1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во Германија

Дискусија во 'Барање работа' започната од happygirl, 3 ноември 2011.

  1. Buckalo

    Buckalo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Podobro ti e preku posrednik , kako sto sum informitana , agrnciite barale mnogu jazik , neznam kolku e tocno
     
  2. Buckalo

    Buckalo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Zdravo studenti
    Dali nekoj e zaenteresiran za rabota vo germanija letovo , no nema drushtvo ?
    Ajde da napravime drushtvo :)))) za work vo germanija :)))
     
  3. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.661
    Допаѓања:
    20.968
    Пол:
    Женски
    Ne znam bash kolku e sigurno preku posrednik, a za poznavanje od jazik, barem osnovno nivo imam ako ne i povekje:))
     
  4. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Ако има некој што нема одено преку агенција туку сам за сезонска работа во Германија преку лето да ми пише ЛП.
     
    На tea1221 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. @@dakica

    @@dakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Zdravo moze li nekoj da mi kaze sto sve dokumenti da odnesam na denot na terminot... Imam dogovor za rabota i dogovor za smestaj e sea mi rekoa trebalo i nekoj obrazec da se odnese kaj so demek firmata pobaruva rabotnik t. s ima raspisano oglas deka bara.. A imam i obrazec kaj so pise deka jazik nee potrebno da znam
     
  6. AnaDelRey

    AnaDelRey Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2017
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    662
    Пол:
    Женски
    Мене пред една год ми стаса порака порака по 2 дена а сега гледам некако се чека
     
  7. AnaDelRey

    AnaDelRey Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2017
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    662
    Пол:
    Женски
    Да ви дадам еден совет од мене... Недавајте пари на посредувачи бидејќи можите сами да постигните тоа што го сакате.. Земете одете 2-3 месеци на курс додека научите колку-толку Гермснски јазик ако незнаете а ако знаете уште подобро нормално... Ќе си седните после 1 месец активно на интернет и ќе си направите CV и Bewerbung (зошто сакам да работам) и ќе ди праќате таму каде што сакате да работите.. Од 50 пратени сигурно ќе имате 4-5 позитивни само треба трпение. Има еден куп интернет страници за аплицирање за работа каква што сакате. Еве јас - прво го учев кај нас во Мк јазикот а потоа бев 1 ипол год како бебиситерка во Германија (aupair) и се вратив па заминавме со дечко ми (сега маж ) во McDonalds на 2 месеци да поработиме (сакав да видам каква е работата) Се вративме и го натерав да подучи малце јазик а јас за тоа време да аплицирам за McDonalds за двајцата за работа за со виза.. Да скратам малце Најдов работа после 1 ипол месец, стасаја договорите, зедовме визи еве сме 1 ипол год без посредувачи и непланираме да си идиме..
     
    На mihajlova.ana, Krushka676, blady и 3 други им се допаѓа ова.
  8. Rightnow

    Rightnow Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2018
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Дали доколку некој има работна дозвола може да ми го слика само печатот и пратете ми во лп? Чисто да споредам, затоа што сум мноогу скептична. Ви благодарам однапред!!
     
  9. AnaDelRey

    AnaDelRey Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2017
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    662
    Пол:
    Женски

    Каква работна дозвола? Договор или?
     
  10. Rightnow

    Rightnow Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2018
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Па да на договор мислев, и нели она од агенцијата за вработување таму, дозвола или што е- одобрување.. Доколку има чисто да споредам да не ме зезнат на крај и да фрлам на посредникот џабе пари..
    Тоа од ZAV што е
     
  11. Adalala

    Adalala Нов член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво дечки
    Заинтересирана сум за работа во странство за пар 22 и 23 год. Е сега некој да ми препорача агенции за посредување на работа, некој човек посредник или некој друг начин сама да најдам работа, подетално објаснето и споделете искуства, секаква информација ќе ми биде од корист
    Поздрав
     
  12. Zerroh121

    Zerroh121 Нов член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Здраво,сакам јас и мојот партнер да заминиме да работиме во Германија заедно.Сакаме како на почеток во Мекдоналдс да работиме чим знаеме само малце Германски засега,каде и како да аплицираме за работа во Германија ? Ако можи некој да ме упати би ми било мило :)
     
    На Teodora12345 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Прво закажете си термин во амбасада а после ќе најдете работа. има многу опции ама за термин се чека преку година дена
     
  14. Zorica.M

    Zorica.M Нов член

    Се зачлени на:
    16 декември 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo .I.am termin za vo ambasada na 22januari vo vtornik ,no seuste ni mi e stignata diplomata od telc dali ke mi gi prifatat dokumentite so potvrda deka sum bila i na polaganje i sum polozila ?
    I pisuva potvrda od nadlezna sluzba za nostrifikacija na diplomata no jas ja nemam taa potvrda i apliciram za medicinska sestra bez priznata diplo.a?ce molam nekoj sgo znae sto poddal dokumenti da mi odgovori
     
  15. brzigonzales11

    brzigonzales11 Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2018
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Машки
    јас сум заинтересиран..
     
    На MinaFe и X.X им се допаѓа ова.
  16. Shy&Glam

    Shy&Glam Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2018
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Здраво, ми ја одбија визата за жал после речиси два месеци чекање. Би сакала да прашам оние кои се одбиени кои причини им беа наведени во извештајот за одбивање. Не ми е јасно зошто одбиваат кога си поднесуваш комплет документ.
    Молам некој да ми одговори.
     
  17. Rightnow

    Rightnow Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2018
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Ме интересира ако може да ми кажете од ZAV кога ви стасуваат документи договори дека сте одобрени, оригинал се или копија? Дали оригиналот го задржува работодавачот?
    Станува збор за студентска работа во Бургер Кинг.
     
  18. helloitsme

    helloitsme Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2016
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    44
    Пол:
    Женски
    Здраво сакам да прашам дали ако сакаш да заминиш Германија преку агенција мора да бидиш студент или има опција да доставиш документи и без тоа?
     
  19. mari_sa

    mari_sa Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2015
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Женски
    Ако може некој хитно да ми каже како се пополнува апликацијава поточно за причина и цел? 2019_01_23_19.53.24.jpg
     
  20. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Вработување ..си има во менито кога ќе кликнеш.
    Ако си за вработубање де..
    За плава карта не, освен ако не аплицираш за нешто по струка и имаш признато високо образование а позицијата ти нуди плата соодветна на барањата за сина карта..