1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во Малта

Дискусија во 'Барање работа' започната од bokace, 4 март 2015.

  1. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Не признаваат.
     
  2. ellen4ee

    ellen4ee Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    https://ncfhe.gov.mt/en/services/Pages/All Services/mqric.aspx

    PRIZNAVAAT. odis na linkot , kliknes APPLY HERE ,citas upatsvata i popolnuvas, site potrebni dokumenti vklucuvajki ja i diplomata treba da bidat skenirani. koga se ke poplnis na kraj ti pokazuva kolkku treba da platis max mislam deka bese 50e. se plaka so karticka. procesot trae nekolku meseci od 1-2 meseci maximum 8meseci. diplomite od uniuverzitetot 'Kiril i Metodij' Skopje skoro site se priznaeni. dodusa ke vidis pri registracija koga ke odberes MKD ti ispaga lista od nasite univerziteti.

    The Malta Qualifications Recognition Information Centre (MQRIC) is the competent body within the NCFHE that recognises qualifications against the Malta Qualifications Framework (MQF).
    It provides recognition and comparability of both academic and vocational qualifications, using both the Malta Qualifications Framework (MQF) and the European Qualifications Framework (EQF) to provide recognition advice on both local and international qualifications. It also assists in the recognition of Maltese qualifications abroad. MQRIC is also the local official ENIC-NARIC centre in Malta and forms part of the ENIC-NARIC Network.
     
    На laurus nobilis и Billy Idol им се допаѓа ова.
  3. laurus nobilis

    laurus nobilis Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2020
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски

    Ти благодарам на споделената информација
     
  4. KittyCat:)

    KittyCat:) Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2018
    Пораки:
    1.966
    Допаѓања:
    13.848
    Пол:
    Женски
    Не најдов друга соодветна тема дали некој има искуство со пораѓај во малта?
    Јас немам ид сопругот има е сега имам информација дека може да се породам со неговото ид без да платам дали има некој сознание? И дали че следуваат за бебето тие 1500 евра или само ако мајката има ид следуваат? ви благодарам
     
  5. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Ако сте венчани и ако имате семејно ID тогаш мислам дека не плаќаш ништо и ги добиваш тие 1500 евра.
    А ако не сте венчани тогаш си плаќаш приватно,1000 евра е породување,плус секоја наредна ноќ од кревет е 900 евра во Матер Деи.
     
  6. KittyCat:)

    KittyCat:) Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2018
    Пораки:
    1.966
    Допаѓања:
    13.848
    Пол:
    Женски
    Венчани сме семејно ид немаме само сопругот ид мене ме истече ...фала ти многу наредна контрола ќе си прашам секако само ме интересираше
     
  7. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Ако не аплицираш навремено за renewal можат при контрола на имиграционо да те депортираат назад. Башка на излез од Малта ќе ти стават црн печат,затоа аплицирајте за family members пред да биде доцна.
    Ти го кажувам ова бидејќи другарка за малку не “лапаше” црн печат при излез,ама не се знае на кого ќе налеташ таму.
     
  8. KittyCat:)

    KittyCat:) Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2018
    Пораки:
    1.966
    Допаѓања:
    13.848
    Пол:
    Женски
    Имам легален престој до јануари со официјална порака ...
     
  9. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Во ред тогаш... Ти си знаеш најдобро :)
     
    На KittyCat:) му/ѝ се допаѓа ова.
  10. anii-99

    anii-99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2013
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Nekoj sto e vekje vo malta ako saka da spodeli dali zapocnale so rabota restoranite i hotelite? I kolkavi se sansite sega so koronava da se zamine za malta?
     
  11. ellen4ee

    ellen4ee Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    Nikogas ne ni prestanale da rabotat hotelite i restoranite. Mnogu slabo ima turisti, skoro i da nema Hotelite se prazni , a restorannite od neodamna gi ogranicija da rabotat do 11pm. Barovite, clubovite i drugite koi sluzat samo alkohol se zatvoreni od dekemvri.objektite sto slusat hrana se otvoreni. Vo vrska so patuvanjeto sansite i se 50/50. Ti treba test i se patuva niz bugarija, turska ili evropska zemja. najverojatno se dobiva karantin osven ako dokzes deka si bila 2 nedeli vo sigurna zemja, poveke detali
    https://deputyprimeminister.gov.mt/en/health-promotion/covid-19/Pages/travel.aspx
     
  12. KittyCat:)

    KittyCat:) Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2018
    Пораки:
    1.966
    Допаѓања:
    13.848
    Пол:
    Женски
    Ако на некого му треба работа во db Group бараат Bartender вчера ме контактираа само јас неможам да одам на работа па нека се најди за некого
     
  13. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Не ја лажи да си ги дава парите, не пуштаат без лична карта. Нема ни да се качи во авион.
     
    На Autumn Love му/ѝ се допаѓа ова.
  14. MileAche

    MileAche Активен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2020
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Машки
    Me interesira za so bugarski dokumenti dali mozi ako imam samo licna karta da rabotam?Blagodaram
     
  15. Cholipam

    Cholipam Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2013
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    445
    @buba4e89 може да ми пишеш лп, имам прашање
     
  16. BlueButterfly789

    BlueButterfly789 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2020
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
  17. Angel_G

    Angel_G Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2019
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    303
    Пол:
    Женски
    Ако сакаш да работиш сезонава , треба да имаш европски документи или важечка виза. Една другарка аплицираше и побарале документи. Ќе има некоја средба/интервју од тој тип во сабота на 16 мај во хотел мислам дека е одсабајле, точна саатница не знам во Арка во Скопје , со работодавачите и рекрутерската агенција, колку разбрав, ако можеш помини во сабота во хотелот распрашај се.
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Kate555

    Kate555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2016
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    I jas aplicirav na oglasot od OZO GROUP isto taka prasav vo grupata na FB ( Mak. vo Malta) za iskustva so ovaa agencija skoro site bea pozitivni mi pisaa ljuge deka taa bila edna od najgolemite kompanii vo Malta i site sto bile preku ovaa kompanija si ostanale na rabota duri i za vreme na pandemijava pa iskreno bi sakala da odam vo nedela da vidam sto uslovi nudat.....
     
  19. Angel_G

    Angel_G Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2019
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    303
    Пол:
    Женски
    Кате ај те молам пиши дали знаеш во колку саат е во недела...Да пренесам на другарката , таа нема инфо за термин а кажа 16 мај било, во хотел Арка, тоа некаде кај Бит пазар мислам.
     
  20. Kate555

    Kate555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2016
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    VO 12 I VO 14 CASOT https://www.vrabotuvanje.com.mk/Profil-na-Rabotodavatel/587243/