1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во маркети

Дискусија во 'Барање работа' започната од daskaloska, 24 септември 2012.

  1. macence994

    macence994 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2015
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    353
    Пол:
    Женски
    Точно е се , јас и на прва смена никогаш несум си заминала навреме , се случувало да има и по 15-18 палети . Но мене ми било највеќе криво што шефицата и заменичката се жалеа дека они највеќе работат а демек ние цел ден што сме биле на каса не ни било тешко , па ќе речам и има мн безобразни луге што еднаш во сето тоа брзање несум слушнала дека ме прашува за цена ,бидејки бев капната oд работа 1 смена а да си одам во 5 од работа , и ми се дере човекот за што сум била јас таму , и ме казни шефицата оти несум го слушнала . Колку пати ќе ми носи железни пари во најголемата гужва да неможам да ги избројам пошто редици се прават и мене.ми се дерат муштерѝте а 2ра каса не се уклучува
     
    На moneni му/ѝ се допаѓа ова.
  2. N0NamE

    N0NamE Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    2.136
    Пол:
    Машки
    A za pauza da ne pravime muabet vo Dogovorot deka imas 30 min a sefot ti vika ajde odi pobrzo na pauza i vrakjaj se.cesto mi se slucuvalo samo da sednam a da me povikaat i toa strasno me nervira koga nekoj ke me stane od jadenje togas i zici mi se spojuvale ama toa e sve na sve KAM e stabilna firma i si gi zapazuva pravilata i zakonite vo drzavata i sekogas i navremeno platen i Pridonesi i zdrastveno osiguranje od prv den na vrabotuvanje do posleden den do OTKAZ ali vnatre politikata na rabota e strasno NEORGANIZIRANAAAA
     
    На SummerGirl, dragan4eDR, moneni и 2 други им се допаѓа ова.
  3. N0NamE

    N0NamE Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    2.136
    Пол:
    Машки
    Sekogas sprema novite vraboteni znaat da se odnesuvaat mnogu strogo sum gledal dosta primeri i takvi raboti kako postapuvaat so novite a oni treba d ago gradat temelot na firmata na noviot personal i da se potrudat maksimalno da gi naucat i obucat zatoa i ne cudo sto non stop im begaat za kratko vreme.
     
    На SummerGirl и moneni им се допаѓа ова.
  4. N0NamE

    N0NamE Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    2.136
    Пол:
    Машки
    Sve mi e jasno i mnogu dobro poznato ova sto go zboris Maco 4 god rabotev i mi se slucuvale i na mene vakvi raboti ali ako ne pokazev zabi nemase da go smenat ponasanjeto sprema mene i na kraj da me molat da ostanam.
     
    На SummerGirl и moneni им се допаѓа ова.
  5. macence994

    macence994 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2015
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    353
    Пол:
    Женски
    па никој неможе да поднесе таков тутор затоа ситр си заминуваат , пошто ако си близок со шефицата тогаш арно ќе си поминеш ,
     
    На moneni и Mr. Right им се допаѓа ова.
  6. N0NamE

    N0NamE Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    2.136
    Пол:
    Машки
    A ne sum i nema da bidam na nitu edno mesto kaj i da rabotam GZOLICAC za da ja steknam tugjata doverba i pocutuvanje.Sekogas si go pokazuvam ravoto lice i karakter zatoa ako im kleknes na pocetok ke te gazat do kraj sekoj rabotodavec e takov sekogas ponasaj se sprema situacijata.
     
    На SummerGirl, moneni и macence994 им се допаѓа ова.
  7. macence994

    macence994 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2015
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    353
    Пол:
    Женски
    Така и треба , во потполност се согласувам со тебе ;)
     
    На N0NamE му/ѝ се допаѓа ова.
  8. N0NamE

    N0NamE Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    2.136
    Пол:
    Машки
    Site rabotime za parce leb za podobra idnina ne treba da dopusti covek da go gazat so takvo ponasanje samo go rusat ugledot na firmata posto za moj 4 god kolku sto rabotev mnogu lugje dovagjaa i si odea a imase takvi poiskusni so povekje staz sto im bese dojdeno preku glava i napustaa.Imaat pari ne se za zalenje ama ne se dovolno plateni vrabotenite zatoa i ke im se vrtat edni isti oglasi po internet.
     
