Работа во Шпанија

Дискусија во 'Барање работа' започната од Nati.P, 2 март 2012.

 1. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  849
  Барав ваква тема, но не најдов. Дали некој има вакво искуство? Дали знаете некои агенции што нудат работа во Шпанија? Се распрашував во Зип травел и Коузон, но тие не нудат работа во Шпанија. Доколу имате вакви искуства повелете споделете :)
   
 2. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.797
  Шпанија е во голема криза, Шпанците бараат работа на други места, не верувам дека странец би нашол работа, макар и хонорарна. Невработеноста им е 23%, што за нив е премногу (остај не нас, ние имаме поголема невработеност, ама ние и така сме на дното). Повеќе од 5 милиони луѓе се без работа. И таму има протести заради кризата, ама не знаеме толку за нив, повеќе слушаме за Грција. Така што, за работа во Шпанија :x
   
 3. CaperucitaRoja

  CaperucitaRoja Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 август 2011
  Пораки:
  467
  Допаѓања:
  316
  Пол:
  Женски
  Се согласувам потполно со Lioness! Зборував со Шпанци и истото ми го кажаа, така што ќе чекаме подобри времиња за печалба во Шпанија ;)
   
 4. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.548
  И јас разбрав дека немало многу печалба во Шпанија.Инаку без двоумење би отишла.Па ако дојдат некои подобри времиња во блиска иднина и се поправи состојбата таму,би отишла зошто да не.И така јазикот го знам а и отсекогаш ми било желба да ја посетам Шпанија.
   
 5. Inna5

  Inna5 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2012
  Пораки:
  698
  Допаѓања:
  624
  Има некоја што идела у Шпанија да студира?
   
 6. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.300
  Допаѓања:
  5.231
  ^ Имаше една феминка која во Барселона студира економски науки и таа бараше тука некој мкд кој е таму, арно ама не ми текнува како се вика. Пребарај по темите за кариера и образование и наука ќе и најдеш мислења ама мислам дека таа веќе не е активна на форумот.

  ...што ти кажав, ништо не ти кажав :)
   
 7. Angel-Adriana

  Angel-Adriana Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2012
  Пораки:
  1.085
  Допаѓања:
  552
  Јас имам потекло од Шпанија (мајчин јазик ми е шпански :P (втор) од таткото ми таткото, значи дедо ми е од Шпанија), имам таму братудечи и во март пак ќе одам кај нив на гости. Зборев со братучетка ми и таа рече дека се во толкава криза што шпанците одвај чекаат да избегаат, а камоли да нудат работа! ;) :)
   
 8. zoka.spasov

  zoka.spasov Активен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2013
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  40
  TUKA VI E PODOBRO OTKOLKU VO SPANIJA. POMALA E ZARABOTUVACKATA,A Daleku ste od doma :(
   
 9. Polsko

  Polsko Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  878
  Допаѓања:
  544
  Пол:
  Женски
  Ме интересира дали некој има работено во Ибица?
  Досега немам слушнато дека некоја агенција посредува за Ибица меѓутоа имам читано дека многу одат да работат таму, па ако некој/а бил/а или е, нека го сподели неговото/нејзиното искуство, како дошол/ла до таа работа.
   
  Последна измена од модератор: 12 февруари 2021
 10. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  9.659
  Допаѓања:
  143.525
  Јас знам девојка што беше лани во Магалуф ама со бугарски пасош..
  Ми нудеа и мене ама грчкиот пасош не ми беше ни на почеток со постапката..
  Само што платите и не им се многу јаки, повеќе е ако најдеш работа во добар ноќен клуб па на бакшиш да се извлечеш..
  И ретко кој обезбедува сместување, знам девојкава сама плаќаше и не баш евтино..
  Платите се помали од Малта (освен во случајот погоре)
  Со МК пасош не знам некој да отишол..
  Работата на нет ја најде, 21 век..

  Само ..биди спремна за работа во малку разголени услови.. Убави девојки се на цена, за бакшиш.. :)
   
 11. vlatko spasovski

  vlatko spasovski Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2014
  Пораки:
  273
  Допаѓања:
  92
  Пол:
  Машки
  a vo malta mislite dobri plati se zemaat.....i tamu ne e veke sjajno filipincite mama ebavaat rabotat i za 3 evra od saat..no ne mi e muabetot za ovde sepak moze da se otide vo ibica so mk pasos...
   
 12. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  9.659
  Допаѓања:
  143.525
  Па со оглед на тоа по обичните кафичи ретко 1000е надминувале со се типс а плаќале по некои си 400 за сместување, не останува многу..
  За храна за шетање и толку..
  Има голема невработеност кај нив, дури и локалците се нафаќаат на секаква работа.
  А казните за на црно се тука.. и за тоа ретко се нафаќаат..
  Треба NIE бројче да извадат..
   
 13. vlatko spasovski

  vlatko spasovski Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2014
  Пораки:
  273
  Допаѓања:
  92
  Пол:
  Машки
  i
  treba :)

  a ne bi bilo loso i na tri meseci na ibica da se otide zurki i rabota vo edno neli @Dust
   
  Последна измена од модератор: 12 февруари 2021
  На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  9.659
  Допаѓања:
  143.525
  Тоа да..:party::d::dance::music:
  Ама да не се вратиме со помалку пари од што сме тргнале:rofl:
   
  На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. vlatko spasovski

  vlatko spasovski Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2014
  Пораки:
  273
  Допаѓања:
  92
  Пол:
  Машки
  epa sega malku na dieta malku na stedenje
   
  На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
 16. PaLaVa

  PaLaVa Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2011
  Пораки:
  437
  Допаѓања:
  3.546
  Пол:
  Женски
  Реално економската состојба на Шпанија со оглед на тоа што е една од повлијателните држави во западна Европа, и не е баш на најсјајно ниво. Опаднат им е стандардот и платите се лоши за живот во поголемите градови, барем така ми кажуваа луѓе кои живеат во престолнината. Внатрешноста е друга приказна, ама па ретко кој сака да работи и живее во помалите градчиња. Ако бркате посигурна и поплатена работа, тогаш обавезно со ЕУ пасош пошто со нашиов нема многу пари да направите. Е сега за привремена сезонска работа која е повеќе за шетање и запознавање на нивната култура, има многу интересни опции. Ете ја спомнавте Ибица како една од поинтересните дестинации, но секако и поскапите пошто животот таму не е баш најевтин. Мајорка е исто интересна опција, како и целото крајбрежје на Каталонија, Барселона, Валенсија...

  Јас размислувам и планирам летово да поминам некој месец таму. Кој е заинтересиран да се придружи нека се јави. :)
   
  На Tdj1 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. vlatko spasovski

  vlatko spasovski Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2014
  Пораки:
  273
  Допаѓања:
  92
  Пол:
  Машки
  ako e za odenje jas sum prv :)