1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во Германија

Дискусија во 'Барање работа' започната од happygirl, 3 ноември 2011.

  1. NedzlaXX

    NedzlaXX Активен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zdravo na site,
    se registrirav na forumov samo za temava... imam edno prasanje... samo kontext li posreduva za rabota vo germanija???? Ne postojat li drugi agenci shto sreduvaat...? Jas chekam odgovor od edna fabrika za ovoshje, ama poso apliciraa 505006060000 dushi.. a primaat samo 50..... izgubiv nadez deka ke me primat... milslite li deka mi e prekasno preku agencija da probam? :worried: vo kontext se bilo full :worried: ... help :worried:
     
  2. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Девојки да ве прашам тие што аплициравте, дали ви стигна веќе договорот за работа?

    Најнеубавиот дел од ова е чекањето на договорот. Лани живци искинавме додека ни дојде, веќе почнавме да губиме надеж. Ни стигна 9 дена пред датумот што требеше да тргнеме. На некои им каснеше по еден месец, ептен бедно цел месец го седеа Германија, поработаа едвај за три недели. |(
    Оваа година се надевам порано ќе стигне, барем знаеш мирна ти е главата одиш и готово.
     
  3. elinela

    elinela Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2011
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    20
    И јас аплицирав за прв пат оваа година ама сеуште ништо не ми стигнало а се надевам ке биде до крајот на мај зошто пишав дека на 10 јуни ми завршува семестарот :worried:
     
  4. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.241
    Допаѓања:
    21.647
    Пол:
    Женски
    Само што се вратив од средбата со Александра од Контекст. Дојде со сопругот овде во Штип, ни кажа дека работните дозволи се одобрени, сега се чека само да пристигнат физичките документи за работа, т.е. договорот. Ни кажа дека јас и дечко ми ќе работиме во државен МекДоналдс, ни го кажа и местото точно, со кои луѓе ќе бидеме, вкупно сме 11 Македонци, има и некои кои лани биле таму. Кога ќе стигнат договорите ќе се сретнеме повторно за да потпишеме и да се договориме за пат. Смештај во меѓувреме ќе бараме и ние и агенцијата. Пред да почнеме со работа таму, треба да отидеме на санитарна контрола, затоа што ќе работиме со храна, и да ни дадат санитарна книшка. Ама тоа ќе не известат дополнително што и како. :)
     
  5. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Супер со лесно нека ви е :)

    Инаку санитарната книшка се вика Gesundheitszeugnis и е многу едноставна процедура да се добие.
    Се плаќа помеѓу 10/20 еу(зависи од градот) и на предходно закажан термин се појавуваш, слусаш т.с гледаш едно кратко видео и после тоа ја добиваш таа книшка.
    Нема системарски преглед, вадење крв или сл. брзо и едноставно.Предавањето е демек ако си болен, да не одиш на работа, ако се пресечеш да презедеш хигиенски мерки и употребиш фластер |( .....
     
  6. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.241
    Допаѓања:
    21.647
    Пол:
    Женски
    Фала :) Малку ми е глупо што гратчето е мало, има 25000 жители, не знам како ќе биде со работни саати, дали ќе имам можност за прекувремено да останувам понекогаш и така. Ама здравје, ќе биде некако :)
     
  7. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.241
    Допаѓања:
    21.647
    Пол:
    Женски
    Izvinete za latinicava, od telefonot pisuvam. Sakam da gi prasam tie sto veke bile vo germanija,kako najdovte smestaj? Od agencijata ni rekoa i nie da barame na net, ama nisto ne mozam da najdam so prifatliva cena. Ako znaete nekoi strani na net ve molam stavete gi tuka, mozebi ke se najde nesto.
     
  8. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    гуглај со следниве зборови

    Billige Günstige Wohnungen in....

    Wohnungen zu mieten in...

