин?
     
  4. pictors

    pictors Активен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2020
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    6
    Ja citiram mojava poraka, da ne se izgubi megu drugite odgovori. Ako nekoja ima nekakva informacija, ve molam spodelete ako ve kontaktirale za termin otkako pocna so rabota vizniot odel pak, ili mozebi vekje ste otisle na vasiot opredelen termin.
     
  5. Ana-Marija24

    Ana-Marija24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2013
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    201
    Јас исто чекам за термин, првиот термин ми помина, треба да однесам само оригинал документи, ама немам повратно инфо од амбасада, ако добијам ке пишам обавезно, пиши и ти за да знаеме(fingers)
     
  6. pictors

    pictors Активен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2020
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    6
    Koga ti bese prviot termin sto ti go otkazaa?

    Termin za mojata vizna kategorija se opredeluva za 3 nedeli, moja nesrekja sto ispadna situacijava, i sega cekam vekje 3 meseci samo za da apliciram. Mnogu bavno se raboti nekako.
     
  7. Ana-Marija24

    Ana-Marija24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2013
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    201
    Јас бев во амбасадата на 09.03 тогаш беше мојот термин. Амбасадата се затвори после 1-2 недели подоцна (незнам точен датум). На 23.03 добив нов емаил од амбасадата во која што ми беше наведено да однесам оригинал документи за процесирање на визата најдоцна до 10.06 (многу нелогично и крајно несоодветно да наведуваат датуми кога беше најголемиот карантин и неизвесност како ке се одвива ситуација). Јас кога повторно се реотвори на 22.06 им пишав емаил на кој ми одговори дека повторно треба да чекам на датум (само за да ги однесам документите, не за термин) и сеуште нема порака од нив..

    Сакам да ти кажам дека уште не почнале со работа веројатно (или можда само специјални случаи- медицински персонал, шофери.. некои категории што имаат приоритет во оваа ситуација). Јас треба само да однесам документи и сеуште не ми јавиле :@

    Незнам што да кажам, крајно неизвесно и бавно(waiting)
     
  8. pictors

    pictors Активен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2020
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    6

    Stom ti nemas dobieno odgovor so vekje pocnata procedura, koj znae nie drugite koga ;(
     
  9. Mlle

    Mlle Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2014
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    256
    Ај едно објаснување кој знае ве молам. Значи следна недела имам термин за студентска виза, днеес дознавам дека документите им треба апостил а на страната им пишува оригинал и превод на гњрмански. Немам кога да го направам ова, дали сите што одат се со апостил? И дали одма на терминот дента ќе ми кажат да се вратам и да закажам нов термин, или да се вратам друг ден со документире, плииииииз одговор очај сум
     
  10. tranquila

    tranquila Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2014
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    83
    Му треба ли на некој смештај во Минхен ?
     
    На Ana-Marija24 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Ana-Marija24

    Ana-Marija24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2013
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    201
    Мене ми треба :) Пиши ми лп
     
  12. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Имам прашање околу повратокот на данокот од лето 2019. Имено, изминатово лето работев како студент во Германија. Имам работено две лета пред тоа и вообичаено кога се враќав наредната година, го користев времето да си средам околѕ повратокот на данок. Сметајќи дека оваа година нема да одам, ме интересира дали некој/а од вас има спроведено постапка за повраток на данок од Македонија и доколку да, која е постапката?
     
  13. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.660
    Допаѓања:
    20.950
    Пол:
    Женски
    Јас работев во Германија минатото лето, преку агенција.
    На агенцијата им платив 50е да ја почнат постапката за повраток на данокот, во текот на оваа година би требало да биде вратен. На агенцијата му испратив банкарска сметка и листите од платата за трите месеци.
     
    На Arja му/ѝ се допаѓа ова.
  14. wendy2

    wendy2 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2012
    Пораки:
    617
    Допаѓања:
    11.224
    Колку е платата во Бургер Кинг во Германија месечно?
    За летна работа два- три месеци колку може да се заработи?
     
  15. SandraPink

    SandraPink Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2017
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Многу просто прашање но сепак неможев да најдам одговор со едноставен google search па сакам да прашам колку пари чини да се извади виза за Германија?
     
  16. lolitaaaa

    lolitaaaa Активен член

    Се зачлени на:
    8 мај 2020
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Здраво. Дали некој има искуство или да знае нешто за агенцијата во Прилеп StudentJob Employment Service?
     
  17. Onelonelygirl

    Onelonelygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2014
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Здраво :) Дали некој е во ситуација и дали знае каков е статусот на оние што имаат аплицирано за германска виза а не добиле се уште термин (не им бил откажан). На страната на амбасадата стои дека тие што веќе имале закажано термин ќе им биде презакажан и дека веќе нема опција за поднесување на барање, меѓутоа не е конкретизирано за оние што имаат поднесено барање а не стасале на ред за термин пред целава ситуација со пандемијата, дали ќе бидат и тие барања обработени? Ви благодарам. И доколку некој од Вас имал веќе закажано термин, дали би можел да сподели кога аплицирал?
     
  18. pictors

    pictors Активен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2020
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    6
    Jas sum na listata na cekanje za termin, i uste cekam da mi se orpedeli nov. Mi bese daden termin pred da se zatvori ambadsadata, i potoa mi go otkazaa. Ne znam dali nekoj dobil nov termin, ama mislam deka uste ne se zapocnati so procesiranje na baranjata za vizi. Ako ima nekoj sto bil kontaktiran za bilo sto od strana na ambasadata, neka spodeli, da ni se vrati nadezta malku :D. Ima i od onie sto vekje bile na nivniot termin, no poradi situacijava procedurata e prekinata i uste ne se kontaktirani za negovoto prodolzuvanje.
    Jas pretpostvuvam ti si vo grupata sto treba da cekas podolgo, bidejki ne ni ti bil opredelen termin, ama imas isprateno baranje. Sto znaci, si vo listata na cekanje, ama ne si vo prvite sto ke dobijat termin. Istotaka zavisi i za kakva viza imas aplicirano. Barem jas vaka mislam, neka me koregira nekoj ako gresam.
     
    На Ana-Marija24 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Onelonelygirl

    Onelonelygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2014
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам. Важно ми беше да знам дали воопшто има за што да чекаме или треба одново да се аплицира кога ќе има опција за тоа. Не сакав да се обратам директно до амбасада, бидејќи јасно стои дека они ќе дадат известување кога ќе имаат информации, што е сосема коректно. Ама сепак, неизвесноста си бара алтернативни извори :)
     
  20. D.Anonim

    D.Anonim Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2020
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    И јас сум заинтересиран за одење во Германија преку Прилепската агенција
    Годинава аплицирав преку Контекс не добив договор и затоа не одитидов.
    Од Прилепската агенција ми напишаа:

    -stanuva zbor za Zeit firma sto ja obezbeduva rabotata. Nekogash toa moze da bide pakuvanje na hrana, ovoshje zelencuk, nekogash delovi od avtomobilskata industrija. Toa se definira pred odenje. Rabotata e lesna mozat da ja rabotat i mashki i zenski.
    Se raboti najcesto vo site 3 smeni.
    Smestuvanjeto e vo neposredna blizina na rabotata najmnogu 30 ’.
    Aplikacijata e 4500 denari.
    Dogovorot e 200€, toj se plakja otkako kje go dobiete. Pozelno e da se znae angliski, no ne mora.

    Преку Контекс не се плаќа апликација.
    Овде бараат 4500