    На SummerGirl, moneni и macence994 им се допаѓа ова.
  9. macence994

    macence994 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2015
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    353
    Пол:
    Женски
    Па не е доволно 12-13000 а денеска цел ден куцаш 350-400 илјади можда и повеќе во др градови ,
    и никогаш нема да ги задржат вработените
     
  10. N0NamE

    N0NamE Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    2.136
    Пол:
    Машки
    Sum zborel so Kolegi sto napustile i tocno e toa sto go kazale koj napustil od KAM na podobro otisol a i taka e najdov nesto poasalno kade sto ke mozam kako covek da si odam doma i da imam privaten zivot.
     
    На SummerGirl и macence994 им се допаѓа ова.
  11. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    @N0NamE , @macence994
    Точно е дека не се понашаат убаво спрема новите, се иживуваат врз нив, вклучувајќи се и себе. Мене никој не ми помогна за јас да се вклопам таму, правев што знам да правам, работев што знам да работам. На крај лудачата ми викна регионален кој е очигледно многу близок со неа и само се насмевна цинички. Уфф кога ќе се сетам само. :@
    И кога ми го направи тоа ја оставив сама да си работи, јас само редев и прередував до крајот на смената. За смена не смеев да ја прашам госпожава, ми вика па не знам ти треба да си знаеш (имаше некои измени и затоа ја прашав). Плус збореше на телефон со тој регионалниот и му вика, па јас немам со кого да работам, треба три каси да се отворат. Идиотка.
    Да не зборам дека јас цел маркет и магацин го метев и бришев пред затварање. Дотичната што беше на каса ќе заметеше пред влезот само.

    Имаат убави производи не викам не, ама внатрешноста им е катастрофална! А со такво понашање ќе им фалат секогаш вработени, затоа мејлот им е секогаш отворен. Јас кога бев на интервју беа само 5-мина на список. Ете толку малце се пријавиле.

    Инаку, Нонејм, мене ми кажаа дека само 15мин. не следувало пауза, а не 30. :shake:
     
    На lasthope, SummerGirl, moneni и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. N0NamE

    N0NamE Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    2.136
    Пол:
    Машки
    Procitaj batka vo dogovorot sto pisuva ako seuste go cuvas :D dzabe zborime segde ima vakvi zaebancii edno zborat drugo pravat ama toa e covek ponekogas koga nema izbor mora da se navikne na sredinata uslovite i pravilata.Ali sve si ima svoe sekogas sum imal da kazam nesto i sum znael kade da go kazam za sto se tie Menadzeri ama ok ti si bil nov ne si znael kaj da se obratis.Ama kako i da e ne si vise tamu a i jas i ne vredi da se zamarame so toa kako zikaat Zivot ide dalje.
     
    На macence994 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. macence994

    macence994 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2015
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    353
    Пол:
    Женски
    Да Било и поминало . им посакувам среќа на сите да си најдат убава раб ;)
     
    На moneni му/ѝ се допаѓа ова.
  14. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Kit-go
    За работа на каса има услови? Некој искуство или плата/дневница?
     
  15. Ники.

