1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во маркети

Дискусија во 'Барање работа' започната од daskaloska, 24 септември 2012.

  1. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Ednostavno razberi deka ima isfrustrirani, iskompleksirani, nee*eni, nenormalni luge i luge koi ne gi sakaat po doma pa mora na drugo mesto da se praznam i pokazuvaat sila. Namesto da si go zimas toa pri srce i da se neeviras razmisli deka se mnogu ponesrekni od tebe stom stignale na tolku nisko nivo da se odnesuvaat i sozaljuvaj gi.
    Ne se zamaraj, sekakvi luge ima...
     
    На Novecento, VladeMila, kjukli и 3 други им се допаѓа ова.
  2. Igrata

    Igrata Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2013
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Машки
    Понекад мислам дека има жени на каса кој што флертуваат. Особено ако ми се генерација -1~5г. Кој е најдобриот начин да се ескалира ситуацијата а да не и стане незгодно бидејки девојката е на работно место?
     
  3. Kukla994

    Kukla994 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    4.682
    Допаѓања:
    46.940
    За да не дојдеш до контакт со рацете додека и даваш пари, ке и ги фрлиш па нека ги земит...
    Ем пак ке си појш во истиот маркет ем нема незгодни ситуации ;)
     
    На Igrata му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Igrata

    Igrata Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2013
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Машки
    Нееее, не ме свати, го сакав обратното!! :D

    Другарски муабет без пуштање ;)
     
  5. Kukla994

    Kukla994 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    4.682
    Допаѓања:
    46.940
    Ааааааааааа шо било, ахам..
    Ами шознам, биди внумателен и толку :lol:
     
  6. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Kazi i deka ti go razubavila denot i nareden pat pocni so segi aaa eve ja taa so mi go razubavuva denot i bla bla muabeti.... pa ke vidis kako ke se odviva situacijata....
     
  7. Igrata

    Igrata Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2013
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Машки
    Аха значи играта се одвива низ неколку сукцесивни средби и одредување дали атракцијата е присутна.

    Ок фала
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Smiley11

    Smiley11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    167
    Некој со искуство во Тинекс??? Како е за работа? Услови,плата?
     
  9. lakisantandzelo

    lakisantandzelo Активен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    Не разбирам... зошто во некои огласи за работа во маркети пишува дека се бара продавачка?! Ќе им препорачам следен пат да напишат дека се бара приватен роб или амал со апсурден осет за покорност.
    Зарем толку многу целава криза ги натерала луѓево масовно да не реагираат кога некој шеф се изживува на нив, туку гледаат уште повеќе покорност да му демонстрираат?! Јас разбирам дека некои имаат деца и се тресат над тоа „парче леб“, ама многу лоша услуга им прават и на останатите вработени .Ако никој не реагира, ова „вампириве“ се во состојба на глава да ти се качат. Толку цинизам и гледање од високо од некои си шефови...комплекси, комплекси! Во исто време сакаат да си насекаде, општ работник...магационер, чистач. Абе, се` си, само продавачка не си! Кога си нудел производи, си требал да бидеш оклештен и да нудиш од срце. Аман бе?! Идеш по некого и нонстоп го критикуваш и насмеан да биде?Чистиш а ти велат штеди средство ко божем кај татко ми чистам...Креваш пакети, влечеш роба со колички ко најголем амал на свет, вени да ти попукаат.
    Ете, затоа памет у глава кога аплицирате за продавачки.Убаво прашајте КОНКРЕТНО да ви кажат што ќе работите. Јас немав избор. Ама кога ќе завршам со нив, се на видело ќе ставам.
     
    На Ники. и kjukli им се допаѓа ова.
  10. izabela.nik

    izabela.nik Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2013
    Пораки:
    718
    Допаѓања:
    5.947
    Пол:
    Женски
    Една од најтешките работи уф колку не ја сакам работата на каса. Секој се однесува како што сака без трошка култура почит.. Дремат не се пакуваат како не знам што да се, мораш да им спакуваш работи иако тројца дошле да пазарат и притоа не се задоволни што со што си ставил во кеса имаат посебни барања.Па ако е така спакувајте се сами. ако им треба нешто ти се обраќаат со " дојди ваму".. И уште многу многу одвратни работи. Што се уште нема да се изнагледам. Не ли им е срам така да се однесуваат, не им е ни жал. Истите луѓе одат во болница или банка но таму понаку се однесуваат. Со понизност со стравопочит.
     
