1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во Швајцарија

Дискусија во 'Барање работа' започната од crnamacka01, 10 септември 2013.

  1. matilda258

    matilda258 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    621
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Женски

    eve jas sakam da apliciram za nekade bilo kade no neznam od kade da pocnam.... nemam nikago vo stranstvo nema koj da mi pomogne .... sovet tvoj? mn ubavo imas pisano... eve za sezonska rab so mk pasos kade mozam da apliciram?
     
  2. zeka

    zeka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2013
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    9.955
    Пол:
    Женски
    Мора да имаш европски пасош + јазик. Германски, Француски или Италијански. Во зависност во кој кантон ќе ја пронајдеш работата.

    Малкумина се тие што даваат работа без јазик. т.е само со Англиски. Треба да се знае и јазикот на кантонот во кој ќе се работи.
     
    На matilda258 и Tajnaotrovna им се допаѓа ова.
  3. Batterfly93

    Batterfly93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    90
    Здраво,
    што мислисте која држава е подобра за заработка и живот, Швајцарија или Италија ?
    Имам можност да заминам во една од тие држави, но неможам да се одлучам, бидејќи не сум доволно информирана за платата во тие држави. Колку е просечната плата во Швајцарија, а колку во Италија?
    Ајде мала помош од тие кои веќе живеат и работат во Швајц. и Итал. Што мислите ?
     
  4. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    Швајцарија дефинитивно,сите италијани бегаат овде.Е сега платата ко плата не е пресудна наспроти животните трошоци кои се доста големи во Швајцарија.Минимална загарантирана со закон саатница е 19.5 франци,ако работиш 100% тоа се 42-44 саати неделно и месчна плата околу 3300-3500 минимум,од кои сама треба да платиш здравство 300-400 фр месечно.Здравството е целосно приватизирано и во зависност од полисата плаќаш 10% од услугата(гин преглед целосен е 100фр а плаќаш 10).Незнам каде би живеела,пожелно е да има некој да те прими првите месеци затоа што и да имаш пари за кирија,процедурата е тегава-извод од последни три плати,чисто досие и други тракатанци својствени за швајцарците:)храната е доста скапа но не е страшно-на почеток ке ти биде шок па ке се навикнеш:)) облеката во синџир-продавниците од типот на зара,хм,манго и спортска опрема е иста ко сегде во светот,превоз јавен безпрекорно организиран,култура јавна на многу високо ниво,институции подмачкано нигде нема чекање се е со термин до секунда точен..животот е претежно сконцентриран на денот,во 5-6 наутро е пораздвижено од 9 навечер,од хоби и амбиции во слободно време нема здружение и активисти што не постојат:)се на се земјава е погодно тло за да се оствари еден човек,доколку си упорна и амбициозна има мноогу врвови што можеш да ги допреш!
     
    На Mentalna85, firequeenn, Dust и 3 други им се допаѓа ова.
  5. duhce

    duhce Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2016
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Здраво. Заентересирана сум за работа на плантажите. Ако може некој да ми помогне, пошто никој немам во Швајцарија, да ми каже каде да се обратам. Со Мак пасош сум. Поззз
     
  6. Batterfly93

    Batterfly93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    90
    Ako немаш познати па и со мак пасош, тешко да најдеш работа ..
     
  7. Ljrpa

    Ljrpa Нов член

    Се зачлени на:
    2 април 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    • Ве замолуваме да пишувате на кирилица и пишувајте со мали букви
    IZVINI TE DA VE PRASSI D'ALI DOBIVTE ODGOVOR OD AGENTI?
    I NIE SAKAME DA PROBAME ZA RABOTA VO SVAJCARIJA
    BLAGODARAM NA ODGOVOROT
     
  8. Crnookata

    Crnookata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2017
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    1.221
    Пол:
    Женски
    • Ве замолуваме да пишувате на кирилица :)
    Tie sto rabotat vo Svajcarija so bg pasos,koa se vrakat vo Makedonija po kolku vreme mozat da ostanat.
     
