1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во бутик

Дискусија во 'Барање работа' започната од Leonida2, 4 декември 2014.

  1. Leonida2

    Leonida2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2013
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    28
    Ме интересира ваше искуство за работа во бутик за алишта, како е ? Односно да ме упатите на некои предности, но и недостатоци да работиш баш во таков бутик.. ме интересира бидејки добив понуда за работа во познат бутик во мојот град па сакам да си бидам спремна доколку одлучам да ја прифатам работата... :)
     
  2. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Познат бутик? Мојот совет е: Прифаќај без размислување! Немаш поима колку јаки врски имам за да влезам во еден од појакиве имиња на бутици, па уште ништо. Не пропуштај ваква шанса кога веќе ја имаш и среќно нека ти е.
     
  3. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Јас сум утре на интервју во бутик за долна облека и незнам уште сега паника ме фаќа, немам искуство со таква работа или воопшто како продавачка..

    Колкава е платата на една продавачка во еден ваков бутик? отприлика?
     
    Последна измена: 31 јануари 2015
  4. An4e24

    An4e24 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    441
    Допаѓања:
    1.438
    Пол:
    Женски
    Нема причина за паника, ако те примат брзо ќе навлезеш во работата ;) Околу платата зависи од газдрата ако те осигура ќе ја имаш најмалку основната, ако не те осигура колку сака ќе ти дава, јас лично работев за мизерни 6000 неосигурана. Но да не те демотивирам ќе си прашаш се што те интересира на интервјуто и ќе нема проблеми. Среќно :)
     
    На Petar80 и Umbrella22 им се допаѓа ова.
  5. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Најкраткото интервју на светот 5 мин.:D
    Осигурана на пола работно време, плата 5000 ден.
    За празници или ако има ептен многу работа плус се доплаќа.
    Што мислите во ред ли е ова? Јас прв пат имам вакво искуство и незнам што и како е. Некој по искусен да ми каже?
     
    На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
  6. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    @Umbrella22 воопшто не е во ред. Осигурана на пола работно време, мизерни 5000 плата, а претпоставувам 8 работни часа на ден. Чиста експлоатација.
    Ја разбирам јас беспарицата и потребата од работа, ама ова е тотално понижување на личноста и трудот што го вложува истата.
     
    На parksey, MilaP, Petar80 и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Е сега ко спомна @thinkerbell ја забораив да кажам дека 4 часа е работното време, секој ден освен Недела.
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Само 4 часа во денот работиш, а си осигурана на 2? Или работиш 8, а си осигурана на 4?
     
  9. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Епа ако се работи 4 саата, изгледа ќе бидам на 2..
    ама незнам дали уопште ќе ме примаат, до сега чим не се јавија, не верувам дека ќе се јават:^)
     
  10. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.953
    Допаѓања:
    20.834
    Според мене @Umbrella22 ако во моментов немаш друга опција за работа, почни.
    Ако добро разбрав ќе работиш 4 часа на ден, ќе земаш 5 000 денари плата, времето ке ти летне, а и за 4 часа не се малку тие пари ( :!: не и дека се многу, ама) да седиш дома нема ни толку.
    Според мене прифати, па кога ќе ти излезе нешто подобро, смени ја работата. Само убаво прочитај си го договорот пред да го потпишеш.

    Сега прочитав,мислам дека на помалку од 4 часа не можат да ти платат осигурување, барем јас така знам. Најверојатно ке си осигурана на пола работно време, бидејќи пола работн овреме и ке работиш. Значи ке работиш 4 часа и на исто толку ке си осигурана. Не губиш ништо.
     
    На parksey, Umbrella22 и Nausicaa им се допаѓа ова.
  11. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Со тие МИЗЕРНИ 5000 денари што попрво, да купиш автобуски билет, да си купиш јадење и што ќе ти остане за тебе?
     
    На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.953
    Допаѓања:
    20.834
    Знае ли некој колку даваат плата во Певекс?
     
  13. LadyInLove

    LadyInLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    14
    На страната на Агенцијата за вработување, каде што има огласи за вработување имам прочитано дека плата е 9590 мкд. Колку е тоа точно и дали онака само ги пишуваат сумите не знам.
     
  14. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.136
    Допаѓања:
    14.386
    Пол:
    Женски
    Дали некој има искуство со работа во Теранова, Евроазија и другите бутици?
     
  15. Zeynep

    Zeynep Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    1.100
    Пол:
    Женски
    Најмногу ми треба сега помош....Каде што сакав да одам на факултет не ме пуштат од дома само они каде сакаат во тој град,јас не сакам ни да слушнам,си имам други желби не можам да одам по други....Решив да отидам во Ск. таму да бидам цимерка со моите другарки,мислам секој месец вкупно е 6.000 и баш е колко што треба.Оваа година ќе работам другата и ќе учам и ке работам.И дечко ми е таму,му реков да ми помогне да ми најде работа,вели не сакам да работиш ама морам.Сама сум сега,се откажав од нив за една недела ќе си одам и нема да ме видат веќе,само ви се молам сакам да најдам работа во некој бутик или ќелнерка или шанкерка ама не знам што се прави таму,ама реков се ќе работам и сама ќе си застанам на мои нозе.Ви се молам помогнете,давајте ми совети не знам што да правам
     
  16. Zeynep

    Zeynep Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    1.100
    Пол:
    Женски
    Nema li nikoj bre ccc
     
  17. nadja29

    nadja29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2014
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    342
    под 12 000 не можиш да живееш Скопје,а за работа во скопје да најдиш е премногу тешко размисли што правиш
     
  18. Zeynep

    Zeynep Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    1.100
    Пол:
    Женски
    Најдов на интернет страна каде што се бара работа,има разни,и прочитав пример ако бидам келнерка,дневницата е 800 така да секој месец ке имам околу 24.000 нели одговара така
     
  19. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Не е секаде дневницата 800 денари. Всушност, прв пат слушам за толку висока дневница.
    Од муабети, знам дека во кафичите и рестораните низ Центар, дневницата е повисока, ама не верувам дека истата би била до толку.
     
    На kjukli му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Zeynep

    Zeynep Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    1.100
    Пол:
    Женски
    Не,секаде не е,на едно место прочитав и 600 се зависи