1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во Германија

Дискусија во 'Барање работа' започната од happygirl, 3 ноември 2011.

  1. Vlatko94

    Vlatko94 Активен член

    Се зачлени на:
    11 април 2018
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Машки
    Nekoj sto go zaebaa za rabota vo germanija za fabrika za hartija sto trebase na 26 ti da se trga .dali ima nekoj jas sum eden od tie
     
  2. La.loca

    La.loca Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    7.811
    Пол:
    Женски
    Да искоментирам, и јас сакам работа во Германија па нека е и сезонска.
     
  3. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Како оди тоа со визите ако може мала помош...Брат ми е веке таму 6год..Го прашувам нели може виза да се направи да можам и јас да одам ама незнае
     
  4. theboy

    theboy Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    32
    Здраво сакам да прашам, студентите што одат на летна работа сезонски цо Герѓанија дали е задолжително да се пријават ма адреса или не, и доколку не се пријават, кои би биле последиците (бидејки немаме можност никако да се пријавиме нели седиме во студентски домови и нема на кој начим да ни издадат документ за радхаусот).
     
  5. Vlatko94

    Vlatko94 Активен член

    Се зачлени на:
    11 април 2018
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Машки
    Nekoj sto se vrabotil preku ovie?
     

    Прикачени фајлови:

    На Oscar Lady му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ann27

    ann27 Нов член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    дали некој знае кој е рокот за подигање на веќе добиената виза?мислам дека најкасно во рок од 60 дена треба да се подигне, дали некој ја има оваа информација?
     
    Последна измена: 26 јуни 2018
  7. theboy

    theboy Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    32
    Јас повторно пишувам, и ми треба итен одговор.

    Сакам да прашам, студентите што одат на летна работа сезонски во Германија дали е задолжително да се пријават на адреса или не, и доколку не се пријават, кои би биле последиците (бидејки немаме можност никако да се пријавиме нели седиме во студентски домови и нема на кој начим да ни издадат документ за ратхаусот).
     
  8. malalana

    malalana Нов член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2018
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo.Soprugot raboti od april minatata god. vo Germanija no ne vo germanska firma tuku preko nekoja bugarska agencija so bg zdravstveno osiguruvanje i ima bg pasos.Iznajmi stan pod kirija vo fevruari jas so deteto dojdov vo april no nemame germansko osiguruvanje.Dali znae nekoj da mi kaze oti skoro tri meseci pominaa a nie sme uste tuka koi dokumenti mi se potrebni da pobaram viza ovdeka vo Germanija.Nekoi velat moral da bide vraboten vo germanska firma so germansko zdr.osiguruvanje probavme preku osiguritelni kompanii ne odbija da si plakjame privatno?
     
  9. Adelina81

    Adelina81 Нов член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво. Сопругот има аплицирано за работна виза на 04.06.2018. но сеуште нема никаков одговор од германска амбасада. Договорот му е на 6 месеци, а треба да стартува со работа од 01.08.2018. Дали има некој што има аплицирано на овој датум, а веќе добил одговор или дали некој знае отприлика по колку време се чека сега бидејќи е многу гужва во амбасада. Поздрав
     
  10. Al3xandra

    Al3xandra Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2018
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Женски
    Здраво,ја разгледував темата и е мн интересна. Дали некој што има работено во МкДоналдс,би сакал да ми пише во Лп во врска со некои прашања кои ме мачат,фала однапред
     
  11. AliciaSilver

    AliciaSilver Активен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2017
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    209
    Пол:
    Женски
    Дали е можно да стигмо договорот допрва,бидејќи пратени се во април и требаше да се почни од јуни 15 ти, има надеж или слабо?
     
  12. BayernKa

    BayernKa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    691
    Допаѓања:
    1.079
    Пол:
    Женски
    Баш на истиот датум аплицираше маж ми и веќе доби одговор во петокот уште.
     
  13. La.RagazzaMisteriosa

    La.RagazzaMisteriosa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    468
    Допаѓања:
    10.843
    Пол:
    Женски
    Работата за маже и жени ( язик не е потребен ) е во Grimma Германиjа. 8 часовен работен ден по 12 евра на час, 5 дена во неделата, ЧИСТАТА плата е 1850 евра.
    Работата се состои во пакување и стиковане на готовите производи. Наредба на производството во картонски кутии, лепене на етикети.
    Во саботата и неделата се одмора. Сместување има. Секоја недела добивате аванс по 150 евра до платата, која е на 10 число на следниот месец. Седиштето е двособен стан и се сместуваат по двајца човекот во соба со општа употреба на бања, тоалет и кујна. Луѓето со македонски пасоши ќе работат на договор за 6 месеци, а оние кои се со бугарски и европски пасоши ќе работат на постојан работен договор по Германското законодавство.
    Може да се аплицира на Viber и e-mail како се напишат имињата годината и датум на раѓање, образование и кратка биографија (слободен текст ... на пример каква училиште имате, каква специјалност имате, работен стаж до моментот последна работното место ...)
    ќе се явим на одобрените кандидати.
    Одбраните кандидати мора да дојдат во нашата канцеларија во Софија. да ги носите со себе: Биографија, 2 фотографии од пасош, диплома за завршено основно или средно образование, фотокопија од пасошот, документ што не е осуден и 30 евра за превод на документите и работна карта.

    Оние кои немаат можност да дојдат во Софија, можат да испраќаат документи по E-MAIL и пари на жиро сметка. Поага се групово од Скопjе на 17.07. Билетите за автобусот 90 € се плаќаат од вас во денот на заминување. И од првта плата еднаш се одбиват 150 € за услугата.
    Што мислите дали е сигурно да се аплицира?
     
  14. Vlatko94

    Vlatko94 Активен член

    Се зачлени на:
    11 април 2018
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Машки
    Lazen e mene mi zema 100 evra i me blokirase na viber samo komunicira ne se lqzi
     
    На tea1221 и La.RagazzaMisteriosa им се допаѓа ова.
  15. malalana

    malalana Нов член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2018
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    So bg pasos i vekje sme vo germanija
     
  16. kate 1312

    kate 1312 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    zdravo ke moze li da mi kazes za kade si aplicirala i za sto
     
    Последна измена од модератор: 28 јуни 2018
  17. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    @Lara&Lana може и мене да ми кажеш
     
  18. little.doll

    little.doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    23
    Имате ли повеќе детали за работата?
     
  19. Friday

    Friday Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2012
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    5
    Здраво, Ве молам за информација што прашуваат на интервјуто за работна виза, и кои документи се потребни (односно дали тоа се истите документи - Работна виза за земјите од западен Балкан), и колку време се чека за одговор дали е одобрена визата.
    Однапред благодарам.
     
  20. Al3xandra

    Al3xandra Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2018
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Женски
    Здраво,дали може некој да ми објасни како оди постапката за виза? Дали документите се даваат сега или на терминот? На колку долго можеш да добиеш виза? Ви благодарам.