1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа во странство - измамници

Дискусија во 'Барање работа' започната од endymk, 3 февруари 2014.

  1. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Jas nemozam da razberam kako taka lesno davate licni podatoci i dokumenti so najgolemo drzavno znacenje.
    Dali razmisluvate deka istite dokumenti moze da se koristat za prenesuvanje nelegalno luge ( vo razni izbeglicki kampovi, za potrebite na parvojni formacii...).
    Ovde vikaat lugeto ni na rabota netreba da znaat vrabotenite kade zivees, tvojot partner, familija... ako moze i prezime(samo rabotodavacot znae se ostanatite na rabota mozete da im se prestavite kako sakate, toa e vase pravo), a ne site licni podatoci vklucuvajki nelegalno vadeni pasosi (kako bugarski pasos).
    Cuvajte deca glava.Ne samo sto moze da stane nesto so vas, nego ja pikate glavata na cela familija vo torba.
     
  2. LadyInLove

    LadyInLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    14
    E sega toa mi e najgolemiot problem kako da si gi zemam fotokopiite nazad i od kade da znam deka nemaat iskopirano i se plasam iskreno za sebe.
     
  3. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Подобро побарај помош од полиција. Ама сама си крива искрено. Јас на такви квази огласи не верувам, а незнам твоите како не насетиле одма.
     
  4. LadyInLove

    LadyInLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    14
    Makata ke te natera na se. Ne znam stvarno sto sum mislela. Ke probam prvo so ubavo da im kazam da mi gi vratat ako ne togas ke prevzemam nesto podrasticno.
     
  5. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Не верувам дека ќе ти ги вратат но и да ти ги вратат ти пак ќе бидеш на стрек да не ги копирале и направиле нешто со нив. За се ама баш за се треба големо отварање очи. Посигурно ти е преку агенција за која ќе провериш дали е регистрирана како фирма дали постои или не, па после да се аплицира.
    Памет за друг пат.
     
  6. LadyInLove

    LadyInLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    14
    Ваква слична работа ни се случи на цело наше семејство пред 10 години кога сакавме да аплицираме за Канада, да ја напуштиме државата. Имаше повеќе семејства што одеа кај тој човек и што на сите им ветил дека ќе им помогне. И таму нели се носат документи но се дадоа и повеќе пари. Сепак кога побарал уште пари татко ми стапи во контакт и со другите луѓе и ја открија цела работа а човекот никогаш не го најдовме...
     
  7. 123.Maki-first

    123.Maki-first Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2010
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    107
    Пол:
    Женски
    А таа Катерина ЕУ WORK Ѓорѓиевска на фб што има објавено на групите за барање и нудење работа, знаете ли за неа нешто дека е измамник?
     
    На MelissaCapri му/ѝ се допаѓа ова.
  8. agatin007

    agatin007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
  9. agatin007

    agatin007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пријави го те молам еве покрената е истрага http://forum.kajgana.com/threads/Ра...а-за-откривање-ПРЕВАРАНТИ.72252/#post-7417087
     
  10. Butterfly87

    Butterfly87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    634
    Пол:
    Женски
    Може ли да ми кажете како го измами?
     
  11. nefi

    nefi Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2020
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo, Sakam da prasham dali nekoj ima iskustvo so Sasha od Germanija, Gutersloh, planirame familijarni da rabotime Kaj nego, pa me interesira misljenje, blagodaram odnapred
     
  12. tea1221

    tea1221 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2020
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите , сакав да прашам , дали со вадење на работната дозвола при аплицирање на работа странство, не е потребна виза , туку таа работна дозвола всушност и претставува виза ??
     
  13. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.047
    Допаѓања:
    6.659
    Пол:
    Женски
    Мислам дека виза ќе ти треба ако идеш со македонски пасош. Најсигурно јави се во амбасада на земјата кадешто сакаш да идеш, ќе ти кажат дали ти треба или не.
     
