1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во агенција за недвижности

Дискусија во 'На работното место' започната од butterfly.fly, 30 јануари 2012.

 1. butterfly.fly

  butterfly.fly Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  26
  Ме интересираат вашите позитивни или негативни критики во врска со работата во агенција за недвижности..Ако сте работеле/работите ќе ви бидам благодарна ако споделите збор-два :) тенк ју!
   
 2. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.133
  Допаѓања:
  4.101
  Јас порано агенцијата за недвижности си ја замислував како канцеларија со голем бел ѕид на кој што има 200-300 закачалки на кои висат клучеви од станови и куќи, а на масата компјутер и телефон каде се закажуваат термини за разгледување со заинтересираните купувачи и изнајмувачи. :D
  Но суровата реалност е поинаква, ти си таа што ќе им се јавува читај: досаѓа, на луѓето по телефон кои не ни имаат појма дека нивниот стан огласен во рубриката „издавам-продавам шупа„ го пикирала и агенцијата и сега се распрашува за повеќе детали: има ли парно, лифт, интернет, кога е изградена зградата, дали има еркондишн, шанк и тн. за потоа тие информации им ги нуди на оние кои дале оглас во рубриката барам стан или палата, ако е могуче испод 50ЕУР месечно. Само по себе тоа и не е така лошо, го забрзуваш процесот на комуникација помеѓу интересентите а за успешно завршената работа земаш одреден процент. Најчесто за изнајмени станови процентот(кој што е помал, 20-30-50 евра), зависно од газдите, се добива веднаш а за продадените додека не се заврши целата бирократија во катастар, општина и тн. Но не ретко се случува да луѓето имаат предрасуди, не сакаат да работат со агенции, или најпрвин сакаат потоа настојуваат да разменат мобилни со клиентите а агентите да ги фрлат на страна, а тоа значи дека ќе нема процент, џабе се шетало, преговарало и договарало. И тука почнува отворање на простор за мали и големи лаги.

  Иако се вика тоа агенција за недвижности, и те како се бара да сте подвижни, значи обавезно возачка дозвола, основно познавање компјутери и англиски барем. Многу глупа работа инаку, но има и такви кои уживаат во истата, па кој сака нека си ја проба среќата.