Форумџика на годината 2020

Работа во Швајцарија

Дискусија во 'Барање работа' започната од crnamacka01, 10 септември 2013.

 1. matilda258

  matilda258 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2014
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  217
  Пол:
  Женски

  eve jas sakam da apliciram za nekade bilo kade no neznam od kade da pocnam.... nemam nikago vo stranstvo nema koj da mi pomogne .... sovet tvoj? mn ubavo imas pisano... eve za sezonska rab so mk pasos kade mozam da apliciram?
   
 2. zeka

  zeka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 август 2013
  Пораки:
  729
  Допаѓања:
  9.810
  Пол:
  Женски
  Мора да имаш европски пасош + јазик. Германски, Француски или Италијански. Во зависност во кој кантон ќе ја пронајдеш работата.

  Малкумина се тие што даваат работа без јазик. т.е само со Англиски. Треба да се знае и јазикот на кантонот во кој ќе се работи.
   
  На matilda258 и Tajnaotrovna им се допаѓа ова.
 3. Batterfly93

  Batterfly93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  115
  Допаѓања:
  77
  Здраво,
  што мислисте која држава е подобра за заработка и живот, Швајцарија или Италија ?
  Имам можност да заминам во една од тие држави, но неможам да се одлучам, бидејќи не сум доволно информирана за платата во тие држави. Колку е просечната плата во Швајцарија, а колку во Италија?
  Ајде мала помош од тие кои веќе живеат и работат во Швајц. и Итал. Што мислите ?
   
 4. dunika

  dunika Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  2.174
  Допаѓања:
  67.924
  Пол:
  Женски
  Швајцарија дефинитивно,сите италијани бегаат овде.Е сега платата ко плата не е пресудна наспроти животните трошоци кои се доста големи во Швајцарија.Минимална загарантирана со закон саатница е 19.5 франци,ако работиш 100% тоа се 42-44 саати неделно и месчна плата околу 3300-3500 минимум,од кои сама треба да платиш здравство 300-400 фр месечно.Здравството е целосно приватизирано и во зависност од полисата плаќаш 10% од услугата(гин преглед целосен е 100фр а плаќаш 10).Незнам каде би живеела,пожелно е да има некој да те прими првите месеци затоа што и да имаш пари за кирија,процедурата е тегава-извод од последни три плати,чисто досие и други тракатанци својствени за швајцарците:)храната е доста скапа но не е страшно-на почеток ке ти биде шок па ке се навикнеш:)) облеката во синџир-продавниците од типот на зара,хм,манго и спортска опрема е иста ко сегде во светот,превоз јавен безпрекорно организиран,култура јавна на многу високо ниво,институции подмачкано нигде нема чекање се е со термин до секунда точен..животот е претежно сконцентриран на денот,во 5-6 наутро е пораздвижено од 9 навечер,од хоби и амбиции во слободно време нема здружение и активисти што не постојат:)се на се земјава е погодно тло за да се оствари еден човек,доколку си упорна и амбициозна има мноогу врвови што можеш да ги допреш!
   
  На Dust, gjoker4e, Batterfly93 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. duhce

  duhce Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2016
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  Здраво. Заентересирана сум за работа на плантажите. Ако може некој да ми помогне, пошто никој немам во Швајцарија, да ми каже каде да се обратам. Со Мак пасош сум. Поззз
   
 6. Batterfly93

  Batterfly93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  115
  Допаѓања:
  77
  Ako немаш познати па и со мак пасош, тешко да најдеш работа ..
   
 7. Ljrpa

  Ljrpa Нов член

  Се зачлени на:
  2 април 2018
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  • Ве замолуваме да пишувате на кирилица и пишувајте со мали букви
  IZVINI TE DA VE PRASSI D'ALI DOBIVTE ODGOVOR OD AGENTI?
  I NIE SAKAME DA PROBAME ZA RABOTA VO SVAJCARIJA
  BLAGODARAM NA ODGOVOROT
   
 8. Crnookata

  Crnookata Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2017
  Пораки:
  554
  Допаѓања:
  252
  Пол:
  Женски
  • Ве замолуваме да пишувате на кирилица :)
  Tie sto rabotat vo Svajcarija so bg pasos,koa se vrakat vo Makedonija po kolku vreme mozat da ostanat.
   
 9. kika.dragan

  kika.dragan Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2013
  Пораки:
  139
  Допаѓања:
  94
  Здраво. Ако има некоја членка што живее во Швајцарија, поточно кантон Ст. Гален нека ми пише лп ми требаат некои информации. Позз
   
 10. Sunday ⭐⭐

  Sunday ⭐⭐ Нов член

  Се зачлени на:
  4 август 2019
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Zdravo, mazot mi ima Bg pasos, momentalno sme vo Austria toj raboti vo edna fabrika a jas treba da ja zemam vizata vo Noemvri. Bi sakale da se preselime vo Švajcarija, ako mozi podetalno da me informira nekoj otkako ke ja zemam vizata kako najlesno bi mozele da dojdime do rabota vo Švajcarija, dali ima nekoj sto veke raboti tamu i e informiran za rabotni mesta ili da spodeli nekoj nekoe iskustvo
   
 11. Blagica Petrova

  Blagica Petrova Активен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2019
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  Zdravo sakam da prasam so makedonski pasos koi dokumenti treba a maz mi e so bugarski so dokumenti se vadi za da dobijam viza preku nego ako znae nekoj da mj kaze
   
 12. Stefinate

  Stefinate Нов член

  Се зачлени на:
  20 септември 2019
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Zdravo nekoj da ne ima iskustvo za dobivanje rabotna viza za svajcarija soprugot ima australiski pasos dali ima pravo da raboti tamu?