    На tea1221 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Zatanna

    Zatanna Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2019
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите
    Пробал ли некој преку Unlimited house consulting? Немаат ни ФБ ни веб страна, креваат само попладне а бараат по 1000ден. на жиро сметка, па ми изгледаше сомнително.
    Ако има некој слични искуства или инфор за агенцијава за посредување работа нека ми пише ве молам :)
     
    На Sejran му/ѝ се допаѓа ова.
  15. DaniDanijela

    DaniDanijela Нов член

    Се зачлени на:
    25 јули 2023
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво.
    Дали некој има искуство со Слаџана Корнелиус. Нуди работа во фабрики во Германија.
     
  16. freaky26

    freaky26 Активен член

    Се зачлени на:
    14 април 2022
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Машки
    Истиов пост го напишав и во темата огласи за вработување, но ќе го постирам и овде.
    НЕ ВЕЛАМ дека е измама, но ме интересира мислење.
    ---------
    Веќе некое време на Вработување.ком како оглас на неделата најгоре стоеше оглас за Account Manager од страна на работодавец Top Edu Centar. Првично ми се јавија со македонски број да ме известат за интервјуто, а денес имав интервју со една жена на Вибер со број од Турција. За оглас кој ветува толку многу, како работа со обезбеден лет и сместување, како и покриени трошоци за виза и работна дозвола, интервјуто беше прилично кратко и доста неинформативно. Обуката била платена 300 долари без разлика дали ќе поминеш или не, а потоа тие одредувале каде ќе те префрлат. Морам да напоменам дека само кажа дека државите биле во Европа, но не кажаа поточно кои. Се јавив на контакт бројот на вработување, и рекоа дека тоа била релативно нова фирма и немале никаква соработка до сега.
    Па бидејќи огласот на бараше нешто многу, само познавање на англиски и комуникациски способности бла бла, претпоставувам се јавиле повеќе луѓе и ме интерестира вашето мислење. Дали некој од вас исто имаше интервју со нив?
    Искрено малку ризично ми звучи :worried: На интернет нема буквално ништо за оваа фирма, освен огласот (кој мислам дека сеуште го има на страната).
     
  17. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    2.763
    Допаѓања:
    10.582
    Пол:
    Женски
    За оваа Светлана шо сте ја зборувале на претходната страница, скоро имаше пак за неа објави дека измамувала луѓе. Уште го праи тоа. Не наседнувајте на тоа дека некој друг може да ви извади виза.
     
  18. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.943
    Пол:
    Машки
    Подобро немој, ризично е, денешно време не се верува никому особено ако се работи за друга држава, преку работа во странство ги намамуваат луѓето со цел задни намери.
    Ако не ти е 100% проверен работодавачот преку луѓе на кои им веруваш 200% тогаш воопшто не се впуштај, друго е Србија, Хрватска, али Турција не, голема земја е, и опасно место ако немаш познати или роднини таму, живееме во опасен свет.
    Ова е мој искрен совет, а вибер ништо не значи, сериозна фирма - работодавач ако сака да ангажира работници од странство за во својата матична земја, отвара најмалку претставништво во странската држава.
    Со други зборови таа фирма ид Турција треба да има барем претставништво во Македонија, и во седиштето овде во Македонија да врши интервју, да даде детално објаснување во поглед на се', почнувајки од сместај и работна виза до условите за работа, и да даде однапред на увид договорот за вработување преведен на македонски за да се консултираш со правник што како дали е во ред, а вака со едно обично интервју на вибер мене ми е сомнително.
     
    На Skyler и Polyincognito им се допаѓа ова.
  19. Vform

    Vform Активен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2023
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    15
    Мене ми понудија обука 2 дена од кога аплицирав еден ден по тел ме контактираа следниот ден вибер на анг ветуваат раб во '"Еу држава во финтех индустрија", вторник аплицирав веке четврток на вибер.. за понеделник почнуваше обуката и не прифатив , бев зафатен,ми кажаа ке ме барале кога ке имаат идни обуки, ако бил некој на обуката или знае повеке нека пише искуство..