1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во Малта

Дискусија во 'Барање работа' започната од bokace, 4 март 2015.

  1. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Старите Малтежани не се алчни за пари, тие што се доселеници тука од Италија пребегани и те како се. Лесно ќе ги препознаеш.
     
  2. Zerroh121

    Zerroh121 Нов член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Гледам темава има активност за Малта,така да би ми било мило ако ме одговори/советува некој.
    Сакаме да заминиме со женската да работиме во Малта.Двајцата имаме работно искуство колку-толку.Јас имам работено во угостителство исто и таа,но таа е исто така масажерка така да можи да биди исто така нешто како spa therapist etc.
    Како да најдиме работа во Малта,преку агенција или преку некој малтежки сајт,искуства некој да сподели ?
     
  3. Capricorn Taurus

    Capricorn Taurus Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јуни 2016
    Пораки:
    1.662
    Допаѓања:
    22.988
    Пол:
    Женски
    Можете да најдете работа и преку агенција и директно, компанијата да ви извади документи. За угостителство има безброј работни места. Всушност за се има, дефицитарно е со работници.Предноста преку агенција е тоа Што ако од х причини ја изгубиш работата тие се должни да ти најдат друга. Преку фирма е поинаку, ако изгубиш работата мораш во рок од 1 месец да најдеш работа Инаку ќе ти стигне писмо за депортирање. Е сега преку фирма ќе зимаш многу поголема плата. Агенциите си ја наплаќаат својата услуга логично... Јас и мм двајцата најдивме работа директно преку компании. Најдобар сајт со огласи е keepmeposted следете таму има огромна база.
     
    На Tam4yy му/ѝ се допаѓа ова.
  4. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Итно!
    Дали знаете некој кој бара цимерка, а е веќе во Малта?
     
  5. Zerroh121

    Zerroh121 Нов член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
  6. Teodora12345

    Teodora12345 Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2018
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    Заинтересирна сум за работа во Малта со струка машински инженер, дали може да ме информира дали е возможно да најдам и која е процедурата за посредување на документи ?
    Фала :)
     
  7. Capricorn Taurus

    Capricorn Taurus Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јуни 2016
    Пораки:
    1.662
    Допаѓања:
    22.988
    Пол:
    Женски
    За документи ти аплицира компанијата откако ќе те примат. Следи огласи на keepmeposted.
     
  8. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Не секогаш и не сите компании, сам си аплицираш.
     
  9. Capricorn Taurus

    Capricorn Taurus Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јуни 2016
    Пораки:
    1.662
    Допаѓања:
    22.988
    Пол:
    Женски
    Секогаш ти аплицира компнија или агенција. Како физичко лице без компанија не можеш да аплицираш. А сам одиш да си ги подадеш документите во институција ако мислиш на тоа.
     
  10. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Ако аплицира компанија она ти плаќа, искуството мое беше вака.
    Ако аплицираш ти си плаќаш сам, во документите имаш документ дека си вработен во таа компанија. Втората опција најчесто е применета бидејќи како што ми кажаа ако ти плати компанијата поради нередовни плаќачи ја укинале таа опција. Компанијата ти дава рок до кога да аплицираш во институцијата.
    Затоа реков не секогаш сите компании го прават тоа.

    Ако аплицираш преку агенција - 420 евра е со вклучен надоместок.
    Инаку вака е околу 300 евра сам да си извадиш документи.
     
    На Teodora12345 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Teodora12345

    Teodora12345 Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2018
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    И за колку обично важи тоа ?

    А како е точно за добивање на државјанство ? Дали е вистина дека можеш да добиеш Малтешко државјанство после 5 години ?
     
    Последна измена од модератор: 21 декември 2018
  12. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Да и стан да купиш.
    А за другото ти важи додека имаш работа
     
  13. Rappier

    Rappier Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Машки
    Точно.
    280е е апликацијаата во Identity Malta, и ако ти е прва работна дозвола плаќаш и здравстевно околу 160-180е зависи каде. За обновување не плаќаш здравствено фирмата ти плаќа, ти си плаќаш апликација само 280е.
    Ова се трошоците ако дозволата е на твој трошок. Ако е на фирма не плаќаш ништо нормално.
    1 година.
    Пиши ми пп.
    Колку си сигурна за ова ? Знаеш да има некој добиено ? По закон со naturalisation е така, ама по пракса колку е спроведено незнам :)
     
    Последна измена: 21 декември 2018
  14. Wallker

    Wallker Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2018
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    191
    Пол:
    Машки
    Малта да работиш е да рабоптиш и да поживееш односно да се исфураш, додека за заработка многу тешко :)
     
  15. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Да знам некој што добил.
     
  16. Rappier

    Rappier Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Машки
    Државјанство или пасош ? Пошто ми имаат кажано пасош ти следува, ама не државјанство, незнам како е возможно ама така имам слушнато.
     
  17. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    За стан зборам јас.
    Ма да треба 5 години да седиш и после 5 години ти следува државјанство. А пасош не знам.
     
  18. Rappier

    Rappier Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Машки
    Ги измеша брзините чекај. Стан не се добива, се купува, и нема никаква врска колку долго си. За home loan да земеш од банка ти треба 2 години сметка во банка да имаш. А прашањето ми беше за пасош како оди таа работа. Нешто што кошта 750.000е (со инвестиции во Малта) да го добиеш за 5 години некако не ми штима :)
     
  19. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Вака човекот што ми го кажа ова живее веќе 5 години во Малта, никој нема да ти даде стан да купиш ако немаш документи, ниту преку агенција да одиш, веќе треба да имаш некои документи и работа осигурана.
    За инвестиции не знам што си разбрал, ниту за пасош се имам распрашувано. Тој ми кажа ако сакаш да успееш во Мала да опстанеш треба да останеш 5 години без да се вратиш во МКД и после има процедура.
     
  20. Rappier

    Rappier Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Машки
    Може, меѓутоа има само еден начин што не е многу изводлив. Како Нон-еу резидент во Малта, дозвола не ти треба да купиш недвижност само ако се наоѓа во т.н special designated areas.Нови комплекси и изгор скапи. И да се согласувам со тоа за 5 год, полесно е после.