Работа во аптека- искуства

Дискусија во 'На работното место' започната од smiley16, 19 јуни 2013.

 1. smiley16

  smiley16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2012
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  50
  Здраво феминки. Оваа тема ја отворив затоа што во иднина сакам да работам во аптека. Средно сум меѓутоа планирам да продолжам на фармација, па сакам да ги прашам сите кои што работат во аптека или пак кои имаат некој близок кој работи во аптека какво искуство имаат, односно дали е тешка работата. Кога ги гледам сите оние латински имиња на илјадници лекови ме фаќа малку страв, меѓутоа мислам дека со тек на време, со пракса и со голема желба и тоа ќе се совлада. Ајде споделувајте искуства :)
   
  На malecka91 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. LejdiD

  LejdiD Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2011
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  152
  Не сум фармацевт, незнам дали е тешко ама искрено не верувам дека е, ама знам дека многу лесно се наоѓа работа а тоа е најбитно така да нема да погрешиш ;)
   
 3. Westlife

  Westlife Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2011
  Пораки:
  642
  Допаѓања:
  618
  Се си е навика! Фразава на мајка ми.
  Со тек на време ке се научат и имиња,лекови.После и во сон да си,ке ги пееш. :D
   
 4. Miamigirl

  Miamigirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 мај 2012
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  25
  Може ли некој да ми каже на кое место во Тетово се полага стручен испит за фармацевстски техничар?
  Дали е во средното или има некоја друга установа? :)
   
 5. this..is-me

  this..is-me Активен член

  Се зачлени на:
  7 мај 2012
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  8
  zdravo od 25 godini iskustvo so rabota vo apteka mozam da ti kazam deka e odgovorna rabota ,sega za razlika od porano ne e platena ,svedeno e kako da rabotis vo obicna prodavnica ,ne si cenet sekoj saka brza usluga ,gazdite baraat premnogu i za se kaznuvaat so i onaka malata plata ,da otvoris tvoja apteka treba da imas dosta finansii i sega e ogranicen brojot na aptekite po ziteli vo gradovite .Drugo nesto ako sakas da se vrakas od rabota so umorni noze sekoj den ,so glavobolki od psihicka napnatost zasto toa e umstvena rabota a ne e obicna prodavnica so lekovi i kozmeticki preparati,so tezina od pominatiot den vo koj mn.poveke bile neljubezni so tebe a ti moras da bides nasmean i koga ne ti e do smeenje ,so kup administracija i kontrola na pogresno zavereni recepti za koi voopsto ne si vinoven a si obvinet ,farm.teh rabotat mnogu a se plateni pomalku od rabota vo tekstilna fabrika ili market .baravte iskustvo eve sega dojde takvo vreme sto i vo penzija nemozes da si otides kako sto treba te brkaat pred vreme zasto takvi ne im trebaat vo apteka a zaboravija deka od nas ucea zasto od klupa vo apteka nemozes sam bez da te nauci kolegata pocituvaj go i ne zaboravaj deka treba od nego da ucis -pravilo vo apteka a sega e zaboraveno ........vreminjata se smenija :D no ako imas pregolema zelba tvoe e da odlucis samo fak e tezok a ne e cenet toa go kazuvam za razlika od dr fakulteti -privatizacijata go napravi taka ......
   
  На vaga89, tina-63, vichy и 3 други им се допаѓа ова.
 6. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  11.042
  Допаѓања:
  128.833

  За во Тетово незнам, ама кај нас се полага во болница пред комисија, претпоставувам и кај вас е така :)
   
  На Miamigirl му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Kaley

  Kaley Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2013
  Пораки:
  1.031
  Допаѓања:
  2.894
  Пол:
  Женски
  Е да си прашам јас овде некоја да не знае колку месеци се стажира 3 или 6? И каков документ треба да му однесам на газдата од аптеката кај што сакам да стажирам? Јас бев, од први јули ќе почнам, но ми рече дека требало документ да извадам дека ќе стажирам тука за да не дојде до забуни кога би дошла инспекција да имал што да покаже... :?: :?: :?:
   
 8. smiley16

  smiley16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2012
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  50
  Blagodaram za odgovorot, a jas mislev deka rabotata vo apteka e najlesna u najplatena no gledam deka ne bilo taka, a jas pak imam mnogu golema zelba za farmacija taka da ke si ja stavam rakata vo ogan odgodina :D
   
 9. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  11.042
  Допаѓања:
  128.833

  Се стажира 6 месеци, а за докумет незнам да ти помогнам. Прашај го газдата од кај да го извадиш.
   
