1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во ОАЕ

Дискусија во 'Барање работа' започната од Artemission, 11 август 2011.

  1. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    e od prilika kolku e , nekoi velat od 400-700e , zatoa ve prasuvam za potocna informacija
     
  2. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    сите договори се за две години ?
     
  3. kazanova

    kazanova Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Девојки јас сум заинтересирана за работа во Дубаи, па ќе ве молам да ми пишете име на агенции, или пак некој друг начин како би можела да аплицирам... Однапред ви благодарам:)
     
  4. Idiotka90

    Idiotka90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    36
    За Дубаи мене ми а пофалија Вељановски. Али посредуваат и Глобалворк Интер, Коузон, ПЕС. А за аплицирање директно кај работодавец можиш тука http://www.catererglobal.com/. Да не ти набивам пред време негативна енергија али бегај подалеку од арапскиот свет. Глеај на запад да заминеш некаде.
     
    На kazanova му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Pinafan

    Pinafan Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2013
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Машки
    Имам пријател кој пред 2 месеци отиде во Абу Даби.Знам дека сам си аплицираше преку интернет.Нити агенции нити посредници.

    Вели дека му е супер таму.Платата му била околу 1200 евра.,а за условите и сместувањето вели дека останал без зборови(во позитивна смисла се разбира)(y)
     
    На skorpija123 и kazanova им се допаѓа ова.
  6. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Ako tolku ste zagrizeni za bezbednosta da vi kazam deka gi imat edni od najstrogite zakoni vo svetot i e bezbedno e sega kade i da odis sto i da pravis zasegde treba pamet vo glata normalno,i koga odis vo druga drzava treba da si se ponasas spored nivnite zakoni i da gi pocituvas,za tesko segde e tesko ama barem vo vakvite drzavi trudot ti e platen.Drugarmi pred nekoe vreme se vrati od Katar so pozitiven muabet isplateno sve,baksisod sekoja masa sekogas prosetal,kolku sto se mozi inaku tamu diskotekite rabotele do 2 maksimun alkohol so sveka treba da baras hranata eftina bila mnogu baska sto imase plateni obroci na den samo ne bese mn zadovolen od smestajot,no sve na sve ubavo si pominal pari donese proseta na negovite doma sekoj mesec pari mu pustase,toj e zadovolen sega saka da odi Dubai...
     
  7. kazanova

    kazanova Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Ти балгодарам за информацијата. Ипак би сакала да пробам :)
     
  8. Idiotka90

    Idiotka90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    36
    Пробај си ништо лошо во тоа. Искуство плус ти е во животот. И да не ти се бендиса никој не те држи со сила, ке си дадеш отказ и готово. Се нешто има добри и лоши страни. Никаде не цветаат ружи али не е ни се така црно. Малце е построго во арапските земји меѓутоа се е дозволено додека се прави дискретно. И алкохол се пие, и дечковци/женски се бркаат. Е сеа имај на ум дека си во раце на работодавецот. Има места кај што во 12 се заклучува врата на вработените, па спиј кај сакаш правило е тоа. Не вадам примери од ракав другарка ми работи на такво место. Кај повекето работодавци машките живеат у една зграда, женските во друга. Али ако си добар имаш еден куп можности за промоција на работно место, ти плакаат карта за дома, најчесто ти даваат пари па сам да си ја купиш и тоа многу повеке одколку што вреди, така да се компензираат една со друга позитивните и негативните страни.
     
  9. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    таа Вељановски ми понуди за Дубаи да работам како конобарка за 500 $
    плата , а во ПЕС 1100$ плата , што е работата не знам , али од далеку за фалење е Вељановски !
    Ајде нека кажи некој што има искуство
     
  10. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.858
    Допаѓања:
    133.182
    Пол:
    Женски
    Зависи со кои работодавци соработуваат. Не нудат сите иста плата. Во тоа време јас кога аплицирав за Катар ,,W Хотел,, нудеше смешни 250 евра за келнери додека некои места платата беше над 600-700евра за истата позиција. Значи не е до агенцијата туку до работодаецот. Имајте на ум дека позициите во угостителската дејност ги ,,вади,, бакшишот, боусите, прекувремените саати. За висока плата треба да имаш и висока позиција, доктор, инжињер, менаџер ....
     
