Работа во радио станица

Дискусија во 'На работното место' започната од littlegirl92, 19 декември 2010.

 1. littlegirl92

  littlegirl92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  13
  Драги феминки,
  Одсекогаш сум се воодушевувала на оние кои работат во радио и ме интересира дали и меѓу нас има некоја со таква професија?? Иако не студирам нешто поврзано со ова, сепак не можам, а да не помислам колку би било прекрасно преку мали звучници да им ги разубавувам деновите на многумина со лесна музика..... милина :)
   
 2. HeidiDiWalt

  HeidiDiWalt Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2010
  Пораки:
  1.163
  Допаѓања:
  1.505


  Jас имам работено на радио уште како тинејџер во тинејџерски емисии, па и во текот на студирањето... Го сакам медиумот, таму се чувствувам сигурно, посебно радиото како медиум ми е многу пријатно катче.
  Во последно време се ориентирав на сосем друга страна, но ништо чудно да се вратам повторно позади микрофончето во глувата соба. :)
   
 3. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.781
  Имам некое мало искуство: неколку дена одработени од што немав што да правам во радиото на татко и‘ од една другарка. Убаво е. Плус предност е тоа што не мора да си скоцкан, за разлика од тие што работат во телевизија... Убаво топло катче.
   
 4. GeorGinnA

  GeorGinnA Популарен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2010
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  1.999
  Еднаш за малку....се откажав во последен момент,поради лични причини.

  Убава работа е,ама како и за секоја друга и за оваа треба да поседуваш некои квалитети,т.е. да имаш јасна дикција,убав фоничен глас,да знаеш да комуницираш со слушателите...

  Жалосно е што многу неквалитени девојки/момци,ги опседнаа фреквенциите и живеат во филм дека радио фреквенцијата е нивното второ јас.

  Не е лесно секое второ утро да ти го упропастуваат кафето,а ти очекуваш да си го испиеш у фина атмосфера со пријатна музика :| Секоја чест за ретките исклочоци :up:
   
 5. angie

  angie Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  240
  Мал стаж на мали години :) Основно некаде бев и наставникот не организира помала група за да правиме емисии во сабота сабајле. Читавме текстови од македонски автори, драми, поезија па пуштавме и песни и имавме вклучувања во живо....мераци 8)
   
 6. KuklickaSk

  KuklickaSk Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  3.537
  Допаѓања:
  13.585
  Јас волонтирав 2 години во радио. Многу убаво искуство кое ме научи на многу работи. Средината е прекрасна за работа. Плус и запознаваш многу личности кои поинаку не би ги запознал (како на пример Франц :inlove: )
   
 7. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.814
  Допаѓања:
  2.106
  Интересна работа, ама ако имаш глас за тоа. Какви водителки има денес на радио лелеее.. на буба мара една ама се лигави, баш денес ја слушв :doh: Секоја чест за Елена и Петар од Сити :)
   
  На glow му/ѝ се допаѓа ова.
 8. TammyDeyn

  TammyDeyn Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  181
  Допаѓања:
  240
  Секоја работа во било кој медиум има своја магија :)

  Ако го засакаш микрофонот и тој тебе :) тогаш тоа е безусловна, неразделлива љубов :)

  Енергијата која се чувствува на работното место е нешто фасцинантно, а самата помисла дека седиш сам во студио и им го разубавуваш денот на многу луѓе надвор, ги смееш во кола, и ги дружиш со првото утринско кафе...можеби и водат љубов додека те слушаат...ееееееее тоа е магија :)

  А си има свои услови нели, ги спомена една феминка погоре :!:
   
  На maja8 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. happynessss

  happynessss Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 април 2011
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  18
  Многу ја сакам оваа професија, ама за жал немам глас за да ја работам, а од секогаш сум сакала да работам на радио, има некоја посебна магија да си радио водител
   
 10. Name

  Name Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  1.433
  Допаѓања:
  877
  Пол:
  Женски
  зошто немаш глас да ја работиш? :^)
   
 11. Dafnee

  Dafnee Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2010
  Пораки:
  340
  Допаѓања:
  1.924
  Јас имам 3 години искуство како радио водител, антена, сити и метрополис...сити беше многу кратко, пола година само...Најдолго бев во Метрополис...Почетниот тим, кога започна радиото да емитува програма...
  Преубава професија е и мозокот ти работи 300 на саат, ти се отвараат сетилата, си играш со гласот и се приспособиваш на музиката... Ова зборувам за емисии во живо.
  Снимените емиси не се толку возбудливи и не е истиот филинг на енерџи буст... Сепак, како и секоја друга медиумска професија, има многу голем непрофесионализам на моменти и преголеми его трипови :D
   
 12. TammyDeyn

  TammyDeyn Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  181
  Допаѓања:
  240
  :nod: Се си мислам дека ги пронајдов личностите за кои зборуваш :rofl:
   
 13. Dafnee

  Dafnee Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2010
  Пораки:
  340
  Допаѓања:
  1.924
  Кои се тие личности што си ги нашла? Но компрендо :D
   
 14. TammyDeyn

  TammyDeyn Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  181
  Допаѓања:
  240
   
 15. SexyLady

  SexyLady Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  2.791
  Допаѓања:
  3.257
  Пол:
  Женски
  Привремена работа која ми се укажа, па ќе видиме како ќе иде... :) Иако не е познато многу радиото, мерак ќе ми биде да работам, па и да биде неуспешно ќе извлечам некоја поука и искуство од тоа...
  Се надевам еден ден ќе работам во некоја попозната радио станица.... :)
   
 16. LadyH

  LadyH Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2011
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  85
  искрено една од моите дрим џобс :)
  баш би сакала да имам прилика да работам радио водител .. иако имам говорна мана, која што сите ја сметаат за “слатка“ јас дури и како комплекс ја доживувам :)
  иначе моја омилена радио-водителка ми е Цаци од сити и насабајле некогаш си се будам со неа, а 7 во 7 обавезно :) забавна ми е
   
 17. feminaiskra

  feminaiskra Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2010
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  6
  Јас имам сега 13 години и од мала бев на да снимам емисии во радио станица ме викаа и правев реклами за бутици во Охрид и сл. па дури и сега на радио станицата Супер Радио Охрид забавно е!!!! :) :l:
   
 18. Seznajka2

  Seznajka2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  590
  Допаѓања:
  118
  Значи работев само 3 месеци и 28 дена(скоро 4 месеци) во емисија на италјанско радио,супер ми беше екстра екипа... :up: :lol: се сеќавам на Рудуардо :D
   
 19. Squirrel

  Squirrel Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2011
  Пораки:
  359
  Допаѓања:
  430
  Феминки Помош!!!
  Денеска бев на интервју за д влонтирам во една радио станица како новинар,односно да пишувам некоја емисија. Е сега до недела треба да напишам некој текст и темата сама да ја одредам.

  Искрено нема појма ни зошто, ни шо треба да пишувам,расказ некој,нешто како колумна или пак нешто за некој актуелен настан(новинарски текст)...

  Секое мислење е добредојдено. Ако сте имале некое вакво искуство би ви била благодарна доколку го споделите...
   
 20. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.765
  ??? Извини ако сум нападна, ама ако веќе волонтираш за радио, веројатно треба самата да имаш појма за да напишиш барем еден текст или колумна, што и да е!!!