1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во Малта

Дискусија во 'Барање работа' започната од bokace, 4 март 2015.

  1. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Moeto iskustvo.
    Vo Skopje kupuvash avionska karta , osiguranje kolki dena ti e povratnata karta , rezervacija vo hotel so ne vazecka traksakciona smetka i toa ti treba ispecateno za carinite na ajrodromite.
    Si doagas tuka vo Malta i si barash rabota ako sakash imigrand da bidesh tri meseci.
    A ako sakash preku agencija si plakash i od plata agencijata ti odbiva ( ova e prviot mesec ) od vtoriot platata ti e cista i si prodolzuvash ponataka ... Vo celost toa ti e toa
     
    На Tam4yy, привремена и okcenzi им се допаѓа ова.
  2. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Slobodno , koj i da dojde nema da zazali :)
     
    На dedede, gabrieli и DesertGirl им се допаѓа ова.
  3. ebola

    ebola Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    263
    Пол:
    Женски
    до пријателот, а и сите што ги интересира, од моето скромно лично искуство, најдобра опција е да се отиде во саканата земја и на лице место да се бара работа, бидејќи додека да стигнеш од тука, има шанси да ја изгубиш :) мислам дека и bokace спомна нешто слично :)
     
    На bokace му/ѝ се допаѓа ова.
  4. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Ova e moe prvo iskustvo nadvor od Makedonija za rabota , za drugite drzavi ne znam kako odi procedurata. No ete mene mi se sluci za 20 minuti da ja izgubam , a ne pa od Skopje da cekam . :)
     
  5. ebola

    ebola Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    263
    Пол:
    Женски
    извини, најдовме човек што беше спремен да почне со работа веднаш... стануваше збор за еден ден... јбг се дешава :) ама иста ситуација и со сместување ми се има случено, договорено се, уште да се качев во авион требаше... и оп, ја земаа собата...фак, жива среќа што не дадов пари однапред.
     
    На bokace му/ѝ се допаѓа ова.
  6. fificaaa

    fificaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    Дечко ми замина таму пред некој ден. Имаше луѓе таму , и имаше платено смештај. Сега бара работа таму , му понудиле неколку али нема искуство мн. Добро биле платени , е сега само таа лична карта за колку време се добива? Додека не ја извади не може да ми се врати :(
     
  7. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Планирам летово да одам во Малта, веќе многу мои познаници имат работено таму преку лето и се задоволни. Колку што знам помалку е платено отколку Америка и Германија нели, но и не одам таму за заработка туку да не се чувствувам бескорисно дома и да почнам да работам веќе еднаш.

    Е сега, имам другари, пар се, тие работат и живеат по Европа и летово ќе одат таму пред нас па ќе ни помогнат со работа и смештај. Како што знам лесно се наоѓало работа за женски, па ќе видеме :)
     
  8. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Колку евра (или која и да им е валутата таму) им е саатницата?
     
  9. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Obocno odi od prilika od 4,5 evra saat no ima i dosta po plateni raboti :)
     
    На Elena69221 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Сум била во Малта туристички и сум ја прошетала цела. Многу убаво место, со многу културен народ. Би можела да се замислам таму.
    Инаку јас летав Скопје - Тревизо со Wizzair, па Тревизо - Малта со Ryanair, верувам така може да се најде поефтина варијанта за летот.

    Сакам да прашам, дали има некакви шанси да се контактира агенција од тука преку меил или слично, затоа што доста комплицирано би ми било со мало дете да одам на слепо...
     
  11. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Podobro maz ti da dojde sam prvin , da se snajde da pocne da raboti pa potoa vie so maloto da dojdete. :)
     
  12. fificaaa

    fificaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    A za kolku vreme se dobiva licna karta od tamu?
     
  13. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Za eden ipol mesec od prilika . Se ceka ama raat si edna godina :)
     
    На fificaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  14. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Pa sto da kazam zenski site sto sme zainteresirani da se soberime i da letame za Malta :)
     
    На Ana Ristic и ebola им се допаѓа ова.
  15. fificaaa

    fificaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    Znam deka e godina dena vaznosta i moes da prais vlez izlez so nea koa sakas , a pred toa poise ako ostanes od 3 meseci na crno si. Drugarite na decko mi ne znaea da mi kazat odprilika za kolku vreme se dobiva , ali rekoa od 4-7 meseci. Sea me zbuni ti... Inaku za pobrzo se plakjalo 600-700 evra. Ti blagodaram za informacijata inaku :*
     
  16. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Не сум слушнала до сега за тоа дека во Малта можеш да работиш со македонски пасош. Баш и јас се заинтересирав.
     
  17. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Da eve nie sme so mk pasosh.
    Za rabotnata dozvola , vo posleden priod napravile da bide pobrzo . Ako ne sakash rabotna dozvola kako sto razbrav jas 3 meseci Malta pa 3 meseci Skopje, ne mozelo da se pravi vles izles vo eden den. Jas koga ke ja dobija licnata karta ke ja prodolzuvam 5 godini pa imam potoa minimalna penzija za Skopje i plus planiram bremenost tuka pa zdravje Gospod znae kako ke ispade :)
     
  18. fificaaa

    fificaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    Дечко ми отиде со цел за земе лична карта од таму, за да може да прави влез излез кога сака. Али јас разбрав дека лична карта даваат за од 3 до 7 месеци , а може и повеќе. Тој додека не земе лична карта нема да може да прави влез излез зашто после 3 месеци е на црно таму и нормално отиде да заработи не да си праи екскурзии. Сега кога ми кажа за 1 месец дека се зима ме збуни малце
     
  19. DodoMk

    DodoMk Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2012
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    21
    Zdravo Bokace
    I jas planiram da zaminam na rabota za Malta nekade okolu 15 april pa me interesiraat nekolku prasanja.
    Kako pominavte na vlez so makedonskiot pasos, slusnav deka pravele problemi za onie sto ne se so EU pass?
    Dali saatninata se dvizi od 4,14 do 6-7 evra za Ugostitelstvo?
    Smestuvanjeto dali e od 300 do 700 aprtman za poveke luge ?
    Slusnav deka vo posledno vreme imalo nekoi kontroli od strana na policijata za emigranti odnosno za luge sto ne se od EU , mozes da mi go potvrdis ova >?

    Fala odnapred
     
  20. Boyanngi

    Boyanngi Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo Bokace,

    Mene me interesira dali moze da se najde rabota po struka, spored toa sto imam zavrseno fakultet. Dali agencijata za vrabotuvanje ke mi bara prevod na diploma ili nesto slicno? Samo ako rabotam po struka bi ostanala godina i poveke, inace ako treb. ugostitelstvo da rabotam ke idam samo tri meseci na crno.

    Pozdrav