  11. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    841
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Ај сега сите да ве прашам Дали сте сериозни и мислите дека со 1000 $ во Дубаи можете да живеете. Јас се вратив пред скоро 2 години. Минимум плата со којашто ќе можете да живеете е од 3000-5000$. Се е скапо. Немојте да мислите дека животот таму е прекрасен. Постојат мн строги закони и правила коишто морашмда ги почитуваш. Ја нема нашата слобода. Јас искрено се вратив бидејќи не сакав мојата 9 год ќерка да го живее тој начин на живот. Аако некој сака подетални инфо нека пише л.п.
     
    На joy1 и Dualism им се допаѓа ова.
  12. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.069
    Допаѓања:
    11.215
    Ај ако може од ПЕС и Вељановски линк, и дали се сериозни компании. Не сум чула, па прашувам.
     
  13. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.858
    Допаѓања:
    133.182
    Пол:
    Женски
    Повели ПЕС Вељаноски има доста задоволни од нив
     
  14. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.069
    Допаѓања:
    11.215
    Ова се за Дубаи, а познавате ли некоја агенција што нуди работа за Франција, Италија?Јас не сум сретнала досега.
     
  15. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.858
    Допаѓања:
    133.182
    Пол:
    Женски
    Па оваа тема е за работа во арапските земји, Франција и Италија се далеку од таму. Отвори тема ако си заинтерсирана па кој колку информации има ке помогне.
     
  16. Piccola

    Piccola Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    110
    Јас би ви препорачала една агенција од Прилеп - ЕЈЏ-АР, нуди изработка на професионано CV и обука за интервјуа окулу 23 000 ден се вкупните трошоци за заминување.И се плаќаат дури тогаш кога ќе ви стаса договорот за работа во ОАЕ дека сигурно заминувате да работите таму. тел 075 528 390 е телефонот.
     
  17. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.759
    Допаѓања:
    6.673
    Пол:
    Женски
    Ме интересира мислење на феминка која искусила да работи на вакво место.
    Само сум заинтересирана за животот таму и дали сте биле задоволни или не, или пак некој ваш близок.
    Совети ве молам :)
     
  18. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.474
    Пол:
    Женски
    Ама за кого важат тие строги закони?И за кого е безбедно?За нивните или нашите?Дај не се лажите девојки толку лесно ,емирати се тоа со други закони,друга вера .Да не ви кажувам за случаи со девојки чииј живот им го упропастиа за навек таму.Не ве плашам но размислите пет пати пред некому пасошот да му го доверите.
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.858
    Допаѓања:
    133.182
    Пол:
    Женски
    Имам доста блиски во тие земји. Безбедно е. И сите се задоволни, и од плата и од живот. Позатворено е од кај нас, секако, арапски свет е, али добро е. Е сеа зависи и ти колку си дисциплинирана и си подготвена да прифатиш правила.
     
    На jovana03 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    @joy1 Ako znajs takvi slucaevi konkretni spodeli,kako bilo sto bilo kako ispadnalo,da ne bidi muabetot ovde rekla-kazala...Jas kazav toa sto znam od slusnato licno od mojot najdobar drugar toj bese Katar i kazav tos sto kaza od sto bese nezadovolen a od sto ne...A sto se odnesuva do zakonite boze moj sekoja zemja ima svoi zakoni i treba da se pocituvat a za toa deka e muslimanska drzava pa samite se svesni lugeto kade odat i rabotat nikoj ne gi tera so sila,vo bilo koja drzava i da se odi rabotnikot sigurno nema so rasireni race da go precekat toa e...