  На Kaley му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Kaley

  Kaley Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2013
  Пораки:
  1.031
  Допаѓања:
  2.894
  Пол:
  Женски
  Ахам океј... Ај ќе се распрашам од кај да го извадам тој документ :?: ..незнаел тој , а бара да му однесам |( .. Иначе фала на одговорот duffi :*
   
  На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  13.462
  Допаѓања:
  135.717
  Пол:
  Женски
  Мајка ми работи во Аптека веќе 15 години и она вика дека се се може кога се сака така да ако имаш желба можеш се :) Инаку мама сега и во сон да ја прашаш она ѓи знае сите генерички и латински имиња се се учи со време позз се надевам ти помогнав :)
   
  На Doryana му/ѝ се допаѓа ова.
 12. vichy

  vichy Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2013
  Пораки:
  727
  Допаѓања:
  1.152
  Пол:
  Женски
  со време се се учи,сепак ако се гледаш себе си како подобро платена продавачка welcome in the club :@ дека колку и да се лажеме пациентите како такви во најголем број случаи ги доживуваат продавачките во продавниците за лекови,а и на крај што знае тоа продавачката во бел мантил кога комшиката се си излечи со тој и тој лек
   
 13. this..is-me

  this..is-me Активен член

  Се зачлени на:
  7 мај 2012
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  8
  moze e kasno za odgovorot ama za dokument se kupuva stazantska kniska vo SKOPJE ima da se kupi vo nekoi knizari ili prasaj vo nekoja apteka posto nekoi prodavaat.pozz inaku 6 meseci za sredno za fak 1 god staziranje pa drzaven ispit se polaga
   
  На Kaley му/ѝ се допаѓа ова.
 14. BeLLaDona23

  BeLLaDona23 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2011
  Пораки:
  797
  Допаѓања:
  1.837
  Пол:
  Женски
  Девојки,дали некоја има работно искуство во Зегин? Е сега нели скоро имаше оглас, и услов да почнеш со работа е да потпишеш на 3 години??? Што договор ќе беше...
   
 15. Kaley

  Kaley Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2013
  Пораки:
  1.031
  Допаѓања:
  2.894
  Пол:
  Женски
  Некој што има полагано стручен испит за фармацевтски техничари или ќе полага оваа година, да не знае што точно треба да се учи од кои книги или евентуално некои прашања што ги поставуваат да не ги имате? :)
   
 16. Nezamenliva

  Nezamenliva Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2014
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  110
  Има некој информација како е во земјоделските аптеки?
  Повикана сум на таква работа, меѓутоа немам никаква информација како се со плата, работно време, слободни денови итн.
  Ако има некој што знае, било каква информација би ми била добредојдена :)
   
 17. vichy

  vichy Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2013
  Пораки:
  727
  Допаѓања:
  1.152
  Пол:
  Женски
  BeLLaDONA23 pominala cela godina od pisanovo,kade si so rabota,spodeli iskustvo plus?
   
 18. nice-girl

  nice-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2010
  Пораки:
  317
  Допаѓања:
  60
  Девојки дали знаете каде во Скопје може да се најде униформи со поволна цена ?
   
 19. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  18.157
  Допаѓања:
  153.601
  Пол:
  Женски
  Во Мавровка имаше една продавница, не ми текнува како се викаше, ама истата ја има и спроти главниот влез на Државна, на Водњанска, Јас есента од таму си купив униформа (панталони и горен дел) за 1260 ден. Ептен поволни цени имаат, а униформите им се со солиден квалитет.
   
 20. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.465
  Допаѓања:
  136
  Пол:
  Женски
  Kolkavi se platite vo Zegin a kolku vo privatna apteka ?