1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во здравство

Дискусија во 'Барање работа' започната од rajna-vojvoda, 8 јули 2011.

  1. Philippa

    Philippa Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    За среќа не, не ме викнаа. А бев многу загреана, заради работно искуство, а не чув ниту еден човек да ми каже нешто арно.

    Ти се изгори таму?
     
    На NOVAVON му/ѝ се допаѓа ова.
  2. NOVAVON

    NOVAVON Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2016
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    440
    Пол:
    Женски
    Да многу оддамна, како ме излажаа за платата, ама прво раб.искуство јас со средно само и добро го искористија но не за долго. Штета што вакви фирмички се менаџирани од толку непоштени,алчни луѓе, а претежно ако немаш врски за државно во здравство како по непишано правило налетуваш на некоја ваква фирма и со тек на време ти се крши секој сон. Но ете луѓето споделуваат искуства, се е прашање на време кога се ќе се дознае, а не да сме предмети на манипулација.
     
    На Dust и Philippa им се допаѓа ова.
  3. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ... ај да помогнам и овде , парламентарното мнозинство ги донесе законските промени за вработување на волонтери , оние кои работеле во некоја државна институција со договор на дело или авторски договор по своја иницијатива односно сами одлучиле да волонтираат ( чисто ви велам дека тука спаѓаат непартиски профили , согласно член 10 од Законот за волонтерство („Сл. весник на РМ“ бр. 85/07 и 161/08) најмногу до 15% од просечната месечна плата во Република Македонија исплатена во претходната година , со еден збор доколку некој сака да биде волонтер постои закон за кој институцијата не може да го одбие , а тој ако има среќа во скоро време во бранот на вработување со договор на неопределено време во таа институција ќе влезе и тој иако нема благе везе со било која партија ( заедно со другите партиски определени ) :!:
     
  4. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Не те разбрав извини. Дали постои уште волонтер, дали ќе прима плата 4500 ден. како што беше порано?
     
  5. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ... е да околу платата ,читам различни коментари и влијание, барање совети од туѓи искуства кое нормално треба да се земаат во предвид но никако да биде репер на вашето одлучување , затоа што секој си е своја индивидуа и си има своја харизма мимо своето образование , како тоа ? па така .. можеби некој да работа со години и да си биде на таа иста плата ( зборувам за приватниот дел) затоа што ете не го бидува или едноставно ја нема харизмата кај ,,газдата,, , но можеби некој што тукушто излегол од клупите што се вели без искуство , за кратко време се покаже што со знаење што со харизматично однесување и веднаш ќе има нормално разлика ...затоа секој со своето , не верувајте секому пробајте си ја вашата среќа, информациите дознавајте ги само колку вие да сте спремни да знаете како да се однесувате или да очекувате ! (y)
     
    На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
  6. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    Да !
     
  7. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Знам дека се укина волонтирањето а кој сакаше да оди на работа за без надокнада, значи без денар да добие можеше. Кога е направена оваа измена за волонтери?
     
  8. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ...знаеш? ...дали Ти лично си била? .. можеби , не велам не... преку ноќ многу закони се менуваат, дополнуваат итн... но може да се провери 8)
     
  9. Ivvaannaa93

    Ivvaannaa93 Активен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    Ne znam zosto samo gi plakaat koga kulturata nivna e na najnisko nivo, ne znam kako nekoj voopsto gi primil na rabota, voopsto ne se ljubezni ni nisto. Zal mi e za tie pacienti tamu sto se.
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  10. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Кога станува збор за култура, слободно ќе дадам мислење дека Народот во Македонија 90% заборавил што е култура..катастрофа сме на сите полиња, па еве ти пример и од форумов.
     
    На PaLaVa, LollySky, Dust и 3 други им се допаѓа ова.
  11. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.642
    Допаѓања:
    9.467
    Пол:
    Женски
    Не генерализирај само ке те молам. Конкретно на една клиника кај што лежев (у државна) сите беа коректни и не само према мене туку и према другите. Исто и за братучед ми сега што лежи на една друга клиника, баш се онака коректни и позитивни. Мене конкретно се што ми сметаше е што немаа време мн да ислушаат ако имаш да им кажеш нешто ама се друго беше во ред. Да не спомнувам детаљи, јас сум задоволна конкретно од таа клиника кај што лежев. За други може е така може не, не знам, но верувам дека секаде има и сестри од помош ама и такви што не те есапат многу, мислам дека тоа е повише на индивидуално ниво.
     