    Wohnung gesucht in ....

    http://www.immowelt.de/
    http://www.immobilienscout24.de/de/find ... 6444805120
    http://www.wg-gesucht.de/
    http://www.studenten-wg.de/
    http://www.wohnungsmarkt24.de/wohnung-gesucht_23
     
    На tea1221 и aminasolo им се допаѓа ова.
  9. anashtip

    anashtip Активен член

    Се зачлени на:
    1 март 2012
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    4
    Само да се надоврзам... Секој може да оди преку ZAV, ама ако си индивидуалец... Другарка ми ја опукаа на крај на свет, сама без никого, не и беше лесно.. На нашите агенции им плаќаш за да те сместат каде што дакаш ти и со кого сакаш... Инаку 2010 до крај на Мај чекавме од ZAV и ништо не излезе... Е потоа се појави понуда од Контекст дека имаат позиции за МекДоналдс Минхен и не спасија.. Е да си плативме, ама и не сместија во студентски, ни излегоа во пресрет за тоа кој со кого сака да работи и да живее и дури и во кој МекДоналдс сакавме таму не ставија.. Ама си знаевме германски.. Супер беше... Е па да не бевме преку нив сите ќе бевме раштркани по Германија или ќе останевме тука.. Затоа некогаш вреди и да си платиш.... Барем нема да те зезнат... Помагаат колку можат, ама ова од срце ви го кажувам... Првата година си платив полна сума, втората пола, а третата бев гратис !!! Е па што повеќе да барам од тоа??? И кога ќе пресметаш колку си платил, а колку си добил - вреди да се плати. А ако се стиснеме и за тие 150 евра или 100 и отидеме во планина, е па нема лезет... А лани пуштија неколку студенти и бесплатно... Се работеше за студенти што се навистина без никаква помош од дома, со невработени родители ... Одете во другите агенции и кажете им дека немате пари да одите и пишете ако ве погледнат воопшто... Да не должам, ама секоја услуга се плаќа.. И мобилните оператори склучуваат договори за одредена месечна сума, која ако не ја потрошиш секако ќе ти ја наплатат (и тие не враќаат кусур :) .. Гледајте да си ја завршите својата работа, не се базирајте на малограѓански муабети дека може и бесплатно да се оди..

     
    На Ger23 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. SanjaKirchner

    SanjaKirchner Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    512
    Допаѓања:
    760
    Штета што немав време да ве читам инаку работа во Мекдоналдс ке ви најдев за преку летото. Јас самата работам у Мекдоналдс во Баварија поточно Kulmbach: Зимат студенти не само на 3 месеца тука и за 6. Само треба да се испратат документите на фирмата и она среде се со Zav. Секоја година доваѓат по 13 /14 студенти. Не живееш у голем град како Минхен или берлин ама заработеш пари, научеш јаѕик и плус е забавно поради тоа што си со многу студенти од цел свет. Шетање , излавање , смеи на работа....
    Ако сака некој можам да ја питам шефицата мош има слободно место.
     
    На Deutsche и mond им се допаѓа ова.
  11. srekata

    srekata Активен член

    Се зачлени на:
    24 април 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Zdravo, prativ dokumenti i jas za rabota vo Germanija i mi stignaa povraten mail deka ke sum rabotela vo Mekdonals vo Wittstock, deka smestuvanjeto e nivna griza, a trosokot normalno moj. I pisuva deka treba da mu pisam povraten mail koga ke zaminauvam.. No sakav da ve prasam dali moze da gi prasam kolku pari ke bide smestuvanjeto? kolku ke bide od sat plateno , kolku casa dnevo ke se raboti.. dali ke mi pratat dogovor za rabota i dali ke ima nekoj od makedonija tamu i ako ima da mi pratat mail.. dali e dobro da se prasa ili e mn. grubo.. Ve molam pomognete..
     
