1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во радио станица

Дискусија во 'На работното место' започната од littlegirl92, 19 декември 2010.

  1. littlegirl92

    littlegirl92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    13
    Драги феминки,
    Одсекогаш сум се воодушевувала на оние кои работат во радио и ме интересира дали и меѓу нас има некоја со таква професија?? Иако не студирам нешто поврзано со ова, сепак не можам, а да не помислам колку би било прекрасно преку мали звучници да им ги разубавувам деновите на многумина со лесна музика..... милина :)
     
  2. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513


    Jас имам работено на радио уште како тинејџер во тинејџерски емисии, па и во текот на студирањето... Го сакам медиумот, таму се чувствувам сигурно, посебно радиото како медиум ми е многу пријатно катче.
    Во последно време се ориентирав на сосем друга страна, но ништо чудно да се вратам повторно позади микрофончето во глувата соба. :)
     
  3. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Имам некое мало искуство: неколку дена одработени од што немав што да правам во радиото на татко и‘ од една другарка. Убаво е. Плус предност е тоа што не мора да си скоцкан, за разлика од тие што работат во телевизија... Убаво топло катче.
     
  4. GeorGinnA

    GeorGinnA Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    2.007
    Еднаш за малку....се откажав во последен момент,поради лични причини.

    Убава работа е,ама како и за секоја друга и за оваа треба да поседуваш некои квалитети,т.е. да имаш јасна дикција,убав фоничен глас,да знаеш да комуницираш со слушателите...

    Жалосно е што многу неквалитени девојки/момци,ги опседнаа фреквенциите и живеат во филм дека радио фреквенцијата е нивното второ јас.

    Не е лесно секое второ утро да ти го упропастуваат кафето,а ти очекуваш да си го испиеш у фина атмосфера со пријатна музика :| Секоја чест за ретките исклочоци :up:
     
  5. angie

    angie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    242
    Мал стаж на мали години :) Основно некаде бев и наставникот не организира помала група за да правиме емисии во сабота сабајле. Читавме текстови од македонски автори, драми, поезија па пуштавме и песни и имавме вклучувања во живо....мераци 8)
     
  6. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.204
    Допаѓања:
    23.967
    Јас волонтирав 2 години во радио. Многу убаво искуство кое ме научи на многу работи. Средината е прекрасна за работа. Плус и запознаваш многу личности кои поинаку не би ги запознал (како на пример Франц :inlove: )
     
  7. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Интересна работа, ама ако имаш глас за тоа. Какви водителки има денес на радио лелеее.. на буба мара една ама се лигави, баш денес ја слушв :doh: Секоја чест за Елена и Петар од Сити :)
     
    На glow му/ѝ се допаѓа ова.
  8. TammyDeyn

    TammyDeyn Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    240
    Секоја работа во било кој медиум има своја магија :)

    Ако го засакаш микрофонот и тој тебе :) тогаш тоа е безусловна, неразделлива љубов :)

    Енергијата која се чувствува на работното место е нешто фасцинантно, а самата помисла дека седиш сам во студио и им го разубавуваш денот на многу луѓе надвор, ги смееш во кола, и ги дружиш со првото утринско кафе...можеби и водат љубов додека те слушаат...ееееееее тоа е магија :)

    А си има свои услови нели, ги спомена една феминка погоре :!:
     
    На maja8 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. happynessss

    happynessss Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2011
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    18
    Многу ја сакам оваа професија, ама за жал немам глас за да ја работам, а од секогаш сум сакала да работам на радио, има некоја посебна магија да си радио водител
     
  10. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    зошто немаш глас да ја работиш? :^)
     
  11. Dafnee

    Dafnee Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    1.927
    Јас имам 3 години искуство како радио водител, антена, сити и метрополис...сити беше многу кратко, пола година само...Најдолго бев во Метрополис...Почетниот тим, кога започна радиото да емитува програма...
    Преубава професија е и мозокот ти работи 300 на саат, ти се отвараат сетилата, си играш со гласот и се приспособиваш на музиката... Ова зборувам за емисии во живо.
    Снимените емиси не се толку возбудливи и не е истиот филинг на енерџи буст... Сепак, како и секоја друга медиумска професија, има многу голем непрофесионализам на моменти и преголеми его трипови :D
     
  12. TammyDeyn

    TammyDeyn Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    240
    :nod: Се си мислам дека ги пронајдов личностите за кои зборуваш :rofl:
     
  13. Dafnee

    Dafnee Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    1.927
    Кои се тие личности што си ги нашла? Но компрендо :D
     
  14. TammyDeyn

    TammyDeyn Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    240
     
  15. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Привремена работа која ми се укажа, па ќе видиме како ќе иде... :) Иако не е познато многу радиото, мерак ќе ми биде да работам, па и да биде неуспешно ќе извлечам некоја поука и искуство од тоа...
    Се надевам еден ден ќе работам во некоја попозната радио станица.... :)
     
  16. LadyH

    LadyH Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    85
    искрено една од моите дрим џобс :)
    баш би сакала да имам прилика да работам радио водител .. иако имам говорна мана, која што сите ја сметаат за “слатка“ јас дури и како комплекс ја доживувам :)
    иначе моја омилена радио-водителка ми е Цаци од сити и насабајле некогаш си се будам со неа, а 7 во 7 обавезно :) забавна ми е
     
  17. feminaiskra

    feminaiskra Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2010
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    6
    Јас имам сега 13 години и од мала бев на да снимам емисии во радио станица ме викаа и правев реклами за бутици во Охрид и сл. па дури и сега на радио станицата Супер Радио Охрид забавно е!!!! :) :l:
     
  18. Seznajka2

    Seznajka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    119
    Значи работев само 3 месеци и 28 дена(скоро 4 месеци) во емисија на италјанско радио,супер ми беше екстра екипа... :up: :lol: се сеќавам на Рудуардо :D
     
  19. Squirrel

    Squirrel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    433
    Феминки Помош!!!
    Денеска бев на интервју за д влонтирам во една радио станица како новинар,односно да пишувам некоја емисија. Е сега до недела треба да напишам некој текст и темата сама да ја одредам.

    Искрено нема појма ни зошто, ни шо треба да пишувам,расказ некој,нешто како колумна или пак нешто за некој актуелен настан(новинарски текст)...

    Секое мислење е добредојдено. Ако сте имале некое вакво искуство би ви била благодарна доколку го споделите...
     
  20. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    ??? Извини ако сум нападна, ама ако веќе волонтираш за радио, веројатно треба самата да имаш појма за да напишиш барем еден текст или колумна, што и да е!!!