1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во ОАЕ

Дискусија во 'Барање работа' започната од Artemission, 11 август 2011.

  1. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    А доколку имаш некој проблем, тоа прави проблеми при визата и престојот таму?
     
  2. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.858
    Допаѓања:
    133.182
    Пол:
    Женски
    Zavisi od problemot. Dijabetis ako imas na primer nema da smees da rabotis.
     
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Носители на ХИВ, хеп. Б и Ц вирус нема да добијат виза за ОАЕ или било каде на Блиски Исток. 100% проверена информација.
     
  4. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Тоа се веќе посериозни болести.
     
  5. LadyInLove

    LadyInLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    14
    Ќе може некој да ми даде линк од веб страната на ПЕС Солушн агенцијата?
    Ви благодарам
     
  6. Miss.Bass

    Miss.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    206
    Www.pes.mk
     
  7. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    феминки се извинувам за оффтопиков
    Дали знае некоја да ми направи цв , според она цв на пес , некои работи ги потполнав самата но надолу ми е се потешко , не ми е разбирливо (ако има некој/а што се разбира во тоа нека ми пиши , нормално за пари :) ) Однапред Благодарам :D
     
  8. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.858
    Допаѓања:
    133.182
    Пол:
    Женски
    тоа на нивни образец е само колку да можеш полесно да го напишеш, не мораш баш на тој образец да го пишеш, прекомплициран е, превише работи се, има мн поедноставни обрасци, а и од ПЕС ги прифаќаат ... Пиши ми маил у ЛП ке ти пратам образец.
     
  9. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    јас им пратив мое цв што го користевв ама ми се јавија на моб и ми рекоја да го потполнам нивното што е на страната и тоа да го пуштам
     
  10. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Dali nekoj sto apliciral preku PES mu se imat javeno sega brzo za intervju ili bilo sto?samo objavuvat rabotni ponudi a nikako da bidnat tie intervjuata za Katar,za indiskiot restoran mn od tamu gi otkazvat intervjuata neznam sto se slucva....
     
  11. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Чисто информативно, кај и да сакате да работите надвор од земјава, мора да го пополните Еуропасс ЦВ-то и тоа мора баш точно и прецизно да ви биде напишано. Не испуштајте информации и не бришете редови од тоа, се' ви треба пополнето. Не знам зошто ви е толку комплицирано, прегледно и лесно е за пополнување, плус сите работи се напишани и не треба да мислите дали ќе заборавите нешто, само си дополнуваш како табела. :)

    Ако ве буни тоа што е на англиски (мада што не би требало англискиот да е проблем кога веќе одите надвор да работите на англиски) пишете на гугл europass template mk, ви дава македонска верзија, па водете се според таа. Не можам да го ставам линкот оти директно се презема документот кога ќе кликнете на него.

    Јас помагав во еден случај со подготовка на документи за ОАЕ и заедно го пишувавме ЦВ-то, па истата дилема се појави, дали да допише работно искуство, да додаде работодавец или не, дали да каже дека пример, нивото на англиски и е б2 кога реално и беше а1, итн. Јас ја советував да биде што е можно поискрена, да не оди на тоа да ги фати на финта или слично и за среќа ме послуша.

    Да кажам дека сега истата жена е презадоволна, работи година и пол скоро таму, работодавците ја ценеле искреноста од нејзина страна. За разлика од други примени кои биле со неа и пишувале информации само за побогато ЦВ, им дале рок до кога треба да успеат да го прават сето тоа што било наведено дека го знаат, како и тоа дека имаат исто толкав рок да стигнат до нивото на англиски јазик кое им е наведено во ЦВ. Ако не се лажам, на крај само женава остана на работа.

    Бидете искрени и со среќа.:)
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  12. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    @Doozy i mene toa mi e muabetot so iskrenosta,ajde da dodajs nesto da odzemis da pisis pogolemo rabotno iskustvo vo vreme mislam DA bidva ajde,ama celi referati da izmisluvas ili da pisis deka znajs na neznam kakvo nivo jazik a toa nema vrska i jas mislam deka ne e vo red tolku da se lazi,i koga ke odam tamu ke odam so strav bez nikakva sigurnost vo sebe...Na kraj kraeva ima i trening period tamu pa koga ke se opustis malku ke se vidi koj kolku znaj, inaku da site vo Europass go barat cv to sega treba malku da se skoncentriras poveke i ke go napravis ne e nisto strasno...
     
    На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
  13. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    дали има врска дека не смеело да се има тетоважа за Дубаи , демек не требало да се има кој сака да работи таму , ова вистина е или дезинформација ?
     
  14. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.858
    Допаѓања:
    133.182
    Пол:
    Женски
    не е вистина
     
    На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    дали има некој информација за агенцијата пес дали некој скоро аплицирал , бил на интервју и сл ???
    прашувам бидејки нешто ги нема ...
     
  16. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Vistina e tetovazata ne smej da ti bidi na vidno mesto,drugarmi veke raboti vo Dubai i znam deka ova e tocno,a za agecijata pa zavisi koga si aplicira i za sto imase skoro intervjua...
     
  17. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Decki ima nekoj od forumot sto e vo Katar da kazi zbor dva?ili nekoj poznanik tamu?:)
     
  18. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Преку коузон некој бил?
     
  19. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Te imat iskontaktirano od agencija?
     
  20. marr 123

    marr 123 Нов член

    Се зачлени на:
    26 мај 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    DALI KE MOZE DA MI KAZE NEKOJ DALI RABOTEL VO KATAR I DALI NEKOJ PLANIRA DA RABOTI OVA LETO ZATOA STO UTRE IMAM INTERVJU ZA HOSTESA DALI IMA NEKOJ DA MI KAZE NESTO POVEKE IDAM PREKU GLOBAL WORK AGENCIJA AKO IMA NEKOJ STO APLICIRAL ZA 2015 NEKA MI KAZE