  12. LeonaS

    LeonaS Активен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2011
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    24
    ne e nisto grubo, ti posteno si rabotis i treba da si znaes saatnina i se tie raboti, pisi im da te informiraat okolu toa, ne e nisto grubo 8)
     
  13. srekata

    srekata Активен член

    Се зачлени на:
    24 април 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    aham fala mn.. ko taka... oti jas napisav edno pismo i mi rekoa deka mn bilo grubo... zatoa sakam da se konslutiram so vas.. eve go pismovo kazete mi dali e dobro:

    Pocituvanj,

    Ja primiv vasata poraka. Jas ja prifakjam da rabotam na rabotnoto mesto sto mi go ponudivte.
    Planiram da doagjam na 15.06.2012g no sakam podobro da me zapoznaete so rabotnite uslovi i uslovite za prestojot:
    - dali ke ima nekoj drug od Makedonija, a ako ima, dali ke sakate da mi pratite nivni e-mail;
    - kolku casa dnevno ke rabotam i kolku ke bide od sat;
    - kolku ke mi bide mesecnata kirija za smestuvanje;
    - dali ke mi pratite dogovor za rabota;

    Odnapred vi blagodaram.

    Vo ocekuvanje na vashiot odgovor, primete gi moite srdechni pozdravi.


    Dali e ova dobro, ako en e iskoregirajte me..
     
  14. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Па многу нормално дека треба да прашаш колку евра ти е на саат работата, колку пари е сместувањето и да ти го пуштат договорот за работа, без него да не тргнуваш воопшто за Германија! :)
    Друго, дали ќе ти одговорат на прашањето дали има некој од Македонија сигурно нема, од толку стотици документи сигурно нема да пребаруваат специјално за да ти одговорат, а меил од други не смеат да ти дадат, тоа се лични податоци. Затоа не прашувај тоа.
     
  15. srekata

    srekata Активен член

    Се зачлени на:
    24 април 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Ахам фала многу. Значи се друго е во ред само да не прашувам дали има некој од Мк ;)
    Фала уште еднаш.
     
    На Lacrimosa му/ѝ се допаѓа ова.
  16. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.481
    Пол:
    Женски
    Anashtip не се сложувам баш со твојот пост
    Познавам лани деца што одеа со Контекс и што едвај извадија пари за да се вратат назад, а имаше и такви што чекаа понуди до Август, на нивната страна на фејсбук пишуваа еден куп незадоволни деца. Од друга страна познавам и деца што беа преку ZAV директно и одлично поминаа. Преку ZAV барем си знаеш до почетокот на мај или си примен или не си, а не преку агенција да чекаш цело лето. Познавам деца и преку Контекс што отидоа и поминаа добро, значи сегде е во прашање среќа.
    Дали некој работел во агенција за чистење во Минхен? Мене таква понуда ми стигна и не знам дали да прифатам .
     
  17. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски

    Чистење објекти?
    Ако е тоа, имаш голема среќа. Една од најлесните работни понуди што се нудат, прифати ја. :)
    Бај д веј и јас сум во Минхен, само во старечки дом, таму сакавме со другарка ми ради комуникацијата, пошо го знаеме јазикот. Па можда ќе се сретнеме некаде. :P Балканци сме, се препознаваме одма :P :D
     
    На kikikikirika му/ѝ се допаѓа ова.
  18. srekata

    srekata Активен член

    Се зачлени на:
    24 април 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Сакам да ве прашам дали има случајно некој добиено понуда за во McDonald's, Wittstock ?
     
  19. Flowerce

    Flowerce Активен член

    Се зачлени на:
    29 април 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Здраво. Сакам да прашам кога ги испритивте документите за работа во Германија. Јас ги испратив на почетокот од Февруари и ми стигна повратен меил дека се уредно стигнати во ZAV и дека ќе бидам известена некаде во втората половина на април за договор за работа. Но, до денес немам добиено никаква понуда за работа. Не знам дали да се надевам...
     
  20. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.241
    Допаѓања:
    21.647
    Пол:
    Женски
    Да не има некој кој ќе работи во МекДоналдс во Weiterstadt? Ако некој/а случајно се препознае, лп :)