1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во Германија

Дискусија во 'Барање работа' започната од happygirl, 3 ноември 2011.

  1. Melek4e

    Melek4e Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2018
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Zdravo imam edno prasanje mnoogu vazno. Soprugot e vo Germanija, tamu raboti I saka mene da me povlece. Jas sum Sega tuka so nego I imam samo uste tri dena Prestoj. Ne sakam da se vratam voopsto vo mk, dali me e mozno da mi napravat odma viza ovde vo germanija, potrebna mi e samo za eden mesec?
     
  2. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Не. Имаш одреден рок до кога, ако останеш нелегално компјутерски ќе те покаже и ќе ти стаса писмо дека треба да си одиш. Ова им е ново сега и знам по луѓе што со години живееја во Германија без визи и сега ги враќаат назад. Си требала до сега да се распрашаш таму каде што треба.
     
  3. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.298
    Допаѓања:
    34.234
    Пол:
    Женски
    Каков пасош има сопругот?
    Можеш да останеш и да платиш казна. Не знам која сума отприлика е казната и дали има нешто плус освен парична казна. Ако има бугарски пасош ќе треба да поднесе документи во општина и ќе добиеш виза на 5 години. Не го разбрав добро делот. Сакаш само уште еден месец да седиш во Германија?
     
  4. Melek4e

    Melek4e Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2018
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Soprugot IMA makedonski Pasos ama raboti so viza ovde. Neli vo 180 dena imam pravo samo 90 dena da sedam, pa jas GI iskoristiv tie 90 dena I sakam uste eden mesec da sedam, ne sakam da se vratam pa dali ke moze da pobara dozvola neshto kako viza od kade sto mu ja izdadoa dozvolata za rabota od opstinata?

    Moze li podetalno da mi objasnis za rokot na prestojot?
     
    Последна измена од модератор: 9 август 2018
  5. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.298
    Допаѓања:
    34.234
    Пол:
    Женски
    Се мисли баш на тоа 90 дена во тек на 180 дена.
    Мислам дека нема начин освен нелегално да останеш па да платиш некоја казна, парична.
    Ако знаете јазик прашајте во општината.
    Да најдеш работа па да ти средат за виза ама ти сакаш само уште еден месец.
    Сепак прашајте во општината.
    Ќе се распрашам дали може некако иако тешко.
     
  6. Melek4e

    Melek4e Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2018
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Moze li da te zamolam nesto da mi izracunas? Ili ovde se nenormalni ili jas sum... Zivi nervozi

    Znaci moeto prvo vlaganje vo Germania bese na 7 fevruari do 8 april. T.e. 61 den. Potoa slednoto na 19 juni do 17 juli. Toa se tocno 90 dena vo drzavata. Sega slednite novi 180 dena od koj tadum pocnuvaat?
     
    Последна измена од модератор: 9 август 2018
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  7. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    937
    Допаѓања:
    4.003
    Пол:
    Женски
    Ниту една постапка не може да се среди за 3 дена. Ја на твое место не би ризикувала да останам, оти има шанса веќе никојпат и да не те пуштат во Германија. Закони и ЕУ се во прашање. Не ми е јасно како вака на шала си ги сфаќате работите, а не се потрудите навреме да си најдете решение на проблемите.
    Се знае за приклучување кон семејство се вади посебна виза во амбасадата и треба да се положи одреден степен на јазик ( за со Мк пасош), за со Бг е друга процедурата. Ама ниту една постапка не се завршува за три дена.
     
    На buba4e89 и gjoker4e им се допаѓа ова.
  8. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.298
    Допаѓања:
    34.234
    Пол:
    Женски
    Ако до 17 јули правиш 90 дена, наредни 90 дена мора да си Мк и по истекот на тие 90 дена во Мк можеш да се вратиш Германија. Отприлика на 15ти октомври можеш пак Германија.
    Значи ти веќе си околу 25 дена плус?
     