  9. kika.dragan

    kika.dragan Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2013
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    148
    Здраво. Ако има некоја членка што живее во Швајцарија, поточно кантон Ст. Гален нека ми пише лп ми требаат некои информации. Позз
     
  10. Sunday ⭐⭐

    Sunday ⭐⭐ Нов член

    Се зачлени на:
    4 август 2019
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo, mazot mi ima Bg pasos, momentalno sme vo Austria toj raboti vo edna fabrika a jas treba da ja zemam vizata vo Noemvri. Bi sakale da se preselime vo Švajcarija, ako mozi podetalno da me informira nekoj otkako ke ja zemam vizata kako najlesno bi mozele da dojdime do rabota vo Švajcarija, dali ima nekoj sto veke raboti tamu i e informiran za rabotni mesta ili da spodeli nekoj nekoe iskustvo
     
  11. Blagica Petrova

    Blagica Petrova Активен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2019
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    39
    Zdravo sakam da prasam so makedonski pasos koi dokumenti treba a maz mi e so bugarski so dokumenti se vadi za da dobijam viza preku nego ako znae nekoj da mj kaze
     
  12. Stefinate

    Stefinate Нов член

    Се зачлени на:
    20 септември 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Zdravo nekoj da ne ima iskustvo za dobivanje rabotna viza za svajcarija soprugot ima australiski pasos dali ima pravo da raboti tamu?
     
  13. Kravickata

    Kravickata Нов член

    Се зачлени на:
    21 септември 2021
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site
    Mi treba nekoi informacii i sovet.
    Moite roditeli se vo Ch kanton Aarau
    Imam B viza sega sum dojdena za rabota da pocnam e sega prasajeto mi e
    Dali koga ke pocnam da rabotam i dobijam dogovor od rabota mozam vednas da si baram stan sama za mene a tatko mi da mi bide zirant dali ke mi odobrat za da mozam da go povlecam partnerot pozdrav
     
  14. Franks

    Franks Активен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2022
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    zaposli se, dobij dogovor, nekolku meseci raboten staz (2-3) , vo toa vreme da si vo raboten odnos ,odis vo opstina baras dokument deka ne si vo (betreibung), apliciras za stan so dogovorot od rabota i toa e toa! Prednost ti e toa sto imas B viza , Nema potreba od ziranti!
     
  15. Blagica Petrova

    Blagica Petrova Активен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2019
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    39
    Da ama dodeka ne dobije fest vertrag tesko stan so temporer biro momentalno ako nemas garancija od rabotodavac tesko stan
     
  16. Franks

    Franks Активен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2022
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Dogovor od rabota na neopredeleno vreme, vo muabetov ne e spomenato temporer biro, mozebi ke najde rabota kade odma ke dobie dogovor na neopredeleno vreme
     
  17. Norah Jones

    Norah Jones Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    1.045
    Допаѓања:
    494
    Пол:
    Женски
    Кој знае дали сертификатите за компјутери, германски и англиски кои ги даваше Агенцијата за вработување пред 10тина години за завршен курс, дали важат во Швајцарија и дали воопшто да се преведуваат со судски печат?
    Имам напредно ниво германски (ама нигде не пишува а, б итн), почетно ниво за WORD, и почетно за англиски.
    Бугарскиот пасош ми излегува здравје за 2 месеци па сакам на време да ги спремам сите документи кои може да ми користат за подобра иднина.
    Благодарам
     
  18. Blagica Petrova

    Blagica Petrova Активен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2019
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    39
    Treba da prasas nekogo sto zivee vo svajcarija kako odi toa. Imas grupi na fb makedonci vo svajcarija vlezi tamy i prasaj si kako sto najdobro
     
    На Norah Jones му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Norah Jones

    Norah Jones Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    1.045
    Допаѓања:
    494
    Пол:
    Женски
    Дали жена со универзитетска диплома, ама со мало дете може да се снајде да работи на професијата и при тоа да има стан? Значи да не лута со малолетното дете од познати до познати ниту пак да живее со цимери?
    Кои се шансите, еве на пример да најде работа, детето има кој да го чува (мајка со бугарски пасош би отишла со неа), и дали за детето би добивала некакви додатоци?
     
  20. Blagica Petrova

    Blagica Petrova Активен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2019
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    39
    Prvo na struka moze da se raboti ako se znae jazik. Vtoro deteto moze posle 3 4 meseci da dojde za polesno da ti e na tebe. Za dodatoci zavisi kantonot eve kaj nas rabotnicite kaj koi zenata ne raboti vo mk zemaa od ka e vlezen mazo na rabota kaj nas a ako zenata raboti vo mk a mazo vk ch tie ne zema dodatoci. Na sekoj roditel go sleduva detski dodatok
     
    На Norah Jones му/ѝ се допаѓа ова.