1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во ОАЕ

Дискусија во 'Барање работа' започната од Artemission, 11 август 2011.

  1. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Полека и без лутење ,само дискутираме.Сметам дека сечие искуство треба да се земе во предвид.
    Не се рекла казала муабети.Имаше прво репортажа за една србинка пред неколку год.Отишла отука мислејки дека ке работи во бутик .Ја излажале за плата,смештај.Таму всусшност послужила како жена за забава на некој шеик.Пасошот и го одзеле.Ја тепале кога пробала да избега,била дел од оргии со шеикот и другите девојки.Да не детализирам.Она на тв имаше исповед.Едвај се вратила назад во Србија.Тек после 2 год при што и помогнал Македонец.
    Друго познаничка моја од Ниш се омажи за арап.И од неа имам доста слушнато за девојки од Балканот кои се излажале на ваков начин.Она вели дека тамошните мажи се спобудалени по се што е плаво и поразголено.
    Се имам и јас опечено пред 10 год со една скопска агенција кога ми ги лапнаа парите и ништо од бизнисот(за канада моето беше).
    Ова го спомнав само ради претпазливост .Знам како е да си млад и да бараш излез надвор од дома.
    и колку лесно младите се лажат.Ете и јас бев една од тие.
     
  2. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    @joy1 Jas ne se lutam tocno deka diskutirame nesto ako kazuvame treba da bidi potkrepeno so primeri...
    Ne velam deka jas tamu teci med i mleko ne sum bila za da tvrdam zatoa kazvam sto mi kazaja od moj blizok primer.
    Razgolena ke si setas ovde vo Mk tamu nema setanje razgolena i sama normalno,ama i ovie nasite si ja barat beljata ponekogas oti odat nekoi specijalno za da najdat nekoj bogatas tamu i da se promazat da sme realni... Ubavo sto spodeli toa sto go znajs,za segde treba da si pretpazliv jas mislam i dobro informiran kade apliciras kako prvo bidejki sekade sega nudat rabota,dobro proverena agencija so dolga tradicija tie najdobra varijanta spored mene,do sega jas od sto imam slusnato rabota da se nudi e vo hoteli i restorani normalno turisticki zemji,prva pat slusam nekoj da nudi rabota za vo butil prodavnica ili nesto slicno,ima makedonki koi rabotat i na takvi mesta i zemat dobri pari no otposlem tamu si ja najduvat rabotata,znaci treba i da se proveri kolku e verodostojna rabotnata ponuda pred da se davat pari na nekoj...SEkoj treba da pazi sekade...
     
  3. bubac

    bubac Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2013
    Пораки:
    884
    Допаѓања:
    1.865
    Пол:
    Женски
    Искрено, не сум била, но имам неколку познанички кои што се таму веќе 2 години и знам дека земаат многу пари од со извинение куропецавање со тамошните луѓе...
    Дај ти се молам кога би работеле нормална работа не би се фотографирале во секој дел од денот, а нит еднаш не ставиле слика работам ваму или онаму.
    Уште овде кога беа се шмизлеа и чекаа частаванка по кафулиња а камо ли таму сега можам да замислам што прават, и кога ќе си се вратат тука на одмор од глава до пета во марка као боже мој таму илјадници евра плата се зема, ние овде македонциве нафта пиеме... не знаеме 2+2колку се :rofl:

    а друго... еден другар имам бармен работи во Бахраин и е задоволен но и овде беше меѓу еден од најпочуените и победник во доста натпревари.... нему , секоја чест!
    Секој со среќата
     
  4. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Пред да се отиде било кај, не само во арапските земји се распрашува за услови, закони, начин на живеење. Ако ви одговара, ако мислите дека можете да се вклопите во тој начин на живот одете, ако не останете си дома или барајте друго место.Барем денеска во време на интернет, толку детално може да се информираме за се, така што нема потреба да се потпираме само на едно искуство за да стекнеме претстава за некоја држава. Катар конкретно е позатворена, построга. Меѓутоа Дубаи, Абу Даби, Бахраин се милина. Никаде не цветаат ружи тоа е факт, мораш да се измачиш за да имаш. Ако си отиден да заработиш ке заработиш секако. Нема лутања од кифик у кафик, терање задња мода итн. Со оглед на тоа колку мала земја сме ако некоја до сеа беше продадена или и беше одземен пасошот или било што против нејзина воља и беше направено ке ја знаевме сите со име, презиме и матичен број. Распрашајте се по пријатели, роднини, ако не вие, сигурно тие имаат некој нивни таму што директно ке ви каже свое искуство, а не муабети од рекла казала.
     
