Работа во Словенија

Дискусија во 'Барање работа' започната од femi-n.a, 30 март 2013.

1. femi-n.a

femi-n.a Активен член

Се зачлени на:
    6 мај 2012
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    2
    Baram rabota vo Slovenia, dokolku nekoj znae neka pise. Znam dva stranski jazici i sum na ekonomski fakultet :)

2. tropical

tropical Истакнат член

Се зачлени на:
    26 февруари 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    59
    Дали некој има искуство со работа во Словенија? Каков е стандардот, дали се добри платите и дали има просперитет да се живее таму? Колку може да се успее?

3. SunnyGirl2

SunnyGirl2 Популарен член

Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    4.773
    Допаѓања:
    5.391
    здраво

Сакам да ме упатите како,каде да најдам работа како бебисистерка или да чувам стари лица..или миење чинии или чистачка ....само да е странство :lol:

4. mila-88...j

mila-88...j Истакнат член

Се зачлени на:
    4 јули 2013
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    59
    Здраво,
    сакам да прашам дали има некој од овде што работи во Љубљана? Барам работа па би ми било мило доколку некој ке ме контактира.

5. crazylady

crazylady Популарен член

Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    4.993
    Допаѓања:
    7.919
    Од толку македнци што работат во Словенија зарем нема никој да ни пише искуство ?

6. marijaaxl

marijaaxl Истакнат член

Се зачлени на:
    21 јули 2015
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    739
    Ако има некој што бил, ќе оде или веќе е таму нека ми пише

7. Loranora

Loranora Истакнат член

Се зачлени на:
    25 јули 2017
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    125
    Исто и јас планирам да заминувам и работам во словенија. Па сега ке видеме до лето што ке биде ;)

На Daniela2610 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ancka

ancka Активен член

Се зачлени на:
    2 ноември 2017
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Zdravo
    Jas ziveam vekje 4 godini vo Slovenija. Platite se visoki no i standardite se povisoki od Makedonija. Ako zivees sam i rabotis togas ke imas pari da se sam izdrzuvas i da stavas na strana od 200 do 500 evra sekoj mesec. Najbarani se kelneri/ki,diplomirani medicinski sestri, prodavaci/ka i slicnoo...

9. Deni87

Deni87 Истакнат член

Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    484
    Ако има некој/а да живее во Словенија ќе ве замолам да ми пишете приватна порака....

10. Lana1210

Lana1210 Активен член

Се зачлени на:
    25 јуни 2020
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    1
    Zdravl dali e lesno da se najde posrednik za viza vo slovenija

11. Alyson

Alyson Истакнат член

Се зачлени на:
    9 јули 2014
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    159
    За луѓе што се државјани на земји надвор од Еу, и немаат некоја специфична професија (за која што има недостаток во Словенија) како медицински сестри, доктори, инженери итн. е многу тешко да се добие работа. Самиот завод за вработување прави проблеми дека не смеат да се вравотуваат странци се додека има словенци што чекаат во заводот за слично работно место. А без одобрување од заводот не можете да добиете виза. Исклучок од ова правило се сите што имаат средно образование или факултет завршен во Словенија, за нив не прават проблем при вработување.

За прашањето погоре за посредник, не знам, меѓутоа доколку не ги исполнувате овие услови што ги пишав погоре, мој совет е да не верувате на секого, можат само да ве излажат за пари дека ќе успее, знаејќи дека најверојатно нема да биде, и на крај да ви речат дека ништо не испаднало.

На cresa-jagoda и andrejko82 им се допаѓа ова.