Работа во аптека- искуства

Дискусија во 'На работното место' започната од smiley16, 19 јуни 2013.

 1. bijonse

  bijonse Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2016
  Пораки:
  650
  Допаѓања:
  1.229
  Пол:
  Женски
  ... прашај кој е Директор на Општа болница Охрид!
   
 2. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.037
  Допаѓања:
  20.548
  Пол:
  Женски
  Сигурно не стигнал до таму од што многу учил. Споредуваш баби и жаби. Ајде одговори и на форумџиката без завиткана форма. Директор на јавна установа сите знаеме како се станува
   
 3. bijonse

  bijonse Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2016
  Пораки:
  650
  Допаѓања:
  1.229
  Пол:
  Женски
  ... а ти со ваков однос, ама баш ништо нема ни да постанеш не знаеш нормална конверзација да водиш како на селска чешма да си!
   
  На Tea678 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.037
  Допаѓања:
  20.548
  Пол:
  Женски
  :rofl:
   
 5. GoodGirl2

  GoodGirl2 Нов член

  Се зачлени на:
  8 август 2019
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво, јас сум нов член но ве читам веќе подолго време, па се одлучив да се приклучам и јас
  Би сакала да ве прашам дали некој има работно искуство во некоја од аптеките (конкретно зегин) како асистент на продажба/ помошно технички кадар и како се склучува тој договор за работа, мислам врз основа на што? Доколку некој има информација ве молам споделете. Ви благодаараам
   
 6. tina2018

  tina2018 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2018
  Пораки:
  429
  Допаѓања:
  565
  Пол:
  Женски
  Здраво девојче, дали се вработи во Зегин и дали знаеш кои се условите за работа како Асистент на продажба? Можда веќе имаш искуство? Прашувам зашто ќе одам на интервју, па да знам за што да се спремам. Фала
   
 7. taznata :(

  taznata :( Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2016
  Пораки:
  128
  Допаѓања:
  66
  Пол:
  Женски
  Здраво, пред скоро време дипломирав на Фармација, но сега за да можам да работам во Аптека потребно ми е Лиценца. Доколку знае некој како оди процедурата како се уплаќа за полагање колку време се оди на пракса дали треба да се пополнува стажанска книшка и слични работи, колку потписи да се соберат. Би била благодарна доколку некој што полагал за лиценца ми објасни:)
   
 8. bijonse

  bijonse Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2016
  Пораки:
  650
  Допаѓања:
  1.229
  Пол:
  Женски
  ...трите главни столба на здравството кои се со високо образование, лекарите, стоматолози и фармацевти имаат своја комора, Лекарска комора, Стоматолошка комора, Фармацевтска комора каде СИТЕ прашања и одговори се добиваат во врска со полагање на државниот испит со предходно приправнички шестмесечен стаж при штом се положи се добива Лиценца, правен документ за сомостојна професионална работа!
   
 9. temjanushka123

  temjanushka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2016
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Што имаш завршено средно?
   
 10. tina2018

  tina2018 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2018
  Пораки:
  429
  Допаѓања:
  565
  Пол:
  Женски
  Музичко, и факултет имам, ама што ми вреди. Поз
   
 11. temjanushka123

  temjanushka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2016
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Обично во зегин како асистенти на продажба вработуваат лица кои имаат завршено медицина..
   
  На Alisa22 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. tina2018

  tina2018 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2018
  Пораки:
  429
  Допаѓања:
  565
  Пол:
  Женски
  Па можда и нашле некој што ќе продава пелени и козметика за минималец со медицинско, не викам не.
   
 13. taznata :(

  taznata :( Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2016
  Пораки:
  128
  Допаѓања:
  66
  Пол:
  Женски
  Фала на одговорот, но тоа го знам дека треба да се оди во Фармацевтската комора ама слушнав дека најпрво се уплаќа на уплатница 200 евра па се оди со уверението во комората исто прочитав дека и требало да се носи доказ за државјанство и стажанска книшка па да се почне со пракса. Бидејќи не сум од Скопје за да не одам два пати прво само за да се информирам па да уплатам, си реков тука некој знае подетални информации што се треба да се однеси за да почне стаж да течи и дали мора државјанството да се вади од родниот град или може од некој друг град на пример од Штип каде што студирав и каде што планирам да стажирам :)
   
 14. bijonse

  bijonse Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2016
  Пораки:
  650
  Допаѓања:
  1.229
  Пол:
  Женски
  ... сите медицински кадри дали со средно дали со високо образование полагаат државен испит, а со предходно поминување на т.н.приправнички стаж или пробна работа шест месеци, среднисти (мед.сестра, физиотерапевти, лаборанти, фарм.техничар, стоматолошки техничар, ренгенолошки техничар) стажираат на најмалку три места каде би можеле да работаат со својата професија и после полагаат државен испит и добиваат „Уверение“ или „Сертификат“ за положен државен испит, а дипломираните (лекари, стоматолози и фармацевти) на најмалку четири места каде би можеле да работаат со својата професија и тоа по своја желба во било кој град каде ги имаат тие соодветни образовни центри, со полагањето на државниот испит добиваат„ Лиценца“ за можност за самостојна професионална работа!
  ... е сега, на НЕТ, може да се најде кај чичко Гугл многу информации, не се трудиш или не си снаодлива со такви податоци? сите потребни документи можеш сама да си ги пополниш и преку електронска пошта - ТУКА! да ги испратиш до Фармацевтска Комора без да патуваш од Штип!  [​IMG]

  - Барање за пробна работа - ТУКА! ( приправнички стаж) !  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  ...ако си завршила факс во странство тогаш мораш лично да ги предадеш, па ќе прошеташ до Скопје!

  [​IMG]
  ...доколку го положиш државниот испит тогаш даваш барање за да ти се издаде Лиценца!
  [​IMG]

  - Барање за издавање на Лиценца - ТУКА !

  доколку дополнително сакаш да прашаш ... сврти !

  [​IMG]
   
  Последна измена: 19 октомври 2019
  На boomsleng, taznata :( и tina2018 им се допаѓа ова.
 15. emiliana

  emiliana Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2019
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  2.015
  Пол:
  Женски
  Вака да прашам ако има тука фарм. техничари да кажат како им се движат платите во аптека. Се разбира ако сакаат.
   
 16. Alisa22

  Alisa22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2017
  Пораки:
  1.283
  Допаѓања:
  7.648
  Пол:
  Женски
  Па со музичко извини како планираш лекови да продаваш?
   
 17. tina2018

  tina2018 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2018
  Пораки:
  429
  Допаѓања:
  565
  Пол:
  Женски
  Не продавам лекови. Али, да се вратам у средно, би одела медицинско. Поз
   
 18. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  8.713
  Допаѓања:
  98.940
  Пол:
  Женски
  Да знаеш само во Зегин кој се продава лекови и кој се вработија демек за козметика да продава само, целосно ја "осквернавија" фармацијата како струка... :|:|:|

  Имаш опција за вонредно средно... Колку е квалитетно не знам ама па и редовни ученици што учеле средно, врска немаат :), па еве веќе работат... Никогаш не е касно ако имаш желба. :):)
   
  На BlackMistery, tina2018 и Alisa22 им се допаѓа ова.