1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во Германија

Дискусија во 'Барање работа' започната од happygirl, 3 ноември 2011.

  1. Babyboy2020

    Babyboy2020 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2021
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае колку се трошоците месечни за стан, сметки и јадење во Германија за маж, жена и 1 годишно бебе?
     
  2. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    9.040
    Зависи во која покраина, цените за кирија се секаде различни. Пример во некој помал град за стан од 50-60-70м2 цента за кирија е од 550-650 евра. Храна месечно 250-300 евра, плус некој додатни трошоци како струја, вода, интернет, телевизија, гориво за кола и осигуровка, нексде околку 1200-1300 евра. Во градови како Берлин на пример за таа квадратура цената за кирија би била околу 1000 евра.
     
    На Babyboy2020 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Babyboy2020

    Babyboy2020 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2021
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    Слушнав некој додаток се зима за дете.Вистина е тоа?
     
  4. Stefan.s12

    Stefan.s12 Нов член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2021
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Здраво, дали некој до сега имал искуствo или познава некој да отишол во Германија на сезонска работа како студент со заверени Immatrikulationsbescheinigung документи а притоа да немал запишано летен семестар? Мене ми ги заверија тие документи за време на зимски семестар и бидејќи не планирам да продолжам на факултет ме занимаше дали мора да се запише летен семестар ако сакаш да одиш на студентска работа? Дали кога контекст ги испраќа документите во Германија луѓето од таму знаат да се јават на факултетот да се уверат дали си студент или не? Знам луѓе кои не се студенти,а платиле на студентски прашања за заверка на тие документи и отишле во Германија но не сум ги прашал за ова. Секоја информација е добредојдена, поздрав :)
     
  5. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    9.040
    Да, до 3 годишна возраст се зема породилно од некои 300 евра месечно без претходно да имаш стаж во Германија + дечки, и имаш помош од државата т.е ти плака дел од киријата за станот. Пример ако треба да плакаш месечна кирија од 650,додека си на породилно би плакала некои 350 евра, остатокот го доплака државата. Доколку имаш работено на пример 1-2 години во Германија и потоа останеш бремеена, породилното ке ти биде некои 70% од платата што си ја земала или отприлика околу 900-1000 евра. До 1 година памперси бесплатни, и даваат социјални пакети со храна(овошје, зеленчук, сувомесно, буквално се) , само не знам точно дали еднаш месечно, или секоја недела.
     
    На Martka и Babyboy2020 им се допаѓа ова.
  6. Ваљдрин.

    Ваљдрин. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2017
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    269
    Пол:
    Машки
    Mislam deka ne mora da go zapises letniot semestar za da odis vo letna studentska rabota bidejki ti ne se otpisuvas od fakultet seuste si student.
    Pokraj immatrikulationsbescheinigung zaveren od fakultetot so pecat i potpis, za sekoj slucaj mozes da zaveris i indeks ili potvrda za redoven student deka si navistina student.
    Ima slucaevi koga Arbeitsamt-ot bara dopolnitelni dokunenti za da se uverat deka si student so indeks ili potvrda a ne samo so pecat od fakultet na Immatrikulationsbescheinigung .
    Pozdrav :)
     
  7. janis

    janis Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2016
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Zdravo, se izvinuvam me interesira za koj vid na viza chekate?
    Fala
     
  8. Aquanalia

    Aquanalia Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    257
    Пол:
    Женски
    Zdravo:) Sakav da prasam nesto.. planirame letovo so verenikot da odime na letna studentska rabota vo Germanija.. imame potvrda od faks seto to.. e sega vo juni ke pravime svadba i neli jas menuvam prezime adresa,so toa i pasos.. dozvolata za rabota treba da ni stigne sega,na mominskoto prezime.. dali bi mi pravele problem? Se mislev na granica da nosam stariot pasos so mominskoto prezime i starata adresa, vencanica prevedena na germanski i zaverena na notar, stara licna karta.. za da dokazam deka neli sum istata licnost i samo smenav prezime i adresa zosto stapiv vo brak.. izvinete na latinica,od telefon sum:)
     
  9. Katrinee

    Katrinee Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво! Молам за помош, возможно ли е работа во Германија до 3 месеци без дозвола за возрасен? Имам работа и смештај,се е легално,со договор, но треба ли дозвола? Не сум студент.
     
  10. Cocoas

    Cocoas Активен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2019
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Zdravo, dali nekoj od studenti ima sorabotuvano so David Sarvanoski?

    Mislam deka najdobro ke bide da go zadrzis tvoeto prezime i da go dodades negovoto :)
     
    Последна измена од модератор: 18 февруари 2021
    На Aquanalia му/ѝ се допаѓа ова.
  11. nikita777

    nikita777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2018
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки:)
    Годинава за прв пат аплицирав за студентска летна работа во Контекст за Германија. Дали има некој што би сакал да ми пише кои прашања ги поставуваат на јазичното интервју?
    Би била многу благодарна.
     
  12. Wonderww

    Wonderww Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2020
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Јас кога бев прашуваа многу лесни едноставни прашања од типот како се викаш,колку години имаш,дали си била претходно за Германија,што сакаш да работиш во Германија...
     
    На nikita777 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. little chili

    little chili Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2020
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали некој посредува за студентска работа во Германија?
     
  14. SanjaSmith

    SanjaSmith Нов член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2021
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ве молам ако може некој да ми каже дали ке можам да добијам виза без блокирана сметка во Германија? Ги имам сите потребни документи и имам термин во амбасада ама ми фали само блокирана сметка. Имам аплицирано за национална виза. Ве молам одговорете ми
     
  15. Excalibure

    Excalibure Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2016
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Машки
    Imam rabota najdeno vo Hamburg za leto kako student vo McD, mi treba drustvo ako nekoj e zainteresiran.
     
  16. Kataklinkers

    Kataklinkers Популарен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    1.443
    Допаѓања:
    8.922
    А зошто комплицирате, одложете ја свадбата за на есен и така сега не се дозволени свадби.

    Прават проблем за тоа ако не е сменето презимето во пасош, за адреса не.
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Aquanalia

    Aquanalia Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    257
    Пол:
    Женски
    На есен имаме некои други обврски па затоа.. фала ти на одговорот:)
     
  18. brzigonzales11

    brzigonzales11 Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2018
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Машки
    ајде ја сум заинтересиран
     
  19. ^E^

    ^E^ Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2019
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво да ве прашам дали некој има одено во германија преку агенцијата посредник и ве молам за искуства?
    Конкретно прашувам за работа во фабрика за производство и пакување.
     
    На ♡CherryLady♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Tinaaaaaaaaa

    Tinaaaaaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2020
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Kazate najdobra agencija za posreduvanje dokumenti za germanija za 3 meeseci na leto?kako student

    Dali na livceto immatrikulationsbescheinigung treba samo potpis i pecat od fakultet itolku?
    I na potvrdata za redoven student?

    Sto e toa? Dali mora da znajs jazik?
    I kakvi prasanja se tie??
     
    Последна измена од модератор: 21 март 2021