Работа во Словачка

Дискусија во 'Барање работа' започната од Justicija, 9 мај 2018.

 1. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.746
  Допаѓања:
  14.587
  Пол:
  Женски
  Се повеке и повеке огласи гледам за работа во Словачка ... Се бараат Македонци што ке работаат во фабрики во Словачка за сатници од 3,6 до 4,00 евра , со платен смештај и храна ..... Споделете мислење и искуство (доколку го имате ) :)
   
 2. g8lQQk

  g8lQQk Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2018
  Пораки:
  1.293
  Допаѓања:
  9.525
  Пол:
  Женски
  И јас ги гледам тие огласи за работа во Словачка во разни фабрики.
  На реклама5 постојано има оглас во кој е опишано подробно за условите.
  За напорна работа станува збор, по 12 часа - кој може да издржи во место, на нозе 6 дена во неделата и во разни смени. Сместувањето е обезбедено и аконтација неделна за храна - 30 евра.
   
 3. k.frosina

  k.frosina Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2015
  Пораки:
  1.677
  Допаѓања:
  17.457
  Пол:
  Женски
  Брачед ми замина пред неколку дена,дури од први ке почнеле на работа во фабрика за некои делови.
  Од смештајот не е задоволен биле по многу души во соба а храната сами си ја плаќаат.
  А за работата ке каже откако ке почне.
   
 4. RAF Camora

  RAF Camora Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2018
  Пораки:
  1.561
  Допаѓања:
  10.961
  Пол:
  Машки
  Јас добронамерно ви велам да внимавате каква работа прифаќате посебно во Словачка и Чешка. Работата може да биде добро платена, но доколку не сте осигурани и пријавени многу е ризично. Еден другар имаше несреќен случај таму не можеше да се лекува. Мораше да дојде тука за да се лекува инаку таму многу ќе го чинеше лекувањето бидејќи не е здравствено осигуран. Инаку има различни типови на работа и саатнината изнесува од 2 евра па нагоре во зависност од работата. Градежниците се платени околу 2-3 евра од час, со оброк платен од работодавачот.
   
 5. Mamli

  Mamli Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2017
  Пораки:
  1.501
  Допаѓања:
  4.223
  Пол:
  Машки
  Повеќето огласи на Реклама5 и Пазар3 се жива превара за да ви извлечат некој денар и подоцна ги снемува. Чешка и Словачка имаат огромен економски раст последната деценија, но 2-3 евра од час е смешна цена со тоа што работите по цел ден, а животот е прилично скап таму. Можеби поскап од Словенија и Хрватска.
   
 6. g8lQQk

  g8lQQk Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2018
  Пораки:
  1.293
  Допаѓања:
  9.525
  Пол:
  Женски
  Можеби се измама, овој кој го видов на реклама5, барем опишал сѐ, за разлика од другите.

  А што да се прави и бара друго со нашиов Горно - Северно - Илинденски -Додајштосакаш пасош ?
   
 7. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.746
  Допаѓања:
  14.587
  Пол:
  Женски
  Јас би сакала да слушнам мислење од искуство , бидејки гледам дека таму се пријавени , бараат диплома со апостил печат , и уверение со апостил печат за таму регуларно да бидат пријавени , сатницата како што гледам се движат од 2,80-4,0 евра ...
  Се надевам некој што бил ке сподели искуство :)
   
 8. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.746
  Допаѓања:
  14.587
  Пол:
  Женски
  И што кажа братучед ти ?
   
 9. k.frosina

  k.frosina Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2015
  Пораки:
  1.677
  Допаѓања:
  17.457
  Пол:
  Женски
  Се било лага се вратија назад,ништо од ветеното. Две недели седеа така и никако да почнат со работа за на крај да излезе дка воопшто нема работа.
   
 10. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.746
  Допаѓања:
  14.587
  Пол:
  Женски
  Сериозноо ???
  Преку кого замина?
   
 11. k.frosina

  k.frosina Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2015
  Пораки:
  1.677
  Допаѓања:
  17.457
  Пол:
  Женски
  Не знам точно ама преку некој човек што посредувал работа,ама испаднал ептен лажго.
   
  На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Lima24

  Lima24 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 август 2014
  Пораки:
  781
  Допаѓања:
  2.140
  Пол:
  Женски
  Некој што работел во Словачка сега брзо, да каже за искуството, каде сте работеле,платата,услови?
   
 13. Acka22

  Acka22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2015
  Пораки:
  424
  Допаѓања:
  972
  Пол:
  Женски
  И мене ме имнтетресира
   
 14. Lima24

  Lima24 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 август 2014
  Пораки:
  781
  Допаѓања:
  2.140
  Пол:
  Женски
  Некој што работел во Словачка да каже искуство??
   
 15. ТигарМкд

  ТигарМкд Нов член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2018
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Јас се вратив од Словачка пред7 дена. Работев околу 75 дена во Коам во Сладковичово. Отидов преку српска агенција за 3.5 евра. Се работи 12 саати а се плаќаат 11саати. Нема бон за храна

  Превозот го одбиваат од прва плата, сместувањето беше жив хаос , али се снајдовме некако. Храна е исклучиво во своја режија. Работата е зависно од позиција ,али убива стоењето на нозе. Сега сакам пак да идам али ако имам документи ,зза тоа ќе ви пишам понатаму... п.с. Избегнувајте ј.Словачка како Галанта,Шала, Сенец таму се веќином Маџари одвратнии тмурни луѓе позз
   
  Последна измена од модератор: 29 октомври 2018
 16. Lima24

  Lima24 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 август 2014
  Пораки:
  781
  Допаѓања:
  2.140
  Пол:
  Женски
  А за Нитра нешто?
   
 17. ТигарМкд

  ТигарМкд Нов член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2018
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Таму е ок, само ако сакате бегајте од Микс бивша Макс агентура

  Одење во Словачка после НГ... Има доволно време малку разговорно словачки да се научи , лесен е ... Животот е боље од тука моментално... Среќно на сите , јаас секако ќе пробам после НГ ама со документи...
   
  Последна измена од модератор: 29 октомври 2018
 18. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.746
  Допаѓања:
  14.587
  Пол:
  Женски
  А беше без документи ??
  Нели бараат документ за неосуден и диплома со апостил печат??
   
 19. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.746
  Допаѓања:
  14.587
  Пол:
  Женски
  Зошто не можам да ја најдам страната на глобалворк што посредуваше за словачка ?
   
 20. Lima24

  Lima24 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 август 2014
  Пораки:
  781
  Допаѓања:
  2.140
  Пол:
  Женски
  Затоа што лажат и се многу големи преваранти