1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во Шведска

Дискусија во 'Барање работа' започната од darlingB, 5 август 2011.

 1. darlingB

  darlingB Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 мај 2011
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  127
  Здраво феминки !
  Би сакала да ве замолам, доколку имате некакви информации за вработување во Шведска, преку агенција за вработување или било каква друга установа, да ме известите.
  Сеедно е дали се работи за краткорочна или долгорочна работа ( и неколку месеци би било океј)
  Доколку имате некои искуства или информации за истото, споделете ги ве молам :)
  Однапред благодарна на сите ! :wasntme:
   
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.326
  Тоа е една од државите во која важат и се почитуваат Законите. Имаш 2 солуции да отидеш таму, 1 - да се мажиш за швеѓанец :) и со тоа добиваш привремена виза за престој во Шведска а после 5 год. (и поред тоа што си мажена) добиваш онаа регуларна. Кога сме веќе кај мажењето има 2 типа на брака, првиот е оној нормален како што е кај нас а вториот е во стил нешто како договор (незнам како да бо објаснам, као потпишуваш договор на секои 5 год, го продолжуваш така нешто, бар јас како што разбрав).
  И втор случај е да запишеш некоја школа таму, со тоа што ќе депонираш некоја пара во нивна банка и ќе најдеш работа. Ако поминеш низ нивната служба, твојата гаранција е задоволителна е тогаш ќе можеш да останеш. Како студент кој работи таму немаш многу избор за раб. на пр. разнесуваат весници, пици, миеш садови во некој ресторан, кафуле, хигиеничар во хотел, мотел... такви ми ти ствари.
  Добра ствар е што даваат стипендии нивните школи на недржавјаните па и таа пара ќе ти заврши некоја работа.
  Имаат тие некои чудни закони во споредба со нас. Имаат најјака социјална помош мислам во цела Европа. Швеѓанец и да не работи од Биро зема добра пара и скромно може да истрае цел месец. Факт е дека добро се платени професиите таму ама факт е дека и тешко се влегува таму али цени школа. Интересно ми е што имаат најстрог Закон околу алкохолот. Во 1900 год просек им бил 3л алкохол по жител, зачудувачки нели. Таму нема алкохол и неможеш да купиш. Обично одат во соседна држава каде што купуваат или пак на нивна територија има 5-6 овластени продавници каде што во некои денови и под сат можеш да купиш. Има ретко тук и тамо овластени барови кои држат алкохол. Можеш да испиеш само 1 нискокалорично пиво и толку, ако отидеш и на второ оставаш клучеви од авто во Барот и утре одиш по кола. Како случаен поминувач полицаецот има право да ти направи тест за алкохол, дозволено ниво 0,01 промил 8) ако си над таа граница одиш дирекно на суд. Казните се строги, каде што покрај парична казна добиваш и обавезно и работа за општество - собираш лисја по паркови, метеш улици и сл.
  Висок стандард да, убав живот да, скап живот да...
  Агенции не нудат работа за Шведска, треба сама да се снајдеш. Треба да научиш шведски јазик обавезно, ретко кој зборува англиски, горди се тие на својата историја. Ти како девојче да видиш по нет нешто како бебиситер која е добро платена и за смештај да не мислиш, би ти одговарало, ама јазикот треба да ти е на прво место (да го научиш).
   
  На gjoker4e и darlingB им се допаѓа ова.
 3. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.709
  Допаѓања:
  59.958
  Е тука ќе те поправам за некои работи. :D

  Англиски зборуваат сите. Можеби не најтечно, но дури и бабите и дедовците над 60години те разбираат и знаат да ти кажат што ти треба. Лично се уверив во ова. Едно бабче, комшија, зема да ми објаснува дека таа зима, наврнало најмногу снег во историјата на што ти знам колку години. А бабава имаше 64 години. :lol:

  Алкохол купуваат, но не е дека не може да се најде. Има специјални продавници со лиценци за алкохол, како супермаркет но само за алкохол. И има внатре вина и пијалоци од цел свет. Заборавив да кажам дека таму каде што бев јас, влегов во две такви различни продавници. Ама не дека ти е многу битен алкохолов. :rofl: Друга работа е што е ненормално скап, заедно со цигарите. Една кутија цигари 20 евра - изволте пуши ако ти се пуши.

