1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во радио станица

Дискусија во 'На работното место' започната од littlegirl92, 19 декември 2010.

 1. littlegirl92

  littlegirl92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  13
  Драги феминки,
  Одсекогаш сум се воодушевувала на оние кои работат во радио и ме интересира дали и меѓу нас има некоја со таква професија?? Иако не студирам нешто поврзано со ова, сепак не можам, а да не помислам колку би било прекрасно преку мали звучници да им ги разубавувам деновите на многумина со лесна музика..... милина :)
   
 2. HeidiDiWalt

  HeidiDiWalt Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2010
  Пораки:
  1.163
  Допаѓања:
  1.513


  Jас имам работено на радио уште како тинејџер во тинејџерски емисии, па и во текот на студирањето... Го сакам медиумот, таму се чувствувам сигурно, посебно радиото како медиум ми е многу пријатно катче.
  Во последно време се ориентирав на сосем друга страна, но ништо чудно да се вратам повторно позади микрофончето во глувата соба. :)
   
 3. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Имам некое мало искуство: неколку дена одработени од што немав што да правам во радиото на татко и‘ од една другарка. Убаво е. Плус предност е тоа што не мора да си скоцкан, за разлика од тие што работат во телевизија... Убаво топло катче.
   
 4. GeorGinnA

  GeorGinnA Популарен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2010
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  2.007
  Еднаш за малку....се откажав во последен момент,поради лични причини.

  Убава работа е,ама како и за секоја друга и за оваа треба да поседуваш некои квалитети,т.е. да имаш јасна дикција,убав фоничен глас,да знаеш да комуницираш со слушателите...

  Жалосно е што многу неквалитени девојки/момци,ги опседнаа фреквенциите и живеат во филм дека радио фреквенцијата е нивното второ јас.

  Не е лесно секое второ утро да ти го упропастуваат кафето,а ти очекуваш да си го испиеш у фина атмосфера со пријатна музика :| Секоја чест за ретките исклочоци :up:
   
 5. angie

  angie Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  242
  Мал стаж на мали години :) Основно некаде бев и наставникот не организира помала група за да правиме емисии во сабота сабајле. Читавме текстови од македонски автори, драми, поезија па пуштавме и песни и имавме вклучувања во живо....мераци 8)
   
 6. KuklickaSk

  KuklickaSk Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  5.943
  Допаѓања:
  23.143
  Јас волонтирав 2 години во радио. Многу убаво искуство кое ме научи на многу работи. Средината е прекрасна за работа. Плус и запознаваш многу личности кои поинаку не би ги запознал (како на пример Франц :inlove: )
   
 7. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  Интересна работа, ама ако имаш глас за тоа. Какви водителки има денес на радио лелеее.. на буба мара една ама се лигави, баш денес ја слушв :doh: Секоја чест за Елена и Петар од Сити :)
   
  На glow му/ѝ се допаѓа ова.
 8. TammyDeyn

  TammyDeyn Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  181
  Допаѓања:
  240
  Секоја работа во било кој медиум има своја магија :)

  Ако го засакаш микрофонот и тој тебе :) тогаш тоа е безусловна, неразделлива љубов :)

  Енергијата која се чувствува на работното место е нешто фасцинантно, а самата помисла дека седиш сам во студио и им го разубавуваш денот на многу луѓе надвор, ги смееш во кола, и ги дружиш со првото утринско кафе...можеби и водат љубов додека те слушаат...ееееееее тоа е магија :)

  А си има свои услови нели, ги спомена една феминка погоре :!:
   
  На maja8 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. happynessss

  happynessss Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 април 2011
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  18
  Многу ја сакам оваа професија, ама за жал немам глас за да ја работам, а од секогаш сум сакала да работам на радио, има некоја посебна магија да си радио водител
   
 10. Name

  Name Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  1.433
  Допаѓања:
  880
  Пол:
  Женски
  зошто немаш глас да ја работиш? :^)
   
 11. Dafnee

  Dafnee Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2010
  Пораки:
  340
  Допаѓања:
  1.927
  Јас имам 3 години искуство како радио водител, антена, сити и метрополис...сити беше многу кратко, пола година само...Најдолго бев во Метрополис...Почетниот тим, кога започна радиото да емитува програма...
  Преубава професија е и мозокот ти работи 300 на саат, ти се отвараат сетилата, си играш со гласот и се приспособиваш на музиката... Ова зборувам за емисии во живо.
  Снимените емиси не се толку возбудливи и не е истиот филинг на енерџи буст... Сепак, како и секоја друга медиумска професија, има многу голем непрофесионализам на моменти и преголеми его трипови :D
   
 12. TammyDeyn

  TammyDeyn Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  181
  Допаѓања:
  240
  :nod: Се си мислам дека ги пронајдов личностите за кои зборуваш :rofl:
   
 13. Dafnee

  Dafnee Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2010
  Пораки:
  340
  Допаѓања:
  1.927
  Кои се тие личности што си ги нашла? Но компрендо :D
   
 14. TammyDeyn

  TammyDeyn Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  181
  Допаѓања:
  240
   
 15. SexyLady

  SexyLady Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  2.792
  Допаѓања:
  3.261
  Пол:
  Женски
  Привремена работа која ми се укажа, па ќе видиме како ќе иде... :) Иако не е познато многу радиото, мерак ќе ми биде да работам, па и да биде неуспешно ќе извлечам некоја поука и искуство од тоа...
  Се надевам еден ден ќе работам во некоја попозната радио станица.... :)
   
 16. LadyH

  LadyH Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2011
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  85
  искрено една од моите дрим џобс :)
  баш би сакала да имам прилика да работам радио водител .. иако имам говорна мана, која што сите ја сметаат за “слатка“ јас дури и како комплекс ја доживувам :)
  иначе моја омилена радио-водителка ми е Цаци од сити и насабајле некогаш си се будам со неа, а 7 во 7 обавезно :) забавна ми е
   
 17. feminaiskra

  feminaiskra Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2010
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  6
  Јас имам сега 13 години и од мала бев на да снимам емисии во радио станица ме викаа и правев реклами за бутици во Охрид и сл. па дури и сега на радио станицата Супер Радио Охрид забавно е!!!! :) :l:
   
 18. Seznajka2

  Seznajka2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  590
  Допаѓања:
  119
  Значи работев само 3 месеци и 28 дена(скоро 4 месеци) во емисија на италјанско радио,супер ми беше екстра екипа... :up: :lol: се сеќавам на Рудуардо :D
   
 19. Squirrel

  Squirrel Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2011
  Пораки:
  362
  Допаѓања:
  433
  Феминки Помош!!!
  Денеска бев на интервју за д влонтирам во една радио станица како новинар,односно да пишувам некоја емисија. Е сега до недела треба да напишам некој текст и темата сама да ја одредам.

  Искрено нема појма ни зошто, ни шо треба да пишувам,расказ некој,нешто како колумна или пак нешто за некој актуелен настан(новинарски текст)...

  Секое мислење е добредојдено. Ако сте имале некое вакво искуство би ви била благодарна доколку го споделите...
   
 20. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.798
  ??? Извини ако сум нападна, ама ако веќе волонтираш за радио, веројатно треба самата да имаш појма за да напишиш барем еден текст или колумна, што и да е!!!