Работа во Малта

Дискусија во 'Барање работа' започната од bokace, 4 март 2015.

 1. bokace

  bokace Популарен член

  Се зачлени на:
  14 август 2013
  Пораки:
  1.638
  Допаѓања:
  5.974
  Пол:
  Женски
  Веке некое време сум во Малта, па ме итересираат ваши искуства во врска со работа тука.

  Иако не видов ваква тема, ако е дупла - клуч. :)
   
  На olenceeto, DodoMk, okcenzi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. Marinelka22

  Marinelka22 Нов член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2014
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  15
  Пол:
  Женски
  И мене ме интересира,инаку нема тема ваква
   
 3. vlatko spasovski

  vlatko spasovski Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2014
  Пораки:
  273
  Допаѓања:
  92
  Пол:
  Машки
  Kade apliciravte za malta?
   
  На dedede му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.775
  Допаѓања:
  22.393
  Пол:
  Женски
  Бокаче сподели како аплицираше и каде?
   
  На DesertGirl и vlatko spasovski им се допаѓа ова.
 5. bokace

  bokace Популарен член

  Се зачлени на:
  14 август 2013
  Пораки:
  1.638
  Допаѓања:
  5.974
  Пол:
  Женски
  Ne mi stignaa izvestuvanja deka ste pisale .
  Jas imav covek tuka vo Malta koj ne preceka zaedno so maz mi . Od Skopje samo avionska karta se kupuva . Od koga se doaga vo Malta se odi preku agencija za vraboruvanje i vadenje na rabotna dozvola ( licna karta ) koja vazi edna godina , i tie te vrabotuvaat . No dokolku sam se snajdesh uste podobro vo odnos na toa imash rabota preku agencija i sam si rabotish plus druga rabota .
  Pa me interesira i drugi iskustva .
   
  На Daniela6363$$$, gabrieli, kolovoz и 2 други им се допаѓа ова.
 6. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.827
  Допаѓања:
  235.851
  Ова за со бугарски пасош ли е?
   
 7. bokace

  bokace Популарен член

  Се зачлени на:
  14 август 2013
  Пораки:
  1.638
  Допаѓања:
  5.974
  Пол:
  Женски
  Ne nema nikakva vrska pasoshot . Site sti sme tuka se so makedonski pasosh.
   
 8. DesertGirl

  DesertGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2014
  Пораки:
  156
  Допаѓања:
  1.365
  Пол:
  Женски
  преку кои агенции се аплицира оди ?
   
 9. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.183
  Допаѓања:
  120.899
  Пол:
  Женски
  тешко ли е да се најде смештај одма ако немаш никој свој таму? колку време веке барате работа?
   
  На dedede и DesertGirl им се допаѓа ова.
 10. bokace

  bokace Популарен член

  Се зачлени на:
  14 август 2013
  Пораки:
  1.638
  Допаѓања:
  5.974
  Пол:
  Женски
  Koga se stiga vo Malta togash se baraat agencii za rabota, od Skopje samo avionski bilet treba . Za rabota se ceka 15 dena do 1 mesec zavisi kako ima rabota ,maz mi cekashe 15 dena no eve jas uste cekam eve skoro mesec dena. Probav na nekolku pati no dosta e bitno jazikot angliski da se znae . Smestaj se naoga odma i se se odi preku agencija .
  Polesno e da se ima nekoj koj ima veke stignato tuka vo Malta.
   
  На Pece му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.183
  Допаѓања:
  120.899
  Пол:
  Женски
  Колку време можиш легално да престојуваш со наш пасош, со оглед на тоа дека Малта е дел од ЕУ?
   
 12. bokace

  bokace Популарен член

  Се зачлени на:
  14 август 2013
  Пораки:
  1.638
  Допаѓања:
  5.974
  Пол:
  Женски
  Legalno 3 meseci , so plav list 6 meseci , so rabotna dozvola (licna karta) 1 godina. No so nasiot pasosh 3 meseci.
   
 13. DesertGirl

  DesertGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2014
  Пораки:
  156
  Допаѓања:
  1.365
  Пол:
  Женски
  и од каде да знаеш и си сигурен дека ќе а добиеш визата за 1 година а ти веќе си инвестирал си дал пари за смештаи карти се
  сепак да се добие виза не е толку лесно а со 3 месеца шо би напраил попрво
   
 14. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.183
  Допаѓања:
  120.899
  Пол:
  Женски
  зш ти е виза за во ЕУ?
   
 15. DesertGirl

  DesertGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2014
  Пораки:
  156
  Допаѓања:
  1.365
  Пол:
  Женски
  нешо погоре не имаше пишано за некоа работна виза да добиеш на една година ...
  од кај знајш дали ќе а добиеш
   
 16. DesertGirl

  DesertGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2014
  Пораки:
  156
  Допаѓања:
  1.365
  Пол:
  Женски
  работна дозвола де лична карта
  грешка моја во изразувањето (fingers)
   
 17. bokace

  bokace Популарен член

  Се зачлени на:
  14 август 2013
  Пораки:
  1.638
  Допаѓања:
  5.974
  Пол:
  Женски
  Maz mi podnese dukumenti za licnata karta i veke ima dozvola za 6 meseci ,cim veke se ima toj plav list avtomatcki ti se izrabotuva taa licna karta za 1 godina . No toj veke najde rabota i zatoa za nego odi pobrzo , a za mene posporo .
   
  На DesertGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.183
  Допаѓања:
  120.899
  Пол:
  Женски
  а знаеш кои струки им се дефицитарни?
   
  На DesertGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 19. bokace

  bokace Популарен член

  Се зачлени на:
  14 август 2013
  Пораки:
  1.638
  Допаѓања:
  5.974
  Пол:
  Женски
  Jas sum so struka fizeoterapevt. No koga odish vo agencija potpolnuvash list kade sto pisuvash sto bi mozelo da rabotish i dokolku se najde nesto od toa super , no veke koga nema ti baraat drugo rabotno mesto .
   
  На Sesil и DesertGirl им се допаѓа ова.
 20. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.183
  Допаѓања:
  120.899
  Пол:
  Женски
  Извини шо досадуваме со прашања ама би те замолила уште ова да го одговориш. Можиш ли од овде, од мк, да ја контактираш агенцијата да ти најде работа, за да бидеш колку-толку на сигурно коа ке отидеш?
   
  На DesertGirl му/ѝ се допаѓа ова.