    Ники. Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2016
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    1.266
    Пол:
    Женски
    Па дали имате работено во Рамстор?
    Како ви се чини ако да..?
    Пријатни и негативни искуства..:Д
    Еве да споделам едно мое..:/
    Само што почнав ..Почнаа да ме обучуваат за на каса..
    И денеска ми е прв ден.
    Денеска ми спомнаа онака ко низ шала дека на 31ви, на 1ви и за божиќ се работи и 1ва и 2ра смена..До 20:30ч.
    Им кажав дека не ми одг. бидејќи имам закажано за Нова Год. со пријателите да прославиме. Па ако би можело да ме стават 1ва смена.
    Си добив кратко и јасно одговор. Они не знаеле која смена ќе ме ставеле.
    Ајде океј. Не можеле да знаат.
    Али да не очекувам ништо бидејќи им недостасувало персонал.
    Инч имам потпишано догг на 3 месеци.Сакам да го поништам бидејќи уште е почеток..
    Сакам ваши мислења..ако може..:Д
    Ви благодарам.​
     
  16. V.odolija

    V.odolija Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2014
    Пораки:
    1.173
    Допаѓања:
    20.843
    Треба да ти биде јасно дека во Рамстор нема празник-делник, секој ден е работен , таква им е политиката и не прават отстапки.
    Штом си потпишала договор незнам дали можеш да го поништиш, нека те упати некој повеќе што се разбира.
    Иначе имам работено , ама не во маркетот :)
     
  17. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.633
    Пол:
    Женски
    Можеш да дадеш отказ пред време со тоа што ке им платиш пенали бидејки станува збор за вработување на определено време.
    Газдите генерално не ги интересира дали некој има договорено да слави Нова година, роденден, годишнина со партнерот и сл настани па за да излезат во пресрет. Во принцип тие што се таму подолго вработени го имаат првиот избор при договорање на смени и на останатите меѓусебни односи, ваљда не очекуваш ти вчера примена одма да да поставуваш услови и желби да пројавуваш. Ете си кажала дека сакаш да идеш прва смена ако имате слобода сами да ги договарате смените можеби некој од колегите би имал желба да ти ја остапи својата смена, ако не останува на менаџерот како ке ве организира.

    На крајот од денот имаш избор дали ти е побитна работата или Новата година па ради едно славење да си ги нарушиш односите таму а уште си тазе допрва ке почнуваш со работа и ке треба да градиш колегијалност со останатите.
     
    На cresa-jagoda, Ordinary и crimson им се допаѓа ова.
  18. Ники.

    Ники. Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2016
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    1.266
    Пол:
    Женски
    Искрено највеќе ми е за договорот.
    За изборот да..Ама како на 20но девојче битно ми е ..
    Ме иритира тоа понашање.
    Зошто кога бев на разговор ми кажаа дека празниците се наплаќаат дупло ако се работат..и дека се работат по потреба..:О (прва смена)
    Иначе јас договорот го склопив на 22ри..а на 23ти им напишав дека ова е некоректно и дека сакам да го прекинам договорот додека е уште рано.Ваљда нема да е проблем.
    Не знам али само за тоа ми е највеќе страв.

    Ипак како сите луѓе и јас сакам да ги поминам барем Нова Година и Божиќ со своите..или барем да сум 1ва смена..Строго сум против тоа..За тоа може ќе речете дека не размислувам праведно ..за еден празник напушта работа и слично..али не можам..од друга страна и внук ми доаѓа од Софија за Божиќ..не можам да не го видам и да сум 2ра .
    Ипак семејството го ставам пред се за Божиќ.
     
  19. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.564
    Пол:
    Женски
    Договор е договор
    Работа во маркет е работа во маркет.

    Нема такво нешто како - по потреба. Уште помалку па, прва смена. Се работат сите смени, според раб.време на маркетот. Што мислеше, ти прва само ќе работиш а некој до 10 навечер ќе седи?
    Празник-делник, ти треба да се нацрташ на работа.

    Ако семејството го ставаш пред работата, најди си друга фирма што не работи 365 дена во годината..

    Кога го потпишуваше договорот, веројатно прочита кои се условите..
     
    На Elen4e_sonce, cresa-jagoda, Smiley11 и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Размисли, зошто те вработуваат баш ова време?
    Затоа и те имаат примено - за да имаат повеќе нови луѓе кои што ќе ги користат за покривање на празничните гужви.
    Нормално дека ветераните вработени ќе си го земат празникот.
     
    На cresa-jagoda, referentka и Dust им се допаѓа ова.