Работа за биохемичари од ПМФ

Дискусија во 'Барање работа' започната од biolog1982, 18 август 2013.

 1. biolog1982

  biolog1982 Активен член

  Се зачлени на:
  1 април 2012
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  2
  Здраво. Имам завршено Природно математички факултет, биохемиска насока. Факултет доста тежок, имаше за учење, бараше редовност во предавањата и вежбите, поточно кампување на ПМФ, бидејќи останувавме и до 19:00 часот понекогаш. Ме интересира дали моите колеги со оваа насока работат на струката, како се задоволни, бидејќи јас лично сметам дека е доста тешко да се најде работа по оваа струка. Државните здравствени институции не примаат нови луѓе во биохемиските лаборатории и доколку се пикнеш некаде да волонтираш и тоа е бинго, додека пак приватните лаборатории не се сепак во голем број, а и таму е тешко да се влезе. Пишете ми со ваши искуства и мислења.
   
 2. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  1.527
  Допаѓања:
  2.724
  Пол:
  Женски
  Еве јас работам во струка, во приватна фирма од прехранбената индустрија. Поголемиот дел од колегите се вработени, не е баш да нема работа со факултетот, ама знам оти има некои кои со години чекат работа. Секој со среката. кога ке видиш па и многу кадар сме, кај нас завршуваат во Битола исто, не знам може и штип има.

  За работата, тешко ми е ама ,мооогу си ја сакам и добро сум платена. Никогаш не сум сакала да работам во оние здравствен лаборатории гнас ми е колку и да е чисто, па намерно барав работа во индустрија за храна. И тука е малку потешко за нас, зошто мислам дека предност им се дава на тие од Земјоделски, Технолошки и Ветеринарен ама ете, јас успеав некако немаше пријавено никој што е посоодветен од мене за работата.

  За работата во лабараторија се снаоѓам вешто. Нема нешто што тука го има а го немало на факс. Е сега ако сакам да напредувам ке морам на постипломски да се запишам на земјоделски или технолошки бидејки кај нас на ПМФ не ја изучуваме технологијата повеке испитувањата и тоа е единствено што ми недостига од страна образование. Пред некој ден, се збори на работа за некоја филтер преса јас појма неам, а не сум човек што сака цел живот да работи лаборант, ме интересира технологијата повеке.
   
  На biolog1982 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. biolog1982

  biolog1982 Активен член

  Се зачлени на:
  1 април 2012
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  2
  Супер, баш убаво. А во кој град работиш? Тука во Скопје поголемиот мој врсници не работат по струката, се е преполнето, дури нема ни огласи во последно време од таа област, не само во здравствени установи, туку било каде (храна и др), а ако има огласи има и преголем број на кандидати. Јас сум две години без работа. Ако знаеш каде се бараат биохемичари, каде има работа за нашава струка пиши ми. Инаку и јас најмалку сакам да работам во здравствена установа. Благодарам
   
  На andrejko82 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. joey9021

  joey9021 Активен член

  Се зачлени на:
  13 септември 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Баш убаво што некој ја има почнато оваа тема за биолози - биохемичари. Изгледа никаде не се бараат биохемичари во последно време :( Постојано ги следам огласите и понекогаш ке излегне некој на кој аплицирам ама...ни трага ни глас од одговор. Најжално е што за да влезеш некаде на работа не само за биохемичари ти треба во 99% од огласите ВРСКА ДЕБЕЛА...нема врска колку знаеш и дека си супер човек и работник :( работев 3 години во приватна лабораторија за 10.000 денари (патни трошоци и исхрана на мој трошок најнормално) се затвори скоро лабораторијата и сега пак аплицирам by the way и јас сум биохемичар....малку ми е DOWN муабетот ама...колку да знаеш дека не си сама biolog1982 има за жал многу такви како нас, некои и дури си работат работа што е далеку од тоа што сме студирале :(
   
 5. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  8.858
  Допаѓања:
  76.167
  Незнам дали видовте,Авицена имаа оглас,а за таму имам слушнато дека нема врски.Највеќе што не сакале директорите е да се фаќа врски.А платата таму е екстра.Го видов огласот на вработување. ком минатата недела.Други лаборатории не сум сретнала да бараат биохемичари,никогаш немам видено оглас, а зошто е така незнам ,најверојатно така влегуваат со врски :^)
   
  На joey9021 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Iza.bella777

  Iza.bella777 Активен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  12
  Работа за биохемичари

  Milicki, jas sum diplomiran biohemicar , veke nekolku godini baram rabota. Bi ve zamolila ako znaete nekoj oglas, nekoj sto bara rabota kako laboratorant ili dali znaete nekoja laboratorija kako na pr. Avicena i Adrialab da pisete. Itno mi e potrebna rabota........ :worried:
  Fala vi :$
   
 7. hatidze

  hatidze Нов член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2015
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  zdravo na site,privatna firma bara biohemicar samo neka ima rabotno iskustvo nekoe vreme,ako ste zainteresirani pisete licna poraka. pozdrav
   
 8. Philippa

  Philippa Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2013
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  68
  Дали има некој работно искуство во ПЗУ Павлина - Скопје? Ме викнаа на интервју, но слушнав дека не биле редовни со исплаќање...
   
 9. Gracious M

  Gracious M Нов член

  Се зачлени на:
  17 мај 2020
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Здраво :hai:
  Ме интересира дали во изминатата - 2019 и оваа - 2020 година сте слушнале за некое лице кое се вработило како молекуларен биолог/биохемичар во Скопје и доколку да, дали може да ми кажете каде поточно (во некоја од индустриите или во дијагностичка/биохемиска лабораторија)?
   
  На andrejko82 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. belchy

  belchy Активен член

  Се зачлени на:
  15 април 2020
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  114
  Пол:
  Женски
  Јас се имам вработено, во приватна лабораторија.
   
 11. темјанушка

  темјанушка Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2015
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  1.536
  Сега баш има потреба од молекулерни биолози, имаше и огласи во Биотек и Авицена мислам дека беа, се надевам дека ги виде и аплицираше.
   
  На belchy му/ѝ се допаѓа ова.
 12. poi

  poi Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2019
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  508
  Пол:
  Женски
  Дали е возможно како молекуларен биолог да си отвориш приватна лабораторија во помалите места, но за генетски истражувања (болести)? Дали би било исплатливо и би имало заработувачка?
  И ако знае некој опции за работа на молекуларен биолог во државава, па да ми објасни повеќе околу ова.