  Во врска со социјалната помош, додека не најдеш работа, државата ќе ти плаќа стан, трошоци, па дури и ќе имаш џепарац. :D Ако имаш деца, државата ти плаќа и за нив. Ако одат на школо, добиваат некоја круна ако се редовни. Да да. Ги плаќаат да одат на школо. :lol: Многу семејства таму, претежно Арапи, Турци, Иранци и слично, преживуваат благодарение на децата - имаат 15-6, земаат социјална помош и ништо не работат.

  Швеѓаните се прилично иритирани од таквите безработници, посебно затоа што плаќаат данок од 49%. Најчесто, луѓето живеат така првите 3-4 години, после веќе им се здосадува и земаат и сами да работат - зборувам за тие легачите со 15 деца. :D Пола плата оди кај државата, ама имаш здравство бесплатно, школување бесплатно и еден куп бенефиции. Опасност од тоа да останеш на улица - нема. Државата те сака и ти ја сакаш државата. :D

  Како студент, имаат специјални парт тајм џобс, некаде 4-5 часа, со кои можеш и да работиш и да учиш. Затоа што таму, не плаќаат мама и тате. Да, студирањето е бесплатно, ама тие сами си плаќаат стан, храна и сл. Да не се секираш, што и да работиш, трудот ќе ти се исплати. Студирањето МИСЛАМ дека е бесплатно и за странски државјани, само мораш да знаеш шведски и да си ги платиш трошоците за тебе.

  Стандардот им е неверојатно висок, луѓето се едноставно - среќни. Ќе видиш и самата ако отидеш. Животна желба ми е таму да се вратам. А и не е толку тешко околу добивањето на државјанство, треба да живееш таму одредено време и да го учиш јазикот. Држава части, нормално, првите години, за ти да се посветиш само на шведскиот јазик.

  Гуд лак, енд кен ај кам ? :D

  п.с. Јазикот воопшто не е тежок. Граматиката е една од наједноставните што ги имам сретнато, тежок е изговорот. Од едноставно зјапање во телевизор со превод на шведски, јас почнав да ги разбирам по еден месец. Така да, јаг кан пратар свенска, а литл. :D
   
  На Elinora, gjoker4e, forevar21 и 4 други им се допаѓа ова.
 4. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.326
   
 5. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.474
  На една моја другарка родителите и живеат и работат веќе 5 години во Шведска и сум слушала од неа дека таму сите зборуваат Англиски. Нејзините на работа зборувале Англиски и не се ни труделе да научат Шведски, затоа што сите Швеѓани па дури и постарите знаеле англиски. Така да, мислам дека јазикот не е проблем ако знаеш течно да зборуваш англиски.

  Инаку, за работа во Шведска има преку нашиве агенции за бејбиситерки. Еве линк

  http://kontext.com.mk/?meni=1&podmeni=1 ... 8&jazik=mk
   
 6. Nevermore

  Nevermore Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  614
  Допаѓања:
  1.991
  Да не има некој што аплицирал за стипендија во Шведска ? Јас аплицирав, па здравје во средина на Март ќе има резултати :) Леле ептен сакам да отидам ! (аплицирав и за во Данска, но многу се надевам дека ќе добијам за во Шведска)
   
 7. EWA

  EWA Активен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2012
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  Ako moze da mi kazis na koj nacin aplicirase za stipendija i jas bi sakala da apliciram.POzdravce
   
 8. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  6.719
  Допаѓања:
  9.866
  Може ли да ни казешкадеи како се аплицира за стипендија во Шведска Сигурно има многу услови кои треба да бидат исполнети.
   
 9. buci.nene

  buci.nene Нов член

  Се зачлени на:
  24 јули 2014
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Ова е страницата кај што може да видите на која програма да аплицирате (http://studyinsweden.se/)
  Све е убаво објаснето и единствено важно е да имате добро познавање на англискиот јазик и да имате положено ТОЕФЛ.
  Аба е страницата за стипендиите за студентите од западен балкан (http://studyinsweden.se/scholarship/swe ... n-balkans/).

  Инакѕ ако ви треба инфо за во другите земји за стипендии може да побарате на http://www.mastersportal.eu/ или ако барате работа посебно научна работа http://ec.europa.eu/euraxess/index.cfm/jobs/index.
   