    На PaLaVa, LollySky, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Ivvaannaa93

    Ivvaannaa93 Активен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    Devojko ili decko sto i da si kako prvo ne sum od Makedonija a toa jas sto go rekov e vistina a ti slucajno ako si medicinska sestra ili nesto slicno i ako te boli vistinata toa e druga rabota ili pa pretpostavuvam ti si naviknata na toa kulturno nivo i ne si videla podobro.. Ne go kazav toa za dzabe tuku zatoa sto dodeka imavme rodina sto lezese vo bolnica trebase da go slusam medicinskiot personal kako zboruvase kolku bile oni izmoreni i kolku samo ne si ja sakale rabotata, edvaj cekale da doslo pauza i da pusele cigari, plus nekoj raboti sto bea odneseni za licnosta sto lezese tamu gi snema sto najverojatno bea zemeni od niv.Drug primer, drugarka otisla vo bolicata i imalo postara zena sto padnala i nikoj od vrabotenite ne sakal da pomogne i koga ona otisla da tropa po vrati da prasuva za pomos setrite bile tolku bezobrazni so toa sto i rekle ne e toa moja rabota, koga prasala nekoj drug istiot odgovor go dobila?!?! Dali ti smetas deka toa e vo red? I dali i ti taka mu se obrakas na nekoj ako te prasa za pomos?
     
  13. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.642
    Допаѓања:
    9.467
    Пол:
    Женски
    Дојди работи без прекин 24 и 12 часа, трчај на сите пациенти да им уклучиш инфузија, да ги видиш дали нешто им треба или не. Овдека мед. сестри работат 200 на саат. Ти пошто не си од мкд ова се само муабети што ги имаш чуено. Не е во ред да генерализираш и да даваш лични твои мислења без да си искусила нешто.
     
    На PaLaVa му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Ivvaannaa93

    Ivvaannaa93 Активен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    Neee, jas go kazav toa sto go imav videno so moj oci. A toa deka se raboti po dolgi saati sekade e taka ne e samo vo Makedonija i veke koga si se odlucil za nekoja kariera da ja rabotis na podolg period mislam deka ne bi bilo vo red da se zali na toa kolku mnogu se raboti taka? Zatoa sto pred da pocnes da rabotis nesto treba da pobaras informacii na pr kolku vreme se raboti itn,itn,.
     
  15. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.642
    Допаѓања:
    9.467
    Пол:
    Женски
    А као ние сите треба да се обратиме кај гатачки да видиме у кој правец ке ни се движи професијата? Тебе никогаш не ти доаѓа преку глава од работата? Или ти имаш раб време од 8саати, па не ти е толку проблем. Некој има еден куп пациенти со кои се замара, а ги има секакви.
    не генерализирај и не понижувај никого, не си им у чевли да знаеш низ што поминуваат тој работен ден. Ти после 8 саати си дома а некој продужува да трчи од ходници у ходници.
    Мајка ми е мед. сестра, мене ова исто ке ми биде професија, па ја гледав жената каква истоштена ке дојде од работа. И каква треба да биде после 12 или 24 сата дежурство? Весела, ведра, да држи филозофии како сепак го работи тоа што го сака, како животот е најубав, како треба на секој еден да се смешка а тој некој да ја понижава и вреѓа? Премногу ги сфаќате мед. лица како некои што треба да ви трчат по гз а не како некои кои треба да бидат тука за да ви помогнат.
     
  16. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Незнам зошто ме цитираш кога реков тоа што ти го мислиш, само јас глобално за цел народ.
     
    На naturally и joy1 им се допаѓа ова.
  17. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.642
    Допаѓања:
    9.467
    Пол:
    Женски
    @baba Rada и се кара нешто денес. :lol:
     
  18. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Нема потреба од карање, само некој не разбрал добро што реков, настрана и тоа што работам во здравство и ги знам сите срања таму.:)
     
    На *Amethyst* и joy1 им се допаѓа ова.
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    pred da obvinis nekoj deka ukral nesto treba dokaz da imas za toa
     
    На *Amethyst* и baba Rada им се допаѓа ова.
  20. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.642
    Допаѓања:
    9.467
    Пол:
    Женски
    @joy1 она цело време се потпира на туѓи искуства и рекла-казала муабети.
    Да, и ја имам чуено дека не знам некоја сестра што направила ама срамота да генерализирам како неа.
     
    На PaLaVa и joy1 им се допаѓа ова.