  9. Melek4e

    Melek4e Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2018
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    No jas ne GI sedev 90 dena odednas, tuku gi rasporediv. Vo ROK od 180 dena jas imam 90 dena vo Germania I 90 dena vo mk tochno. Mora odednas 90 dena da sum vo mk? Zarem nemoze da GI rasporedam denovite?
     
  10. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Не можеш да ги распоредуваш деновите. Ако останеш нелегално големи се шансите да те депортираат и 2 години забрана за влез во Европа да добиеш.
     
  11. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.298
    Допаѓања:
    34.234
    Пол:
    Женски
    Твоите 180 дена започнале на 7ми февруари. Од тој датум пресметај до кој има 180 дена. Е во тие 180 дена имаш право на 90 дена. Ти веќе си искористила 90 дена како што кажуваш и седиш скоро еден месец повеќе од дозволеното.
     
  12. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    И да додадам дека џабе ќе вадите нови пасоши зашто компјутерски ви стои забраната. Затоа на време се мисли за вакви работи.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Melek4e

    Melek4e Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2018
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Od 7-mi fevruari do 27-mi juli se 180 dena. Vo tie 180 dena jas imam 90 dena vo drzavata I 90 dena vo Germania tocno. E Sega ne mi e ICC jasno, znaci nemozam da GI rasporedam denovite tuku Moram 90 dena odednas da sedam vo mk? :(

    GI iskoristiv tie denovi... I od 27 mi juli mi pocnaa novi 180 dena vo koi mozam da sedam 90 dena povtorno so rasporeduvanje... Lele nikako ne razbiram...izvinete vaka
     
    Последна измена од модератор: 9 август 2018
  14. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Ако беше така со распоредување сите ќе бевме некаде. Муабетот ми е дека 90 дена можеш да седиш се што е над 90 дена е прекршок.
     
  15. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.298
    Допаѓања:
    34.234
    Пол:
    Женски
    С
    Смееш да распоредуваш. Земи календар и сметај. Кога прв пат влезе во државата? 7ми февруари? 180 дена се до 27ми јули. Значи од 17ми јули до 27ми јули си седела нелегално во државата. На 17ми јули требало да се вратиш Мк како што велиш ти до тогаш си седела 90 дена веќе. Па на 27ми јули можело пак Германија да дојдеш. Почнати ти се нови 180 дена но не знам што е со тие 10 дена нелегален престој.
    На гугл имаш шенген калкулатор.
     
  16. Зајче1

    Зајче1 Активен член

    Се зачлени на:
    9 август 2018
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Здраво, другарка ми работи во Германија со мк пасош и работната виза и истече на 21 јули, пред да и истече беше да си ја продолжи и еве скоро месец ипол чека некаква информација дали и е продолжена или не. Па ме интересира колку време се чека за да ти ја продолжат? Бидејќи еве некое време е фактички на "црно" страв и е да не има проблеми подоцна. А пред 2 дена и стигна известување дека нема здравствено осигурување повеќе, дали тоа значи дека не и е продолжена визата?
     
  17. Feminka11

    Feminka11 Нов член

    Се зачлени на:
    9 август 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Здраво, јас работев две лета во Германија преку Контекст и си поминав преубаво. Сега сакам да аплицирам исто преку контекст за виза за една година па не знам колку ќе трае процесот ако започнам постапка во септември. За во било кој град само сакам да биде побрзо.. ако има некој заинтересиран што сака да аплицира за година нека сподели.
     
  18. Leoni82

    Leoni82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2018
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    Јас сум зантересирана за виза за Германија само што не знам како со мк пасош ... сигурно е ова дека агенцијава имаат опција и за посредување на виза за подолго? јас мислев дека посредуваат само за студенти за 3 месеци
     
  19. Feminka11

    Feminka11 Нов член

    Се зачлени на:
    9 август 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
     
    Последна измена: 10 август 2018
    На Leoni82 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. BlackLady24

    BlackLady24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2018
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
    За во која агенција станува збор?