1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во здравство

Дискусија во 'Барање работа' започната од rajna-vojvoda, 8 јули 2011.

  1. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    Дали има некој на форумов да сподели искуство со работа во здравство?
    На темава може да споделиме искуства со барање работа, во приватен и во државен сектор, во болници, аптеки, амбуланти...
    Која е разликата во работењето во приватен и во државен сектор кога станува збор за здравството?
    Исто така доколку слушнете за некој оглас, конкурс, или пак дека некаде се отворило работно место може да го споделите тука :)
     
    На *€$§Kristina## му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Јас можам да ти кажам не од лично искуство него од блиски особи.
    Приватно е катастрофа. Или работа до исцрпување за смешна плата или умирање од досада, пак за смешна плата (зависи од локацијата на ординацијата и бројот на пациенти), при тоа и таа плата што е да ја чекаш со месеци. Одмор не барај, слободни денови никако. Слободен викенд преку една недела. Се распараваш со секакви луѓе, неписмени и неразбрани, а одговорен си за нивниот живот. Далавери од докторите (газдите) се прават на велико, ги казнуваат од инспекиција со астрономски суми и автоматски тебе те удира по џеб.
    На клиника е лудница, мислиш во Тунгузија си. Никаква организација, чекање, никаков пристап од докторите. Единствено таму земаат поголеми плати и до некаде посигурно им е пошо е државно. И најбитното прашање е како да се влезе во државна болница, ако немаш партиска книшка, јаки-прејаки врски и нормално да наполниш некое џебче.
     
    На Snowbell, betelu и rajna-vojvoda им се допаѓа ова.
  3. At.ena

    At.ena Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    32
    Да не има некој инфо медицинските сестри како се платени во Систина
     
  4. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    многу ...според мои информации 17 000
     
  5. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    Ме интересира колку се платени физиотерпевтите и каде се можат да се вработат? :)
     
  6. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    секаде кај што има масажи, а веке секаде ги има и се повеке луге идат на масажи на третмани, и сите тие физиотерапевтски работи
     
  7. betelu

    betelu Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    2
    BAs si vo pravo jas sum vo pzu (privatna zdravstvena ustanova) i praat pari na golemo a doktorite po mene vo pzu ne se veke doktori tuku neznam kako da gi narecam samo pari im se bitni a da toa deka skratuvaat od tebe e tocno mi skratija mnogu ko bozem ke se zbogati od mene no sto da pravime takva ni e drzavata
     
    На rajna-vojvoda му/ѝ се допаѓа ова.
  8. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    18.000 ;)
     
  9. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Да не знае некој случајно како се движат платите на мед.сестри во Ремедика ?
     
    На Oscar Lady му/ѝ се допаѓа ова.
  10. lostintranslation

    lostintranslation Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Дечки, има ли на форумов некој биохемичар од ПМФ? Дали и каде најдовте работа (по струка), или волонтирате до бесконечност?
     
  11. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    2 во мојата фамилија се биохемичари од ПМФ. Едната работеше како заменик наставник по школи (дополагаше за наставнички смер), па волонтираше во ХЕС во болница, па во млекара за да на крај работи сасвим шесто што нема врска во факс затоа што не беше задоволна од платата.
    Другата работеше како технолог во прехрамбена индустија, па во пластична индустрија за да на крај се спастри во млекара. Платата не е сјајна ама бар е редовна и има фер однос.

    Работа баш по струка можеби и ќе најдеш ама веднаш да ти кажам дека е многу слабо платена 18-22000ден е некој максимум што можеш да извлечеш а да не збориме во какви услуги се работи ако е некоја фабрика (влага, промаја, топло...)
     
  12. lostintranslation

    lostintranslation Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Благодарам Славица, драго ми е кога ќе слушнам дека некој се вработил на место за кое се школувал, ама како што идат работиве ретко кој си наоѓа по струка. Од дипломците (пред 4-5 год) дали 5% работат како биохемичари, речиси сите волонтират за 4000 ден без никаква гаранција за вработување или работат во било каква фирма и нормално се пријавени како среднисти. А тоа е малку повеќе иритирачки бидејќи ни малку не е лесно да се заврши биохемиска насока на ПМФ. Но секогаш останува надежта за подобро утре нели.. Ајде поздрав
     
  13. Scorpia

    Scorpia Активен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Јас сум физиотерапевт и искрено сум изреволтирана за тоа колку се разликуваат платите дрзавно/приватно... Во приватниве ординации ќе работиш за максимум 14 000ден, со лоши услови, односно лошо работно време, без слободни денови, одмор и сл... Во Завод за рехабилитација, физиотерапевтите со факултет земаат по 27 000 ден што за мене е одлична плата и дај боже и јас некогаш да успејам да влезам во државна установа :wasntme: Моментално работам како масерка затоа што на ова работно место ми понудија подобри услови и флексибилност во работни саати, иако платата моментално не е ни блиску до она што сметам дека е потребно за нормален живот во Македонијава :@
     
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.589
    Пол:
    Женски
    да ја активирам малце темата.Kолку е просечната плата на медицинска сестра во болница.Zборувам за дрзавна болница и сл ,не за приватна.I дали секое оделение има и нокна трета смена?
     
  15. t.i.n.k.e.r.b.e.l.l

    t.i.n.k.e.r.b.e.l.l Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    335


    Почетна плата е мислам 15 000.
    Е сега со поголем стаж имаш и поголема плата.
    На секоја клиника е различно. Имам волонтирано на инфективна клиника и гинекологија, на гинекологија сестрите беа подобро патени и се движеше до 24 00 ден со дежурство (зборам над 5 год искуство, знам за моја колешка). А на инфективно до 18-22 000ден ......

    СЕ зависи и од стажот...
     
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.589
    Пол:
    Женски
    fala mn na odgovor.Ima raspisan konkurs za medinski sestri pa se spremam utre da podnesam dokumenti.Dali nekoj znae dali lekraskoto uverenie ima rok od samo 6 meseci ili ne?I dali e isto za sekade.Jas pred edna godina vadev lekarsko za prethodnoto rab mesto ama neznam dali i za ovde moze istoto ?
     
  17. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    ^Лекарското трае 6 месеци.
     
  18. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.650
    Пол:
    Женски
    Околу 16 000-17 000 ден. Зборувам за гинекологија во Државна.Исто има додатоци за 3та смена, односно мислам дека 1000 ден е дневницата за 3та смена.Дополнително се плака ако докторот те земе за прекувремена работа,односно ако има некоја приватна интервенција.
     
  19. 17mart

    17mart Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    398
    Каде е објавен конкурсот ако може да ми кажеш?
     
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.589
    Пол:
    Женски
    bese objaven na najdi rabota.com.mk ama traese sve na sve 5 dena .vekje e zavrsen