 10. anichka94

  anichka94 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2012
  Пораки:
  1.821
  Допаѓања:
  7.043
  Штознам за ова околу јазикот,јас па кога ќе му зборнев на англиски мислам дека пресреќни беа.
  Буквално сите го знаат англискиот,дури и уличните чистачи го знаат перфектно.
   
 11. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  5.111
  Допаѓања:
  5.677
  здраво

  Сакам да ме упатите како,каде да најдам работа како бебисистерка или да чувам стари лица..или миење чинии или чистачка ....само да е странство :lol:
   
 12. donnalia

  donnalia Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  660
  Допаѓања:
  212
  Пол:
  Женски
  Заинтересирана сум и за студирање и за работење. Ако некоја од вас сака другарче нека ми пише ЛП ќе аплицираме. Некако сама не ми се тргнува . :)
   
  На AnnaMaria му/ѝ се допаѓа ова.
 13. green.eyes

  green.eyes Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  2.830
  Допаѓања:
  30.646
  Ги има на претходната страна линковите за студирање, еве ги:

  Ова е страницата кај што може да видите на која програма да аплицирате (http://studyinsweden.se/)
  Све е убаво објаснето и единствено важно е да имате добро познавање на англискиот јазик и да имате положено ТОЕФЛ.
  Аба е страницата за стипендиите за студентите од западен балкан (http://studyinsweden.se/scholarship/swe ... n-balkans/).


  Од она што го знам и читав, а и видов до сега е дека тешко даваат виза за студирање ако немате дебела сметка за да докажете како ќе се издржувате, или пак да докажете дека некаде ќе работите и ќе имате одредена сума на месечни примања и со тоа ќе можете да се издржувате. Некои студии се бесплатни и за странци, некои студии се плаќаат дури и за Швеѓаните.....зависи на кој универзитет и кои студии. Убаво разгледајте, за стипендија верувам дека нема да биде тешко, потешко е за работа да се најде, а со тоа и за визата за престој.

  Ако успеете да обезбедите работен однос, веднаш ги имате сите скоро сите можни поволности во државата. Животот е многу поедноставен и помирен, се' функционира малтене беспрекорно......Само мора да бидете спремни на доста поинакви временски услови, времетраење на ден/ноќ, нешто сосема поразлично од она на што сме навикнати :)
   
 14. Freya123

  Freya123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2012
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  233
  Многу сакам да продолжам со студиите тука. Веќе почнувам да си ги разгледувам опциите и можностите и многу сакам да успеам. Ако некој веќе некој студира таму, зашто гледам има некои што аплицирале и слично, ве молам споделете искуство:)
   
 15. Outlook

  Outlook Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2015
  Пораки:
  2.932
  Допаѓања:
  4.671
  Пол:
  Женски
  Девојки има ли стабилна агенција во држава што посредува за вработување во Шведска???
  Благодарам !
   
 16. FreeToGo

  FreeToGo Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2014
  Пораки:
  314
  Допаѓања:
  202
  Пол:
  Машки
  Ме интересира колкави се шансите да се најде работа во Шведска доколку просекот од факултет не ми е 10,00 (во конкретниов случај е негде околу 7, па не сум баш идеален кандидат за стипендија), меѓутоа имам 3 годишно работно искуство во 3 различни фирми, од кои едната е престижна компанија (во која се уште работам меѓутоа од за мене оправдани причини сакам да ја напуштам)?
   
 17. forevar21

  forevar21 Активен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2014
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Тргна ли ?
  2016 е сега ..јас сум за ЧД ЧД Ч
   
  На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Someone07

  Someone07 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2016
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Zdravo jas sum zainteresirana za studiranje i rabotenje vo Svedska i ne mi se trgnuva sama :)
   
 19. Milica 199

  Milica 199 Нов член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2018
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Dali ima agencija sto posreduva za svedska?
   
  На Dadusicka му/ѝ се допаѓа ова.
 20. elenaeli22

  elenaeli22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  217
  Допаѓања:
  376
  Здраво, дали некој кој е веќе во Шведска, работи, можи да ми објасни како оди процедурата во лп.
   
  На Dadusicka му/ѝ се допаѓа ова.