    На buba4e89, anakonda88, mime87 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. mh23

    mh23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2013
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    47
    дечки даваат ли државјанство тие земји после одреден временски период?
     
  6. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Ne. Duri ni ako se omazis za nivni zitel i imas dete so nego.
     
  7. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    А преку Оптимум ХР има некој идено?
     
  8. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Znae li nekoj ovie Globalwork kolku zemat za posreduvanje?i dali znajte nekoj koi imal iskustvo so niv?
     
  9. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    200евра ... плус 890 за апликација плус 1500 за обука (ама посредуваат претежно за Катар). Преко овие иам доста луѓе шо заминаа.
    Глобалворк Интер земат 250евра ако ти најдт работа до 1000УСД плата, над 1000усд земаат 300евр плус 1000 и нешто денари за апликациј колку да те имат во база.
    Беа едн фирма претходно ама се поделија.
     
    На mime87 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Miss.Bass

    Miss.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    206
    Здраво сакам да прашам дали има некоја искуство со ПЕС Солушн агенцијата за ОАЕ.
     
  11. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    и јас имам аплицирано преку ПЕС , и само на интервјуто останавме.....
     
  12. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Дали кога од кога ќе ве примат ве прегледуваат и што ве прегледуваат, зборам за систематски преглед?
     
  13. Miss.Bass

    Miss.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    206
    За каде аплицираше,за Дубаи или Катар?Интервјуто преку скајп беше или лично?
     
  14. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Za dubai , i licno tamu otidov vo agencijata
     
  15. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    I jas aplicirav preku niv,a kako toa samo na intervju ostanavte? malku otpoke bavni se ama deka ne naplakat za apliciranjeto mn ima preku niv sto aplicirat,i ima mn konkurencija bidejki aplicirat luge koi imat rabotno iskustvo nadvor od drzAvata a tie sekogas imat prednost,jas imam odlicno poznavanje na angliski jazik ama ete uste ne sum zaminata ako velat deka uslov e da znajs samo angliski ama rabotodavacite na intervju detalno te prasvat za sve za rabotnoto iskustvo i dali imas raboteno negde nadvor a i sreka treba da imas....
     
  16. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    треба да знаеш англиски и да имаш многу среќа , друго ништо не ти требит :D стварно голема е кункуренцијата и неземаат пари и тешко е ... ке аплицирам пак, па ќе видиме :)
     
  17. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Abe za angliski znam angliski super ama ima mn kunkurencija vo smisla so rabotno iskustvo toa e rabotata i sreka da i jas istoto go rekov,jas veke aplicirav ama procedurata e dolga i treba navistina da bidis uporen...A za toa sto ne ni naplakat sega sigurna sum deka od koga ke se ne se vrabotime tie si zemat procent na smetka na nasite plati koj navodno ke gi zemame ova ne e gratis sigurno samo sto ne gi davame unapred parite zatoa e posigurno i zato jas aplicira preku niv....
     
  18. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Јас познавам мн што заминаја ббез работно искуство, само онака си имаја напишано дека имаат работно искуство во цв , али знаеа префектно англиски мн добро напишано цв многу долго и многу комуникативни , али мислам среќата е пресудна
     
  19. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Pa ok da dodades nesto ama sega nekoj mn lazat vo cv to i so laga aga ne biduva jas taka nemozam da kazuvam i da izmisluvam tolku golemi raboti kako drugite, i sto podrazbiras pod perfektno cv ne mi e jasno se znaj deka treba na angliski da bidi napisano ubavo sredeno primerokot se prevzema od nivnata strana toa jasno ni e na site, mozi da zaminaja na pocetokot koga nemase tolku konkurencija ama sega site naucija za ovaja agencija deka na pocetok ne naplaka i navali narode zavisi i mn od rabotodavacot kade ke se pogodis ima mn faktori,inaku site sto se prijavuvat site znat ovde angliski mnogu logicno toa e i uslov,a i neznam dali ti polagase test na angliski za sertifikat prvo da se vidi na koj stepen go znajs jazikot pa potoa se odi na intervju tuka...
     
  20. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Да. Рендген на бели дробови, крвна слика, ХИВ, Хепатит А,Б и Ц и Туберколоза. Ако си преку агенција тие ти бират клиника, ако не кај ке отидеш таму. Коа ке отидеш во таа држава имаш уште еден подетален преглед. Овој тука е чиста формалност, колку да можат да ти аплицираат за виза.