    На kjukli, senza.parole и mims-89 им се допаѓа ова.
  11. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    Грешкa си aкo мислиш декa нa тaквите oднесувaњетo им се менувa зaвиснo oд местoтo. Тoј штo е некултурен, секaде е тaкoв зaштo не знaе зa пoинaку. Културaтa или јa имaш или јa немaш, не мoжеш дa јa изглумиш.
    Јaс те рaзбирaм сo кaкви луѓе си имaш рaбoтa. Сaмo игнoр зa тaквите или пa нaучи се нa културен нaчин и нaсмеaнa дa ги зaќутиш штo дури и тие сaмите немa дa знaaт декa тoa е нaменетo зa нив пa и згoрa нa тoa ќе си се нaсмеaт сaми нa себе. :D Мoже пo пaт нaкaј дoмa ќе им текне штo билa фoрaтa и кoј е глупиoт. :D
     
  12. izabela.nik

    izabela.nik Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2013
    Пораки:
    718
    Допаѓања:
    5.947
    Пол:
    Женски
    Јас сепак мислам дека така не се однесуваат на други места како дојди ваму итн.. можеби со тек на време ќе научам како да не допираат.
     
    На Daydream му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Се согласувам @izabela.nik дека на други места не се однесуваат така, само на продавачки се чувствуваат надмоќни, на други места ќутат ко мулиња.
     
    На kjukli, Mishela и izabela.nik им се допаѓа ова.
  14. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Тoтaлнo си вo прaвo зa oвa. И јaс минaтaтa неделa рaбoтев кaкo прoдaвaч и метев и џoгирaв вo мaгaцинoт и мaркетoт, знaчи сè рaбoтев. Имaв еднa лудa шефицa штo не ми ни пoмoгнa дa се приспoсoбaм нa рaбoтaтa плус ми викнa региoнaлен зa дa ми кaже декa мoите не смеaт дa влегувaaт вo тoј мaркет a oвaa гнaсaвa сaмo цинички се нaсмеa, знaм декa нaмернo гo викнa зa дa ми нaштети и пoсле тoa ме гледaше нaoпaку. Бев дa се пoжaлaм вo дирекцијa aмa ништo не биднa се штитaт меѓу себе. И нaпуштив, тaкви ѓубрињa не трпaм, немaм ни женa ни децa зa издржaвaње тaкa дa ништo не ме врзувaше дa oстaнaм.
    Вo мaркет дa не сте ни пoмислиле дa се врaбoтите, oсoбенo вo oвoј кaј штo бев aкo требa и иметo нa мaркетoт ќе гo кaжaм. Пoвеќетo се ѓубрињa и психoпaти невидени, секoјa чест нa исклучoците, знaм декa ги имa.
     
    На SummerGirl, Ники. и kjukli им се допаѓа ова.
  15. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Заради такво малтретирање на продавачките, маркетите често објавуваат огласи за нови вработени. Ќе работиш како коњ, ќе го чистиш маркетот и некоја исфрустрирана кучка ќе ти се дере? За колку пари?За 10 000 денари (некаде и помалку земаат)? Освен тоа, тука е и работењето за секој можен празник. Катастрофа.
     
    На Ники. му/ѝ се допаѓа ова.
  16. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Гледам во КАМ има оглас сега.
    Секој ден пазарам од таму.
    Секој ден исти продавачки од утро до мрак.
    Девојчињата и на каса се и кутии дигаат и едни огромни колички буткаат со цели палети кисела вода...СТРАШНО !!
    Многу пати ми дошло на памет да ги прашам за кои пари го работат сето тоа ?
     
    На SummerGirl, hermosa и kjukli им се допаѓа ова.
  17. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Ни јас не знам за колку пари работат, ама знам дека им каснат со плата. Така имам слушнато. Некој ќе рече - ако толу пребираш, седи си дома. Па ќе седам. Не дозволувам некој да си прави мајтап со мене.
     
    На Ники. му/ѝ се допаѓа ова.
  18. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Некој збореше и дека од платата на пример 3000 денари мора од таму да пазарат...па останатото во готово им го даваат.
    Секој ден ги гледам како се мачат.
    Па и празници.
    Мора многу да им значат тие неколку илади денари штом се изложуваат на такви нечовечки напори
    Точно е дека никоја работа не е лесна, ама ова...
     
    На SummerGirl и kjukli им се допаѓа ова.
  19. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Сигурно им е тешка ситуацијата штом работат во такви услови. Кога нема друго, и тоа ќе го работиш. Да не почнам да пишувам за Веро. Ги жалам вработените. Земаат најмизерна плата.
     
  20. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Вo КАМ секoгaш имa oглaси зaтoa штo немaaт персoнaл, a тие нa кaсa зимaaт oкoлу 12.000 денaри, плус шефoвите мкнaт рoбa и местaт, a aкo имa гужвa и нa кaсa седaт. Никoј не им седи зa тaa мизернa плaтa. Прoдaвaчите зимaaт 9.590 плус рaбoтaт и зa прaзници и делници, секoј ден турбo. Немaaт персoнaл зaтoa штo не знaaт кaкo дa ги зaдржaт, се изживувaaт врз нив, рaбoтaт сè зa ич пaри, кaкo ненoрмaлнaтa штo јa спoмнaв пoгoре.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.